Broj nezakonitih prelazaka vanjskih granica Europske unije (EU) u prva četiri mjeseca 2025. značajno je pao u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, prema novim podacima EU-a koje je vidjela njemačka agencija dpa. Najveće je smanjenje na zapadnobalkanskoj trasi.
Zabilježeno je ukupno oko 47.000 nezakonitih prelazaka granice od siječnja do travnja, gotovo 30 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine.
>Europski sud pravde kaznio Mađarsku s 200 milijuna eura zbog politike prema migrantima
Najznačajniji pad se dogodio uzduž zapadnobalkanske rute, gdje su vlasti evidentirale otprilike 3100 slučajeva, odnosno smanjenje od 58 posto.
Na središnjoj sredozemnoj ruti iz sjeverne Afrike prema Italiji, nezakoniti ulasci su se smanjili za tri posto na oko 15.700.
Otprilike 12.200 dolazaka, odnosno pad od 30 posto primijećen je na istočnosredozemnoj ruti prema Grčkoj.
Povjerenik Europske komisije za migracije Magnus Brunner je rekao da brojke pokazuju da koordinirani pristup Unije funkcionira, dodajući da je i dalje ključni cilj suzbiti krijumčarenje migranata.
Prema procjenama, krijumčari naplaćuju i više desetaka tisuća eura za organizaciju nezakonitog putovanja.
Većina ljudi koja je nedavno stigla u EU dolazi iz Bangladeša, Afganistana i Malija.
>Trumpova administracija uskratit će ilegalnim migrantima pristup javnom stanovanju
Statističke podatke je prikupila Agencija za europsku graničnu i obalnu stražu (Frontex), koja trenutno ima 3200 dužnosnika raspoređenih na vanjskim granicama Unije, prema njenim informacijama.
Najnoviji podaci bi mogli predstavljati izazov za novu njemačku vladu koja je povećanje graničnih kontrola opravdala nedovoljnim napretkom kada je riječ o reformi europske migracijske politike.
U šengenskom prostoru bez viza, unutarnje granične kontrole se uglavnom ne preporučuju radi održavanja slobode kretanja unutar bloka, pri čemu bi se kontrole trebale odvijati jedino na vanjskim granicama Unije, piše HRT.
>Afganistanski migrant nizom kaznenih djela terorizira njemački gradić
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.