Petak, 9 svibnja, 2025
15.5 C
Zagreb
Pratite nas:
POSLJEDICE WOKE AGENDE

Trump reže sredstva sveučilištima; Sunić: Ne čita se Hemingway, već se nameću transrodne studije

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je američki predsjednik Donald Trump najavio “obračun” sa sveučilišnim elitama zbog, kako navodi, promicanja ekstremno lijevih ideologija, stigao je i prvi konkretan potez. Bijela kuća odlučila je zamrznuti čak 2,2 milijarde dolara sredstava namijenjenih Harvardu, a slična sudbina zadesila je i Sveučilište Columbia. Na tu temu u Studiju 4 sučelili su se Dejan Kovač i Tomislav Sunić.

”Naravno da sveučilišta mogu funkcionirati bez tog novca, ali u jako otežanim uvjetima”, rekao je ekonomist Dejan Kovač, dodavši kako se već osjete posljedice, jer su neki profesori ostali bez sredstava za istraživačke projekte, a neki su već dobili otkaze.

”Harvard je svjetski znanstveni vrh i ako ne možete ponuditi najbolje uvjete, nećete privući najbolje ljude”, upozorio je.

Osim gubitka projekata, financijska blokada utječe i na zdravstvena istraživanja, poput eksperimentalnih tretmana za djecu s karcinomom. Kako sada objasniti roditeljima da nemamo novac za liječenje jer je projekt zaustavljen?, upitao je.

Sunić: Ne čita se Hemingway, već se nameću transrodne studije

Politički komentator Tomislav Sunić naglasio je da Trumpova administracija ide i korak dalje – želi ukinuti Department of Education, odnosno Ministarstvo obrazovanja SAD-a.

”Radi se o uštedi, ali i o ideološkoj kontroli kurikuluma. U školama se više ne čita Hemingway ni Steinbeck, već se djeci nameću transrodne studije”, rekao je Sunić.

U tom kontekstu Trump traži i smjene uprava te smanjenje broja proarapskih studenata. Sunić tvrdi da je “woke” agenda već godinama dominantna na američkim sveučilištima te da je ironija u tome što se sada studenti koje su elite dovodile – okreću protiv njih.

Kovač: Akademske slobode ne smiju biti talac politike

Kovač ističe da obrazovanje mora biti decentralizirano i oslobođeno ideologija – s fokusom na znanstvenu izvrsnost.

”Trump pokušava kroz priču o antisemitizmu obračunati se s liberalnim centrima moći. Akademija ne može funkcionirati bez slobode mišljenja i istraživanja. Ta sloboda postoji još od Platona i Aristotela, i nijedna administracija je ne bi smjela ugrožavati”, kazao je.

Smatra da se problemi s inkluzivnošću i kvotama ne mogu riješiti ideološkim dekretima, jer “nisu svi imali jednake životne uvjete, i zato su potrebni programi za izjednačavanje šansi. No, kriterij kvalitete mora ostati glavni”.

>Trumpova pobjeda mijenja svijet: Pad ljevičarskih i woke ideologije koje su dominirale Zapadom

Rasprava o kvotama i zapošljavanju: identitet ili znanje?

Sunić smatra da su kvote za zapošljavanje manjina i spolova dovele do pada kvalitete.

”Ljudi dobivaju posao po boji kože ili spolu, a ne po kompetencijama. To je problematično, posebno u vladinom sektoru, rekao je te dodao: “Jedna kandidatkinja promijenila je ime iz Schmidt u Gonzales kako bi povećala šanse za posao”.

Kovač odgovara da se kvote moraju gledati u kontekstu socijalne jednakosti. Kazao je: “Nisu svi startali s istih pozicija. Da nismo imali inkluzivne programe, još bismo živjeli u svijetu bez žena na fakultetima”.

Intelektualna emigracija i borba za znanost

Kovač upozorava da bi posljedice mogle biti dugoročne te da “nedavna istraživanja pokazuju da bi čak 75% vrhunskih znanstvenika moglo napustiti SAD”. Smatra da Harvard bez stranih studenata ne bi bio ono što jest.

”U istraživanjima umjetne inteligencije 80% rada obavljaju strani postdoktorandi, tvrdi Kovač i dodaje kako SAD nema dovoljan vlastiti kapacitet za razvoj bez međunarodne zajednice.

Sunić: Inteligencija i genetika, neugodna pitanja

Govoreći o Kini i njezinoj tehnološkoj superiornosti, politolog Tomislav Sunić dotaknuo se i osjetljive teme razlika među nacijama.

”Obično govorimo o Kini kao o vrlo naprednoj ekonomiji, izvrsnoj u umjetnoj inteligenciji, elektronici i robotici. No, ono o čemu se jako malo govori, čak i u akademskim krugovima, jest činjenica da Kinezi u prosjeku imaju znatno viši kvocijent inteligencije od ostalih južnoazijskih, pa i drugih nacija”, rekao je.

Dodao je da takve teme rijetko dolaze na dnevni red, jer su povezane s tzv. genetikom ponašanja, koja se u današnjem društvenom kontekstu vrlo oprezno interpretira, kako ne bi bilo optužbi za rasizam.

”Ako pogledate podatke, u američkim zatvorima, kojih ima oko dva milijuna, više od 50 posto čine Afroamerikanci, trećinu Hispanoamerikanci, a ostatak bijelci. Naravno, otvoreno je pitanje koliko na to utječe sredina, a koliko sustav”.

Zaključno je naveo da su brojni programi potpore Afroameričkoj zajednici kroz desetljeća – uključujući financijska ulaganja u obrazovanje i integraciju – vrijedili više od 200 tisuća milijardi dolara, ali rezultati, kaže, i dalje izostaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/HRT

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci