Vršnjačko nasilje u stalnom je porastu, a dobna se granica smanjuje – sve mlađa djeca postaju i žrtve i počinitelji nasilja. Raste i broj slučajeva u kojima sukobi na internetu prerastaju u fizičko nasilje.
– Djeca danas odrastaju u specifičnim, bremenitim vremenima, da tako kažem. Stalno im je nad glavom ili nekakva prijetnja ratom. Imali smo potres, imali smo Covid. Puno toga je zapravo digitalno, rekla je za HRT državna tajnica u Ministarstvu unutarnjih poslova Irena Petrijevčanin.
Istaknula je kako ne govori iz psihološke perspektive, ali kao osoba s pet godina iskustva u radu s djecom, iz prakse vidi alarmantne brojke.
– Statistika kaže da se u prosjeku dnevno bilježi pet slučajeva, a u drugom polugodištu i sedam. Govorimo o 273 kaznena djela koja su prijavljena i procesuirana u samo nekoliko mjeseci. Lani ih je bilo više od 1100 – točnije, 1118 kaznenih djela u kojima su djeca počinitelji ili žrtve, dodala je.
Digitalni izazovi s ozbiljnim posljedicama
Rizična ponašanja na internetu dodatno su porasla zbog pretjerane upotrebe digitalne tehnologije, upozorava Tomislav Ramljak iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.
– Pametne telefone s kamerama djeca već nose u prvom razredu osnovne škole, a društvene mreže koje funkcioniraju na osnovi algoritama koji promiču sadržaj, potiču prihvaćanje opasnih izazova. Djeca ih vide kao prihvatljivo ponašanje, iako ti izazovi često rezultiraju ozbiljnim ozljedama, kazao je.
Dodao je da je problem viralnosti sadržaja: pregledi donose popularnost, a djeca slijepo prate trendove koji često nastaju izvan Hrvatske.
– Jedan loš trend koji krene u Americi, za nekoliko minuta ili sati već je kod nas i već se provodi u školama, među djecom, zaključio je Ramljak.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.