Četvrtak, 8 svibnja, 2025
11.6 C
Zagreb
Pratite nas:
NUKLEARNE SILE

Indija i Pakistan na rubu totalnog rata; poginulo 43 civila

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Indija i Pakistan razmijenili su vatru u srijedu nakon indijskih napada tijekom noći, pri čemu je poginula 31 osoba na pakistanskoj i 12 na indijskoj strani, što je najgori vojni sukob između dvije nuklearne sile u posljednjih 20 godina.

Dvije zemlje koje posjeduju atomske bombe, Indija i Pakistan, na rubu su totalnog rata nakon što je Indija napala, kako tvrdi, “terorističku infrastrukturu” u Pakistanu, kao odmazdu za napad prošlog mjeseca u kojem su militanti ubili 26 indijskih turista na području indijskog dijela Kašmira.

U ranim jutarnjim satima indijsko ratno zrakoplovstvo pokrenulo je operaciju Sindoor, gađajući u pakistanskom Kašmiru i Punjabu devet ciljeva za koje tvrdi da su terorističke ćelije. U napadima su upotrijebljeni francuski borbeni zrakoplovi Rafali i navođene rakete zrak-zemlja Scalp.

>Rat Indije i Pakistana: Zbrajaju se žrtve i srušeni avioni; reagirali svjetski čelnici

Spor oko Kašmira traje još od 1947.

Pakistan optužuje da su gađani civili i džamije, a premijer te zemlje dao je vojsci odobrenje da odgovori na napad. U razmjeni vatre poginulo je 12-ero ljudi u indijskom dijelu Kašmira. Islamabad tvrdi da je srušio pet indijskih aviona, dok Indija priznaje gubitak triju zrakoplova i jednog drona.

Eskalacija sukoba između dviju nuklearnih sila mogla bi biti katastrofalna za cijeli svijet. Te dvije zemlje već su više puta ratovale zbog Kašmira, regije koja je na graničnom pojasu Indije, Pakistana i Kine.

Spor oko Kašmira traje još od 1947., a obje zemlje polažu pravo na cijelu regiju. Od tada su zbog sporne regije ratovale tri puta.

Indija raspolaže dvostruko većom vojskom i tehnološki naprednijim zrakoplovstvom, ali i Pakistan ima moderno oružje te veliko iskustvo u pograničnim sukobima. Pozivi na mir i suzdržanost stižu iz cijelog svijeta.

U pakistanskom granatiranju poginulo 15 civila, a 43 osobe su ranjene

Indijska vojska objavila je da je u pakistanskom granatiranju poginulo 15 civila, a 43 osobe su ranjene, dok Pakistan tvrdi da je ukupno stradalo 26 osoba. Unatoč indijskim tvrdnjama da napadi nisu pogodili civile, pakistanski dužnosnici iznose suprotne informacije. Istodobno, UN-ova misija UNMOGIP procjenjuje štetu i djeluje na terenu u pakistanskom Kašmiru.

Pakistan je međuvremenu zatražio podršku od Kineza. Odbacio je indijske tvrdnje o postojanju terorističkih kampova, navodeći da su one politički motivirane i neutemeljene. Islamabad tvrdi da je ponudio međunarodnu istragu, koju Indija nije prihvatila, te optužuje Delhi za napade na civile.

Pakistanske oružane snage dobile su ovlasti za “odgovarajuće akcije”, a napade su nazvali “činovima rata”. Zbog sigurnosnih razloga, avioprijevoznici, uključujući Air France, preusmjeravaju ili otkazuju letove iznad Pakistana i šire regije.

>Pakistanski dužnosnici: Indija bi mogla pokrenuti vojni napad u sljedećih 36 sati

Pozivi na suzdržanost sa svih strana svijeta

Svjetski čelnici i institucije pozvali su na smirivanje napetosti. Kina, SAD, Rusija, Francuska i Velika Britanija izrazili su zabrinutost i spremnost na diplomatsku pomoć. Washington je pozvao na uspostavu izravne komunikacije između Indije i Pakistana, a London savjetuje svojim građanima izbjegavanje pograničnih područja.

Rusko ministarstvo vanjskih poslova izrazilo je duboku zabrinutost zbog eskalacije i pozvalo obje strane na suzdržanost i dijalog.

Hrvatski vojnici sigurni u UN misiji

Ministarstvo obrane Republike Hrvatske izvijestilo je da je svih sedam pripadnika Oružanih snaga RH, koji se nalaze u mirovnoj misiji UNMOGIP u Indiji i Pakistanu, sigurno i nije bilo izravno ugroženo nedavnim napetostima u regiji. Njihove postaje nalaze se 10 do 30 kilometara od linije kontrole, što trenutno jamči sigurnost hrvatskog osoblja, prenosi HRT.

>Pakistan i Indija započeli razmjenu vatre putem kopnenih snaga, a granatira se i granica

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/HRT

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci