Španjolski Vrhovni sud objavio je u utorak da je povukao međunarodni uhidbeni nalog, poslan u studenome Belgiji, kojim je tražio izručenje bivšeg predsjednika katalonske vlade Carlesa Puigdemonta i četvero njenih dužnosnika.
Po navodima suda, Puigdemont i četvero članova njegova kabineta, koji su zajedno s njim u Belgiji, pokazali su spremnost vratiti se u Španjolsku kako bi sudjelovali na prijevremenim izborima u Kataloniji zakazanim za 21. prosinca.
Carles Puigdemont, Antonio Comín, Lluís Puig, Meritxell Serret i Clara Ponsatí optuženi su za pobunu protiv Španjolske, neposluh i korištenje javnog novca za organiziranje referenduma suprotnog španjolskom ustavu. Oni su otišli u Belgiju nakon što je katalonski parlament 27. listopada izglasao uspostavu nezavisne republike Katalonije, koja potom nije priznata.
Nisu su se bili pojavili na saslušanju na sudu u Madridu 2. studenog, gdje je preostalih osam članova vlade bilo pritvoreno, nakon čega je Španjolska raspisala europski uhidbeni nalog.
Vrate li se Puigdemont i dužnosnici u Španjolsku, bit će uhićeni i pritvoreni. Optužbe protiv njih ostaju na snazi. Puigdemont se iz Belgije kandidirao na izborima u Kataloniji, a španjolski sudac tvrdi da se time promijenio scenarij, odnosno da su dužnosnici kandidiranjem na izbore potvrdili želju za povratkom u Španjolsku. Do dok trenutka nisu im se znale namjere.
Povlačenje zahtjeva o izručenju uslijedilo je prvog dana kampanje za izvanredne izbore u Kataloniji, najavljene za 21. prosinca. Europski uhidbeni nalog povučen je dan nakon što je sud odbio pustiti na slobodu pritvorenog potpredsjednika bivše katalonske vlade Oriola Junquerasa. Junqueras je vođa Republikanske katalonske ljevice (ERC), stranke koja zagovara nezavisnost i koja bi prema anketama mogla osvojiti najviše glasova. Njemu je time onemogućeno sudjelovanje na izborima, kao i još trojici dužnosnika zadržanih u pritvoru pored Madrida dok traje postupak.
U nedjelju je iz pritvora izašlo preostalih šestero dužnosnika bivše vlade nakon što su uplatili jamčevinu od 100.000 eura.
Nakon što je katalonski parlament izglasao nezavisnost Katalonije, španjolska vlada je bila raspustila katalonsku vladu izabranu na zadnjim izborima 2015. godine. Španjolska ministarstva preuzela su upravljanje katalonskom administracijom do prijevremenih izbora koje je španjolska vlada raspisala za 21. prosinca.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Hina/dž
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.