“Mi želimo Europu suverenih država. Mi želimo slobodnu Europu. Mi želimo Europu koja poštuje nacionalnu individualnost i identitet. Naše europske kulture, vrijednosti i sloboda pod napadom su. One su ugrožene od strane razornih i diktatorskih moći Europske unije. Prijeti im masovna imigracija, otvorene granice i jedinstvena europska valuta”, riječi su kojima Marcel de Graaff, nizozemski zastupnik u EU parlamentu opisuje temeljne vrijednosti europarlamentarne desne, suverenističke i euroskeptične grupacije Europa naroda i sloboda (Europe of Nations and Freedom, ENF) s kojom su prošlu srijedu i četvrtak pregovarali Neovisni za Hrvatsku uoči europskih izbora u svibnju.
“Države moraju biti u stanju donijeti vlastite proračune, izraditi vlastite zakone, preuzeti kontrolu nad vlastitim granicama, zaštititi svoje jezike i kulture te imati vlastite valute. Stoga želimo drugačiju vrstu suradnje.
EU se ne može nositi s razlikama jer ne želi suverene nacionalne države. No zapravo, temelji uspjeha Europe očituju se u razlikama među državama koje su rezultirale natjecanjem, suradnjom, sukobom i mirom. Ispod površine svih razlika nalazi se ogromna podloga naše zajedničke kulturne baštine. Svatko tko priznaje važnost našeg zajedničkog nasljeđa također priznaje naše razlike i cijeni značaj suverenih država.
Mi se zalažemo za Europu gospodarske suradnje između nacionalnih država”, zaključuje Graaf, trenutni ko-predsjednik te grupacije.
Europa naroda i sloboda (ENF) u Europskom parlamentu ima sveukupno 37 predstavnika; iz Austrije, Belgije, Francuske, Njemačke, Italije, Nizozemske i Velike Britanije.
Najpoznatija europarlamentarka te europske grupacije je Marine Le Pen, a najistaknutiji član Europe nacija i slobode je talijanska stranka Lege ministra unutarnjeg poslova Mattea Salvinija. On će na idućeg tjedna na konferenciji predstaviti 20 stranaka iz država članica EU koje zajedno kane ići na europarlamentarne izbore.
Svima njima je zajednički stav kako Europska pučka stranka, koja je deklarativno demokršćanska, više ne predstavlja stranku desnih i konzervativnih birača.
Među aktivnostima po kojima su prepoznati jest protivljenje ulasku Turske u Europsku uniju, protivljenje Marakeškom sporazumu za kojeg su sredinom ožujka istaknuli kako ga EU želi pravno obvezati za sve članice neovisno o tome kako su glasovale o njemu. U medijima su predstavljeni kao antimigrantska, čvrsto euroskeptična, desna grupacija.
Grupacija s najlabavijom stupnjem unutarnje kohezije
Francuski ogranak ove grupacije EU parlamenta 26. ožujka organizirao je u Strasborugu predavanje povodom dvadesete godišnjice NATO-ovog bombardiranja Srbije, na kojem su govorili zastupnika u srbijanskom parlamentu Jovan Palalić, Bogdana Koljević iz takozvane Republike Srpske, Nebojša Medović iz Crne Gore te Valery Voronetski predsjednik odbora za vanjsku politiku bjeloruskog parlamenta.
U razgovoru za Narod.hr, zastupnik NHR u zagrebačkoj gradskoj skupštini Tomislav Jonjić istaknuo je kako je ENF jedna od grupacija s najmanjim, odnosno najlabavijim stupnjem unutarnje kohezije te da svaki od članova može i vetom spriječiti glasovanje grupacije na način koji se njemu ne dopad, dok je na Facebooku poručio kako su Neovisni za Hrvatsku vrlo odlučno kazali da je bilo kakva suradnja s bilo kojom srpskom političkom strankom isključena dok se Srbija službeno ne ispriča za agresiju i dok se ne riješe pitanja nestalih, otetoga blaga i naknade ratne štete.
>Nova generacija konzervativaca preuzela gornji dom nizozemskog parlamenta
Podsjetimo, prošli tjedan Tomislav Jonjić i Krešimir Kartelo iz Neovisnih za Hrvatsku sastali su se sa šefom ENF grupacije i nasljednikom Marine Le Pen u Europskom parlamentu Nicolasom Bayjem (Rassemblement National), glavnim tajnikom ENF-a Philipom Claeysom (Vlaams Belang), zamjenikom glavnog tajnika te savjetnikom Mattea Salvinija Marcom Campomenosijem (Lega), Dietmarom Holzfeindom (FPÖ) te glavnim tajnikom europske stranke Movement for Europe of Nations and Freedom Thibautom Francoisom.
Teme razgovora bile su pripreme za izbore za Europski parlament, jačanje nacionalističkih stranaka te potreba međusobnog povezivanja. Obje su se strane složile kako se EU ne smije širiti, a što je NHR-ovcima bilo posebno važno zbog kandidacijskog statusa Republike Srbije.