Nedjelja, 26 siječnja, 2025
14.8 C
Zagreb
Pratite nas:

‘Vučji sporazum’: Izrael napušta Marakeški sporazum, Austrija smatra da treba štititi samo nacionalne interese

Podijeli

Početkom mjeseca je urednik austrijskog Kronen-Zeitunga Richard Schmitt najavio putem Twittera da bi se Izrael također mogao povući iz UN-ovog sporazuma o migrancijama i pridružiti se sve većem i većem broju zemalja koje odbacuju kontroverzni globalni sporazum o “sigurnoj, urednoj i redovnoj migraciji”, poznat i kao Marakeški sporazum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Schmitt se u svom tweetu pozvao na telefonski razgovor s prof.dr. Dan Schueftanom, savjetnikom za sigurnost izraelske vlade. On je zapitao, “Zašto bi Europa htjela potpisati ovaj vučji pakt, kako se misle onda baviti ovcama?” Naveo je da je mogućnost da Izrael potpiše ugovor isključena. Službeni stav izraelske vlade tada još nije bio poznat, no kako se prof. Schueftana smatra vrlo utjecajnim strategom u vladi premijera Benjamina Netanyahua, pripadnikom unutarnjeg kruga, ta najava je uzeta ozbiljno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U koordrinaciji s Amerikancima

U međuvremenu je, u utorak, premijer Izraela Binyamin Netanyahu rekao zamjeniku ministra vanjskih poslova Tzipi Hotovelyju, na sasatanku vladajuće stranke Likud: “Koordiniramo stvari s Amerikancima u vezi UN-ovog sporazuma o migracijama. Nismo u prilog sporazumu.” Danas je i službeno – Izrael neće potpisati sporazum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Orban i Netanyahu našli zajednički jezik po pitanju ilegalnih migranata i Georgea Sorosa

Velik broj zemalja, među kojima je sad i Izrael, odbacuje taj sporazum jer narušava osnove suvereniteta – oduzima državama pravo da same odlučuju tko u njima smije živjeti. Izrael je bio aktivan u izradi sporazuma i formuliranju istog, i izraelski diplomati su sudjelovali na pripremnim sastancima tijekom posljednje dvije godine koliko je trajala izrada sporazuma. No političari, uključujući ministre i Premijera, su se držali po strani.

Orbanova uloga

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U srpnju, tijekom posjete Izraelu, mađarski premijer Viktor Orban je zapitao Netanyahua hoće li se Izrael povući iz sporazuma. Mađarska je jedan od najbližih saveznika Izraela u Europi, a Orban i Netanyahu njeguju vrlo bliske odnose. Netanyahu u to vrijeme nije bio upoznat sa sporazumom, i tek je počeo dobivati informacije nakon sastanka s Orbanom.

U rujnu, američki predsjednik Donald Trump najavio je u obraćanju UN-u da SAD neće podržati sporazum. Nekoliko dana nakon Trumpovog govora, Netanyahu se sastao u New  Yorku s austrijskim kancelarom Sebastianom Kurzom, koji je također zamolio Netanyahua da ne potpisuje sporazum.

Trump sklon rješenju s dvije države za bliskoistočni sukob

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon toga, ured Premijera je ovlastio Ministarstvo vanjskih poslova da pristupi Amerikancima i da se razjasni njihov stav o sporazumu, te su dobili povratnu informaciju kako bi SAD bile sretne kad Izrael ne bi potpisao sporazum. Izrael je tako odlučio, u konačnici, ne ratificirati sporazum.

“Instruirao sam ministarstvo vanjsih poslova da objavi kako Izrael neće pristupiti, i neće potpisati, Globalni sporazum o sigurnim, urednim i regularnim migracijama. Odlučni smo čuvati naše granice od ilegalnih imigranata. To smo radili do sad i to ćemo raditi i od sad”, rekao je jučer Netanyahu.

Time se  popis država koje se suprotstavljaju “UN Global Migration Pactu”, odnosno Marakeškom sporazumu, dodatno proširio: Austrija, SAD, Australija, i Mađarska neće potpisati sporazum. Osim Izraela, Japan, Italija, Danska, Poljska, Češka i Švicarska također spadaju među one koji su u posljednjih mjesec dana najavili da neće potpisati. Rasprave o potpisivanju su također bile dosta burne u Sloveniji, no ona će ga, prema zadnjim izvješćima, ipak potpisati ali “uz stanovite rezerve”. Iako ni to još nije sigurno.

Austrija također izvan sporazuma

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar unutarnjih poslova Austrije Herbert Kickl (FPÖ) je rekao da je odluka austrijske vlade protiv Sporazuma bila prije svega temeljena na samoodređenju u području azila i migracije. On smatra da je migracija i azil područje nad kojim, kako kaže, “nitko drugi osim nas (Austrije) ne bi trebao imati kontrolu i upravljačke mehanizme”.

Netanyahu Putinu: maknite Iran iz Sirije, Izrael nije prijetnja Asadu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Član austrijske savezne vlade mora prvenstveno gledati na dobrobit Austrije i njenog stanovništva, kaže on. Sporazum bi omogućio migrantima u Austriji neke koristi od trenutne situacije, što bi bio drugi čimbenik povlačenja migracija. “Vjerujem da je smjer koji se danas poduzima važna zaštitna mjera za austrijsku populaciju i prije svega za buduće generacije”, rekao je Kickl u službenoj izjavi vlade.

Opozicija i ljevičarski mediji kritiziraju vladu zbog te odluke, jer pakt, kažu, “ne obvezuje” (no zašto onda potpisivati nešto što ne obvezuje?). No, postavlja se pitanje zašto 193 države UN-a pregovaraju o paktu dvije godine, ako on nema pravnu snagu. Sporazum će biti usvojen u Marakešu 12. prosinca i potvrđen rezolucijom UN-a sljedeće godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci