Utorak, 25 ožujka, 2025
12.7 C
Zagreb
Pratite nas:
NEMA ŠIRENJA NATO-A

Moskva: Tek trebamo dobiti dobru ponudu za početak pregovora o Ukrajini

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moskva tek treba dobiti dobru ponudu za početak pregovora o Ukrajini”. Rekao je to zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova, nakon što je američki predsjednik Donald Trump izjavio da vjeruje da Washington napreduje u pregovorima o okončanju rata u Ukrajini.

> Starešina: Prvi ozbiljan pokušaj da se rat u Ukrajini barem privremeno privede kraju

– Važno je da riječi budu potkrijepljene praktičnim koracima koji uzimaju u obzir legitimne interese Rusije, demonstrirajući spremnost za iskorijenjivanje temeljnih uzroka krize i priznavanje nove stvarnosti, rekao je zamjenik ministra vanjskih poslova Mihail Galuzin u intervjuu državnoj novinskoj agenciji RIA. “Konkretni prijedlozi ove prirode još nisu zaprimljeni”, dodao je. Vijest prenosi HRT.

Posljednjih dana iz Washingtona i Moskve stiglo je mnoštvo kontradiktornih ili opreznih poruka o mogućim razgovorima između Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina o okončanju rata. Trump je tijekom vikenda rekao da je razgovarao s Putinom i da očekuje još razgovora. “Vjerujem da napredujemo”, rekao je Trump. Dodao je kako želi zaustaviti ukrajinsko-ruski rat.

> Ukrajina zbog nedostatka ljudstva u pješaštvo šalje i visokokvalificirano osoblje ratnog zrakoplovstva

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je državnoj novinskoj agenciji TASS da se “mnogo različitih komunikacija pojavljuje” o razgovorima između Putina i Trumpa i da on možda nije svjestan svega. “Stoga, u ovom slučaju, ne mogu to ni potvrditi ni demantirati”, rekao je Peskov na upit TASS-a za komentar. Trump je više puta rekao da želi okončati rat i da će se sastati s Putinom kako bi razgovarali o tome. U nedjelju je Trump rekao novinarima da će se sastati s Putinom u odgovarajuće vrijeme.

Galuzin: Moskva ostaje otvorena za dijalog o Ukrajini

U petak je Trump rekao da će se ovaj tjedan vjerojatno sastati s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim kako bi razgovarali o okončanju rata. Putin vidi rat, koji 24. veljače obilježava svoju treću godišnjicu, kao egzistencijalni za opstanak Rusije. Kijev i njegovi zapadni saveznici to vide kao ničim izazvano otimanje zemlje u kolonijalnom stilu.

> Rubio: Ukrajina ne može poraziti Rusiju niti osloboditi okupirana područja

Zelenski je Reutersu rekao da želi da Ukrajina opskrbi Sjedinjene Države rijetkim zemljanim elementima i drugim mineralima u zamjenu za financijsku potporu njezinih ratnih napora. Ukrajinski predsjednik je u prošlosti isključio mogućnost ustupanja bilo kakvog teritorija Rusiji. Inzistira na svom prvom prioritetu – integraciji u NATO.

Galuzin je za RIA-u rekao da Moskva ostaje otvorena za dijalog o Ukrajini. Međutim, zadržat će svoj zahtjev nepromijenjenim: nema daljnjeg širenja NATO-a i zaštita prava ruskih stanovnika u Ukrajini.

> Šarić: Plenković, Ukrajina i ‘hrvatsko iskustvo s mirnom reintegracijom’

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr/HRT vijesti

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci