Site icon narod.hr

Sedam ključnih točaka iz sporazuma o mineralima između SAD-a i Ukrajine

mineralima

Izvor: Fah

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjedinjene Američke Države i Ukrajina potpisale su sporazum o mineralima koji omogućuje Washingtonu pristup dijelu prirodnih resursa ratom pogođene Ukrajine. Sporazum, koji se pripremao mjesecima, uspostavlja investicijski fond kojim Ukrajina želi osigurati dugoročnu američku podršku, kako sada dok rat još traje, tako i u budućnosti.

BBC je dobio uvid u nacrt, i na temelju njega te javnih izjava obje strane, izdvojeno je sedam ključnih točaka:

1. Ukrajina neće morati vraćati novac SAD-u

Donald Trump je ranije zahtijevao da Ukrajina vrati 350 milijardi dolara, koliko, prema njegovim tvrdnjama, iznosi američka pomoć tijekom rata. Riječ je, naime, o zahtjevu koji je predsjednik Zelenski odbacio.

No, prema ukrajinskom premijeru Denysu Shmyhalu, novi sporazum ne sadrži nikakvu obvezu povrata tog iznosa. Trump je pak sporazum prikazao kao pobjedu, tvrdeći da će SAD ”u teoriji dobiti mnogo više” zauzvrat.

>SAD i Ukrajina potpisali sporazum o mineralima

2. SAD koristi oštriji ton prema Rusiji

Izjava američkog Ministarstva financija opisuje rusku invaziju kao ”invaziju punog opsega” i naglašava da nijedna država ni pojedinac koji podržava ruski ratni stroj neće imati koristi od obnove Ukrajine.

Takva retorika ohrabruje Kijev, koji traži veći pritisak na Rusiju u kontekstu pregovora o primirju.

3. Sporazum uz minerale, uključuje i naftu i plin

Iako su u fokusu bila ukrajinska rudna bogatstva, sporazum predviđa i razvoj naftnih i plinskih projekata, te pripadajuće infrastrukture.

Svi resursi ostaju u vlasništvu Ukrajine, ali SAD dobiva pravo zajedničkog pristupa. Ovo je promjena u odnosu na ranije nacrte u kojima to nije bilo predviđeno.

>SAD i Ukrajina spremni potpisati sporazum o mineralima

4. Sporazum ne sprječava ulazak Ukrajine u EU

Iako je postojala bojazan da bi sporazum mogao pogodovati američkim investitorima i time naštetiti odnosima s EU, u tekstu jasno stoji da SAD priznaje ukrajinsku namjeru da postane članica EU.

Ako Ukrajina zbog budućih europskih obveza bude trebala izmijeniti uvjete sporazuma, SAD se obvezuje na nove pregovore u dobroj vjeri. Osim toga, predviđena je i američka podrška dodatnim ulaganjima i transferu tehnologije iz EU i drugih zemalja.

Izvor: BBC (snimka zaslona)

5. Dobit se reinvestira u Ukrajinu u prvih 10 godina

Svi prihodi iz investicijskog fonda za obnovu u prvih deset godina moraju biti reinvestirani u ukrajinsko gospodarstvo. Time bi SAD mogao cijelo desetljeće ostati bez izravne financijske koristi.

Nakon tog razdoblja, dobit će se moći dijeliti među partnerima. Američki ministar financija Scott Bessent poručio je kako je riječ o prilici da SAD sudjeluje u obnovi i bude ”partner u uspjehu ukrajinskog naroda”.

6. Američka vojna pomoć ponovno je na stolu

Sporazum je postavljen kao ključan za daljnju američku vojnu pomoć. Ukrajinska potpredsjednica Vlade, Julija Svyridenko, izjavila je da su u planu novi oblici pomoći, poput sustava protuzračne obrane.

To predstavlja zaokret u Trumpovoj politici, koji je nakon povratka u Bijelu kuću nastojao smanjiti vojnu potporu Ukrajini.

>Pročitajte cjelovit tekst sporazuma o mineralima između SAD-a i Ukrajine

7. SAD se može povući u bilo kojem trenutku

Sporazum ne sadrži formalna sigurnosna jamstva – što je Kijev dugo tražio. Trump i dalje odbija pružiti istu razinu vojne predanosti kao Biden.

Umjesto toga, američka predanost Ukrajini temelji se na ekonomskim interesima iz sporazuma, što znači da podrška, iako značajna, ostaje krhka i ovisna o političkoj volji, piše BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version