“The Kyiv Independent” je od izvora u ukrajinskoj vladi dobio puni tekst sporazuma o mineralima između SAD-a i Ukrajine te ga objavljuje u cijelosti.
Kijev i Washington postigli su dogovor 25. veljače. Pregovori oko sporazuma posljednjih su tjedan dana izazvali napetosti između američkog predsjednika Donalda Trumpa i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
> Što stoji iza Trumpove optužbe da je Zelenski diktator? Evo o čemu je riječ
Zelenski će u petak otputovati u SAD?
SAD je navodno iznio tri prijedloga, od kojih je ukrajinska strana odbacila prva dva jer nisu uključivala sigurnosne sporazume, unatoč pritisku iz Washingtona.
Prema izvještajima, Zelenski će vjerojatno otputovati u Washington na svečanost potpisivanja u nadolazećim tjednima.
Potpisivanje bi moglo uslijediti već 28. veljače, izjavio je visoki ukrajinski dužnosnik za AFP.
Govoreći za Suspilne 26. veljače, Zelenski je rekao da je sporazum “dobro ocijenjen od strane naših vladinih dužnosnika”, ali je dodao da još uvijek ne sadrži sigurnosna jamstva za Ukrajinu.
“Ono što je važno jest da sporazum spominje ‘partnere’, a ovaj fond je ukrajinsko-američki, a ne američki”, dodao je.
Ovom prvom dokumentu slijedit će Sporazum o Fondu, koji će dodatno definirati uvjete Fonda za investicije u obnovu, kojeg zajednički osnivaju SAD i Ukrajina. Taj dokument zahtijevat će ratifikaciju u ukrajinskom parlamentu.
> Kad se raspišu izbori Zelenski bi mogao biti u problemu, a svi spominju bivšeg zapovjednika
Puni tekst sporazuma između SAD-a i Ukrajine
BILATERALNI SPORAZUM O UTVRĐIVANJU UVJETA I ODREDBI ZA FOND ZA INVESTICIJE U OBNOVU
BUDUĆI DA su Sjedinjene Američke Države pružile značajnu financijsku i materijalnu pomoć Ukrajini od početka ruske sveobuhvatne invazije na Ukrajinu u veljači 2022.;
BUDUĆI DA američki narod želi ulagati zajedno s Ukrajinom u slobodnu, suverenu i sigurnu Ukrajinu;
BUDUĆI DA Sjedinjene Američke Države i Ukrajina žele trajni mir u Ukrajini i stabilno partnerstvo između svojih naroda i vlada;
BUDUĆI DA Sjedinjene Američke Države i Ukrajina priznaju doprinos koji je Ukrajina dala jačanju međunarodnog mira i sigurnosti dobrovoljnim odustajanjem od trećeg najvećeg nuklearnog arsenala na svijetu;
BUDUĆI DA Sjedinjene Američke Države i Ukrajina žele osigurati da države i druge osobe koje su djelovale protivno interesima Ukrajine u sukobu ne profitiraju od obnove Ukrajine nakon postizanja trajnog mira;
STOGA, Vlada Sjedinjenih Američkih Država i Vlada Ukrajine (svaka, „Sudionik“) ovime sklapaju ovaj Bilateralni sporazum o utvrđivanju uvjeta i odredbi za Fond za investicije u obnovu kako bi produbile partnerstvo između Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine, kako je navedeno u nastavku.
> Europska komisija negira da je EU ponudila Ukrajini vlastiti prijedlog o mineralima
Fond za investicije u obnovu
1.
Vlade Ukrajine i Sjedinjenih Američkih Država, s ciljem postizanja trajnog mira u Ukrajini, namjeravaju osnovati Fond za investicije u obnovu (dalje u tekstu: Fond), u kojem će sudjelovati putem zajedničkog vlasništva, koje će biti dodatno definirano u Sporazumu o Fondu. Zajedničko vlasništvo uzimat će u obzir stvarne doprinose Sudionika, kako je definirano u Odjeljcima 3 i 4.
Fond će zajednički upravljati predstavnici Vlade Ukrajine i Vlade Sjedinjenih Američkih Država. Detaljniji uvjeti upravljanja i poslovanja Fonda bit će utvrđeni u naknadnom sporazumu (Sporazumu o Fondu), koji će biti pregovaran odmah nakon zaključenja ovog Bilateralnog sporazuma.
Maksimalni postotak vlasništva nad kapitalom i financijskim interesima Fonda, koji će držati Vlada Sjedinjenih Američkih Država, kao i opseg ovlasti za donošenje odluka predstavnika Vlade SAD-a, bit će ograničen u skladu s važećim zakonima Sjedinjenih Američkih Država.
Niti jedan Sudionik neće prodati, prenijeti ili na bilo koji način raspolagati, bilo izravno ili neizravno, bilo kojim dijelom svog udjela u Fondu bez prethodnog pisanog pristanka drugog Sudionika.
> Robin Harris: Sudbina Ukrajine na strašan način pokazuje zašto je NATO važan
50% svih prihoda ide u Fond
2.
Fond će prikupljati i reinvestirati prihode koji budu uplaćeni u Fond, umanjene za troškove koje Fond snosi, te će ostvarivati prihode iz buduće monetizacije svih relevantnih prirodnih resursa u vlasništvu ukrajinske Vlade (bilo da su izravno ili neizravno u njezinom vlasništvu), kako je definirano u Odjeljku 3.
3.
Vlada Ukrajine obvezuje se Fondu dodijeliti 50 posto svih prihoda ostvarenih iz buduće monetizacije svih relevantnih prirodnih resursa u vlasništvu ukrajinske Vlade (bilo izravno ili neizravno), uključujući ležišta minerala, ugljikovodika, nafte, prirodnog plina i drugih iskoristivih materijala, kao i druge infrastrukturne objekte relevantne za prirodne resurse (kao što su terminali za ukapljeni prirodni plin i lučka infrastruktura), prema sporazumu obaju Sudionika. Ovi uvjeti mogu biti dodatno definirani u Sporazumu o Fondu.
Radi izbjegavanja nejasnoća, budući izvori prihoda ne uključuju postojeće izvore prihoda koji su već dio općeg proračuna Ukrajine. Rokovi, opseg i održivost doprinosa bit će dodatno definirani u Sporazumu o Fondu.
Fond, prema vlastitom nahođenju, može kreditirati ili vratiti Vladi Ukrajine stvarne troškove nastale u novim projektima iz kojih Fond ostvaruje prihode.
Doprinosi Fondu reinvestirat će se najmanje jednom godišnje u Ukrajini s ciljem promicanja sigurnosti, stabilnosti i prosperiteta Ukrajine, a detaljniji uvjeti bit će definirani u Sporazumu o Fondu, koji će također propisati buduće distribucije.
> EU je u 2024. više platila ruska fosilna goriva nego što je poslala financijske pomoći Ukrajini
Kapital za obnovu Ukrajine
4.
U skladu s primjenjivim zakonima Sjedinjenih Američkih Država, Vlada SAD-a zadržat će dugoročnu financijsku predanost razvoju stabilne i ekonomski prosperitetne Ukrajine. Daljnji doprinosi mogu uključivati novčana sredstva, financijske instrumente te druge materijalne i nematerijalne resurse ključne za obnovu Ukrajine.
5.
Proces ulaganja Fonda bit će osmišljen s ciljem financiranja projekata u Ukrajini i privlačenja investicija radi povećanja razvoja, prerade i monetizacije svih javnih i privatnih ukrajinskih resursa, uključujući, ali ne ograničavajući se na ležišta minerala, ugljikovodika, nafte, prirodnog plina i drugih iskoristivih materijala, infrastrukturu, luke i državna poduzeća, kako će biti dodatno opisano u Sporazumu o Fondu.
Vlade Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine namjeravaju osigurati da će proces ulaganja dovesti do stvaranja dodatnih financijskih sredstava i povećanih reinvesticija, čime će se osigurati dovoljan kapital za obnovu Ukrajine, sukladno odredbama Sporazuma o Fondu.
Sudionici zadržavaju pravo poduzeti sve potrebne mjere kako bi zaštitili i maksimalno povećali vrijednost svojih gospodarskih interesa u Fondu.
> Susret Trump-Macron: Moguće slanje europskih mirovnih trupa u Ukrajinu?
Pristupanje Ukrajine Europskoj uniji
6.
Sporazum o Fondu uključivat će odgovarajuće izjave i jamstva, uključujući one koje su nužne kako bi se osiguralo da obveze koje Vlada Ukrajine može imati prema trećim stranama, ili koje bi mogla preuzeti u budućnosti, ne rezultiraju prodajom, prijenosom, založnim pravom ili bilo kakvim drugim opterećenjem doprinosa Ukrajine Fondu, resursa iz kojih proizlaze ti doprinosi ili raspolaganja sredstvima Fonda.
Prilikom izrade Sporazuma o Fondu, Sudionici će nastojati izbjeći sukobe s obvezama Ukrajine vezanim uz njezino pristupanje Europskoj uniji, kao i s njezinim obvezama prema međunarodnim financijskim institucijama i drugim službenim vjerovnicima.
7.
Sporazum o Fondu sadržavat će, između ostalog, potvrdu da su i sam Sporazum o Fondu i aktivnosti predviđene njime trgovačke prirode.
Sporazum o Fondu podliježe ratifikaciji od strane ukrajinskog parlamenta, sukladno Zakonu Ukrajine „O međunarodnim ugovorima Ukrajine“.
> UN usvojio rezoluciju o Ukrajini: EU i SAD na suprotnim stranama
Mehanizmi kontrole
8.
Sporazum o Fondu posvetit će posebnu pozornost mehanizmima kontrole, kako bi se onemogućilo slabljenje, kršenje ili zaobilaženje sankcija i drugih restriktivnih mjera.
9.
Tekst Sporazuma o Fondu bit će izrađen bez odgađanja od strane radnih skupina kojima predsjedaju ovlašteni predstavnici Vlade Ukrajine i Vlade Sjedinjenih Američkih Država.
Osobe za kontakt, odgovorne za izradu Sporazuma o Fondu na temelju ovog Bilateralnog sporazuma, su:
Ispred Vlade Sjedinjenih Američkih Država: Ministarstvo financija SAD-a
Ispred Vlade Ukrajine: Ministarstvo financija i Ministarstvo gospodarstva
Sigurnosna jamstva
10.
Ovaj Bilateralni sporazum i Sporazum o Fondu predstavljat će integralne elemente arhitekture bilateralnih i multilateralnih sporazuma, kao i konkretne korake ka uspostavi trajnog mira i jačanju ekonomske sigurnosti i otpornosti, odražavajući ciljeve postavljene u preambuli ovog Bilateralnog sporazuma.
Vlada Sjedinjenih Američkih Država podržava napore Ukrajine u dobivanju sigurnosnih jamstava potrebnih za uspostavu trajnog mira. Sudionici će nastojati identificirati sve nužne korake za zaštitu međusobnih ulaganja, kako je definirano u Sporazumu o Fondu.
11.
Ovaj Bilateralni sporazum je obvezujući i svaki Sudionik provest će ga u skladu sa svojim nacionalnim procedurama.
Vlada Sjedinjenih Američkih Država i Vlada Ukrajine obvezuju se odmah započeti pregovore o Sporazumu o Fondu.”
> Tri godine rusko-ukrajinskog rata: Nazire li se kraj?
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/The Kyiv Independent
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.