Između Afganistana i Pakistana posljednjih se tjedana odvijaju ozbiljni sukobi duž zajedničke granice, praćeni razmjenom vatre, granatiranjima i povremenim zračnim udarima. Pakistan optužuje Afganistan da ne sprječava djelovanje militantnih skupina poput Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP), koje prema tvrdnjama Islamabada koriste afganistanski teritorij kao bazu za napade u Pakistanu. Afganistanske vlasti, pod vodstvom talibana, odbacuju te optužbe i tvrde da su neki napadi posljedica pakistanskih upada na njihov teritorij.
> Afganistanski zakoni sprječavaju efikasno spašavanje žene nakon potresa
Granica između dviju zemalja, osobito prijelazi poput Torkhama, povremeno se zatvara zbog eskalacije sukoba, što ozbiljno pogađa trgovinu, promet i lokalno stanovništvo. Pakistan, s druge strane, pokušava postaviti nove „crvene linije“ prema Kabulu, najavljujući da će svaki napad s afganistanskog teritorija ubuduće izazvati vojni odgovor.
U pozadini sukoba stoje dugogodišnji problemi – terorizam, spor oko granice poznate kao Durand Line koju Afganistan ne priznaje, te složena mreža regionalnih interesa u kojoj važnu ulogu imaju i druge sile poput Indije i Kine. Zatvaranje granice i prekid trgovine dodatno pogoršavaju gospodarsku situaciju na obje strane.
Možda će vas zanimati
Povijest sukoba Indije i Pakistana
Od stjecanja neovisnosti 1947. godine i podjele Britanske Indije, Indija i Pakistan razvili su jedno od najdugotrajnijih i najnapetijih rivalstava u suvremenoj povijesti.
Nakon više dana žestokih borbi, dvije su strane dogovorile privremeni prekid vatre i pokrenule pregovore u Dohi kako bi se smirila situacija. Ipak, i Islamabad i Kabul upozoravaju da je primirje krhko i da bi sukobi mogli ponovno izbiti u bilo kojem trenutku.
Proteklog tjedna poginuli su deseci, a ranjene stotine ljudi u najgorem sukobu između tih dviju azijskih zemalja otkako su talibani preuzeli vlast u Kabulu 2021. godine.
Nestabilnost na toj granici ne ugrožava samo Afganistan i Pakistan, nego i širu regiju, jer prijeti sigurnosti, trgovini i kretanju ljudi, a ujedno podsjeća na dugotrajne i neriješene napetosti između dviju susjednih zemalja.
> Afganistan danas – glad, zabrane i turizam na talibanski način
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr




Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.