Predsjednik Glavnoga vijeća Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH Božo Ljubić pozdravio je u petak izvješće Visokog međunarodnog predstavnika (OHR) u BiH Valentina Inzka koje je jučer predstavio u Vijeću sigurnosti UN-a, u kojem inzistira na promjeni Izbornog zakona BiH koji bi zajamčio legitimitet prigodom izbora hrvatskih zastupnika u Dom naroda Federacije BiH.
“Iz Izvješća Visokog predstavnika, razvidno je da OHR ispravno razumijeva odluku Ustavnog suda kojom se izrijekom traži da Izborni zakon mora osigurati legitimitet hrvatskih izaslanika u Domu naroda Federacije, a što osporene odredbe Izbornog zakona onemogućavaju”, naveo je u očitovanju predsjednik HNS-a Božo Ljubić.
Ustavni sud BiH ocijenio je početkom prosinca da su odredbe Izbornog zakona o načinu biranja hrvatskih izaslanika u Dom naroda suprotne Ustavu BiH, što Ljubić ocjenjuje posve suprotnim tvrdnjama najveće bošnjačke Stranke demokratske akcije koja ističe da se presuda Ustavnog suda može provesti s manjim intervencijama u Ustavu Federacije.
Ljubić ocjenjuje ispravnim razmišljanje Visokog predstavnika da se izbori ne bi mogli kompletirati bez izmjena Izbornog zakona sukladno odluci Ustavnog suda te da ova presuda ima izravan politički značaj i za provedbu odluke Suda za ljudska prava u Strasbourgu oko načina izbora članova Predsjedništva BiH.
Ljubić smatra kako je Ustavni sud BiH u presudi po njegovoj apelaciji iz 2014. godine istaknuo da je “ostvarenje konstitutivnosti neodvojivo od mogućnosti da svaki narod bira svoje legitimne predstavnike u institucije Ustavom predviđene za zastupanje naroda, a Predsjedništvo BiH je svakako jedna od njih”.
Ljubić je međutim opovrgnuo dio Inzkova izvješća u kojemu se ističe da “hrvatske stranke kontinuirano zagovaraju federalizaciju BiH” što bi, prema Izvješću, impliciralo daljnju nacionalnu podjelu zemlje.
“Hrvatski zahtjevi za federalizacijom na liniji su rezolucija Europskog parlamenta s ciljem uspostave stabilne i samoodržive BiH”, naveo je Ljubić.
Izvor: Hina/gs
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.