Hrvati u BiH, kao najmalobrojniji narod, često su žrtve omalovažavanja i netolerancije od strane pojedinaca druga dva konstitutivna naroda. Takvi incidenti osobito su česti u danima slavljenja katoličkih blagdana koje velik dio Hrvata s ponosom i vjerom štuje. Jedan takav incident dogodio se 30. svibnja tijekom svetkovine Tijelova u Bugojnu kada je skupina mladića okupljene katoličke vjernike uznemiravala neumjesnim dobacivanjima i povicima: Tekbir!
>22. srpnja 1993. Bugojno – zašto se šuti da su logori za bugojanske Hrvate bili najgori u BiH?
O ovom incidentu načelnika tamošnje policije, ali i sve sugrađane obavijestio je župnik župe Svetog Ante Padovanskog fra Ivan Pilić. Nada se kako će u budućnosti ovakvi incidenti prestati te da će se društvo izgrađivati na temeljima tolerancije i uvažavanja.
Njegovo priopćenje prenosimo u cijelosti.
SMETNJA KATOLICIMA HRVATIMA U BUGOJNU
“Poštovani gospodine načelniče Policije, dragi građani!
Tijekom proslave svetkovine Tijelova, 30. svibnja 2024. u župi Sv. Ante Padovanskog u Bugojnu grupa mladića, vjerojatno maloljetnih, ponovno je uznemirila okupljene katoličke vjernike na proslavi spomenutoga blagdana neumjesnim dobacivanjima i povicima: Tekbir!!!!
Posebno žalosti da to nije prvi niti izolirani slučaj u Bugojnu jer su se i ranije događale slične stvari: tijekom proslave Božića, Uskrsa i Sv. Ante, dakle gotovo svaki put kada se okupi veći broj Hrvata katolika kada su paljeni i kontejneri zbog čega smo bili prisiljeni postaviti kamere.
Ukoliko se u obzir uzme činjenica o ratnim stradanjima Hrvata katolika u Bugojnu ovakvi nemili događaji kod velikog broja katoličkih vjernika izazovu uznemirenost, probude nelagodu pa i osjećaj straha.
Kao župna zajednica koja je dio Vrhbosanske nadbiskupije uvijek do sada smo promicali vrijednosti dijaloga, poštovanja i međusobne suradnje. Na tome se putu nećemo umoriti, iako ovakvi događaji opravdano probude osjećaj da u svome gradu nismo dobrodošli. Stoga se nadamo da će nadležne ustanove poduzeti neophodne korake kako bi se svi na svome osjećali sigurno te kako se slične stvari ne bi u budućnosti ponavljale. Osobito bi željeli da obitelj, ali i odgojno-obrazovne ustanove uključujući i vjerske zajednice u međusobnoj suradnji odgajaju mlade naraštaje u duhu međusobnog uvažavanja, zdravog dijaloga i suradnje.
Ovim putem službeno molimo policijske strukture da u budućnosti obrate veću pozornost tijekom vjerskih proslava, osobito u skorašnjoj proslavi Sv. Ante, 13. lipnja, kada ova Župa proslavlja svog nebeskog zaštitnika i kada očekujemo dolazak većeg broja vjernika, kako bi se preventivno spriječili ovakvi i slični ispadi te kako bi se svi vjernici i posjetitelji osjećali sigurno.”
>U Bugojnu pokop četiri nestala, likvidirana i nakon 27 godina pronađena Hrvata
Hrvati u Bugojnu
U Bugojnu je u hrvatsko-bošnjačkom sukobu prognano oko 15.000 Hrvata, oko 300 je ubijeno, a još uvijek se veliki broj vodi kao nestali.
Prema popisu stanovništva iz 1991. godine u naseljenom mjestu Bugojno živjelo je 6.836 (30,19%) Hrvata, dok ih je u cijeloj općini bilo 16.031 (34,18%). Prema zadnje popisu (2013.) u Bugojnu danas živi tek 2.425 (15,59%) Hrvata, a na razini cijele općine Bugojno ih je 5.767 (18,33%). Iz tih brojki vidljiv je razmjer stradanja hrvatskog naroda na ovom području, a slična sudbina zadesila je i Hrvate u mnogim drugim dijelovima BiH.
>Tužiteljstvo BiH podignulo optužnicu zbog ratnih zločina nad Hrvatima iz Bugojna
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr