Povodom napada na novinare Radiotelevizije Herceg-Bosne, Hrvatski narodni sabor Bosne i Hercegovine izdao je priopćenje koje prenosimo u cijelosti.
“Hrvatski narodni sabor Bosne i Hercegovine najoštrije osuđuje napad na novinarsku ekipu Radiotelevizije Herceg-Bosne koji se dogodio tijekom snimanja reportaže u Starom gradu u Mostaru.
> SAD planira zatvoriti gotovo 30 veleposlanstava i konzulata: Na popisu i BiH
Hrvatski narodni sabor: Napad na nacionalni i politički subjektivitet Hrvata u BiH
Ovakvi napadi predstavljaju izravno ugrožavanje slobode medija i temeljnih demokratskih vrijednosti koje bi svako civilizirano društvo trebalo štititi. Novinari moraju imati pravo slobodno i sigurno obavljati svoj posao. Nasilje nad novinarima nikada ne može i ne smije biti opravdano. Posebno zabrinjava činjenica da su napadi na novinare RTV HB postali sve učestaliji, a da reakcije institucija i dijela javnosti, uključujući i neke političke predstavnike, dodatno podgrijavaju atmosferu netolerancije i prijetnji prema ovoj novinarskoj kući.
Budući je riječ o vodećem javnom radio-televizijskom servisu Hrvata u BiH, napad na RTV HB ujedno je i napad na nacionalni i politički subjektivitet Hrvata u BiH. Dodamo li tome i još uvijek aktualni govor mržnje s elementima poziva na javni linč usmjeren prema hrvatskom novinaru Zoranu Krešiću, kontinuirane javne izljeve laži, kleveta i mržnje prema hrvatskim dužnosnicima i hrvatskim institucijama u BiH, kao i onima u Republici Hrvatskoj, te antiustavne i šovinističke pokušaje negiranja konstitutivnosti hrvatskog naroda u BiH, očito je kako su sve te aktivnosti dijelovi šireg plana i obrasca djelovanja koji za cilj ima zastrašivanje i dekonstituiranje Hrvata u BiH.
> 16. travnja 1993. – zločini armije BiH nad Hrvatima u Konjicu i okolici
Ovakvi napadi su štetni po međunacionalne odnose
Takve aktivnosti Hrvatski narodni sabor BiH smatra nedopustivima i duboko štetnima po međunacionalne odnose te stabilnost, funkcionalnost i opstojnost Bosne i Hercegovine. Stoga, u prvom redu, pozivamo nadležne institucije da hitno i temeljito istraže ovaj napad na novinarsku ekipu Radio-televizije Herceg-Bosne, identificiraju počinitelja i poduzmu sve mjere kako bi se spriječilo ponavljanje ovakvih napada. Pored toga, svim negatorima hrvatske konstitutivnosti u BiH, bez obzira iz kojeg naroda, ideološke ili političke opcije dolazili upućujemo javni apel da prestanu s tim antiustavnim i antidržavnim aktivnostima i poručujemo da su Hrvati u BiH ustavotvoran i državotvoran narod koji nikada neće odustati od svojih, Ustavom BiH i Daytonskim mirovnim sporazumom, zagarantiranih nacionalnih i političkih prava.
Hrvatski narodni sabor BiH izražava punu podršku Radioteleviziji Herceg-Bosne i svim njezinim djelatnicima te poziva sve društvene, političke i medijske aktere koji Bosnu i Hercegovinu vide kao državu tri međusobno jednakopravna konstitutivna naroda i zajednicu slobodnih i ravnopravnih građana da javno osude ovaj anticivilizacijski i nacionalnom mržnjom motiviran čin”.
> Sokol: Unitarizam je problem Bosne i Hercegovine koji se uporno zanemaruje
‘Provocira me Herceg-Bosna’
Podsjećamo, ekipa RTV Herceg-Bosne doživjela je prijetnje i fizički nasrtaj dok su snimali prilog o turističkoj predsezoni u Hercegovačko-neretvanskoj županiji. Incident se dogodio na Starom mostu u Mostaru, gdje je ekipa bila ometena od strane muškarca koji se predstavio kao vlasnik jedne od lokalnih suvenirnica.
Prema službenoj objavi RTV Herceg-Bosne, muškarac je prišao ekipi tijekom snimanja, optužujući ih da ih provociraju, te prijetio snimatelju riječima: “Ako ti je kamera draga, ovdje nećeš snimati.” Potom je pokušao spriječiti snimanje hvatajući objektiv kamere.
Na pitanje novinara što ga točno provocira, muškarac je odgovorio: “Provocira me Herceg-Bosna“, ali je odbio dati izjavu pred kamerom.
Ekipa RTV Herceg-Bosne napustila je mjesto incidenta zbog prijetnji, piše Bljesak.info.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/Hnsbih.ba/Bljesak.info
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.