Vodstvo Hrvatskog narodnog sabora BiH pozvalo je u u petak međunarodne partnere da pomognu domaćim vlastima kako bi se očuvali mir i sigurnost te nastavio europski put zemlje. Bosna i Hercegovina suočena je s ozbiljnom krizom nakon presude srpskome čelniku Miloradu Dodiku.
> Umirovljeni general Krešić: Dayton je davno pogažen, BiH treba novi ugovor
– Nasuprot politikama separatizma i unitarizma, hrvatski dužnosnici će nastaviti raditi na zaštiti ustavnih načela i provođenju proeuropske politike. Priopćio je to HNS koji okuplja hrvatske stranke u Bosni i Hercegovini.
Nakon sjednice u Mostaru, vodstvo je pozvalo europske i međunarodne partnere da uz domaće dužnosnike nastavljaju pružati pomoć kako bi se zaštitila sigurnost, ustav i proces integracija u Europsku uniju.
> Što se zapravo događa u BiH?
Kriza u Bosni i Hercegovini je eskalirala nakon presude Dodiku i potezima vlasti entiteta Republike Srpske kojima se negiraju državne institucije BiH.
HNS BiH smatra da je na 30. obljetnicu potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma nedopustiv nastavak “destruktivnih politika” bošnjačkog unitarizma i srpskog separatizma kojima se “desetljećima sustavno narušavaju prava Hrvata i ustavni temelji države”.
Ključnim su ocijenili da se dovrše izmjene izbornog zakona i trajno zaštite prava Hrvata kao konstitutivnog naroda.
U četiri navrata za hrvatskoga člana kolektivnog predsjedništva države je glasovima bošnjačkih birača izabran Željko Komšić. U gornji nacionalno koncipirani Dom naroda parlamenta biraju se zastupnici koji se lažno izjašnjavaju kao Hrvati ili ih također većinski biraju Bošnjaci. Vijest prenosi HRT.
> BiH: SIPA bez rukovodstva, Dodik ponovno prijeti odcjepljenjem
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/HRT vijesti
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.