Subota, 12 travnja, 2025
9.8 C
Zagreb
Pratite nas:
OBITELJSKA RATNA DRAMA

Petrovačka dola otkrila strašnu priču o stradanju vukovarske obitelji Došen

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska književnica i ratna veteranka Tanja Belobrajdić razotkriva tešku sudbinu obitelji Došen, čiji su članovi, uključujući tri sina Marije Došen, pogubljeni u Domovinskom ratu. Na temelju svjedočanstva Tanje Došen, kćeri srednjeg sina Martina, prikazuje brutalne okolnosti otmice i pogubljenja braće Došen, te strahote koje su preživjeli.

Na lokalitetu Petrovačka dola, koji je označen kao najzahtjevnija lokacija iz Domovinskog rata, pronađeni su posmrtni ostaci, a obitelj Došen, zbog premještanja ostataka, neće moći dostojno pokopati sve članove svoje obitelji, piše Belobrajdić za Direktno.hr.

Dana 4. travnja 2025. godine u Vukovaru je u organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja provedena završna identifikacija posmrtnih ostataka 16 osoba nestalih i smrtno stradalih tijekom 1991. godine. Među identificiranim žrtvama, devet su hrvatski branitelji, dok je sedam civila, među kojima su i tri žene. Žrtve su starosne dobi od 22 do 68 godina.

>Tanja Belobrajdić: Ratnim herojima i njihovim najmilijima dugujemo nezaborav njihove žrtve

Obitelj Marije Došen

Među identificiranim braniteljima, pronađeni su i posmrtni ostaci dvojice sinova Marije Došen, o čijoj je obiteljskoj tragediji pisano u nekoliko navrata. Radi se o najstarijem Tadiji i najmlađem Ivanu. Posmrtni ostaci Marijinog srednjeg sina Martina još uvijek nisu pronađeni. Marija Došen je majka koja je u ratnom Vukovaru ostala bez četvero djece: tri sina branitelja – Tadije, Martina i Ivana – te trudne kćeri, Mirjane.

Osim toga, u Vukovaru su joj ubijena dva unuka, tri ako računamo nerođenog, jer je njezina kći Mirjana poginula u devetom mjesecu trudnoće, tjedan dana prije termina poroda. Zbog neprestanog granatiranja i nemogućnosti pristupa, njezino tijelo ležalo je na ulici dva dana. Mirjanin unuk, Velibor Vojvodić, ubijen je snajperskim metkom u centru grada, dok je Martin Došen Jakubovski, stariji sin Marijine jedine preživjele kćeri Ružice, pogubljen kao ranjenik na Ovčari.

Teška Sudbina Marije Došen

Zamisliti kakvo je stanje Marija Došen morala proći godinama do svoje smrti, teško je za razumjeti. Za nju, osim njezinih sugrađana, gotovo nitko nije čuo. Umrla je 10. kolovoza 2002. godine, a jedina želja koju je imala bila je da dostojno pokopa svoja tri sina.

Ta želja nikada se nije ostvarila. Kada je umrla, pokopana je tiho, u grobnici koju je sama kupila u Vinkovcima. Nakon toga, osim svojih najbližih, bila je potpuno zaboravljena. Sva tri sina, Tadija, Martin i Ivan, bili su zarobljeni kao ranjenici.

>Tanja Belobrajdić, braniteljica i književnica koja pisanjem liječi rane, u Velikoj Gorici govori o Vukovaru

Život i Smrt Tadije, Martina i Ivana

Tadija, najstariji sin Marije Došen, prije Domovinskog rata radio je u Tvornici gume i obuće Borovo, u Tehničkoj robi, a rekreativno se bavio kuglanjem i pecanjem. Njegov posinak, Velibor Vojvodić, poginuo je 5. studenoga 1991. godine, točno mjesec dana prije svog 21. rođendana. Tadija je tijekom granatiranja ranjen početkom studenoga i odvezen u vukovarsku ratnu bolnicu.

Martin, srednji sin Marije Došen, bio je bokser, a nakon 12 godina rada u Tvornici gume i obuće Borovo kao skladištar, profesionalno se bavio ribarenjem. Tijekom opsade Vukovara ranjen je dva puta, prvi put gelerom u nogu, a drugi put snajperskim metkom dok je pokušavao izvući tijelo poginulog nećaka Velibora Vojvodića s ulice. Nakon toga je, 16. studenoga 1991. godine, ostao zarobljen u izgorjelom stambenom objektu. Pri pokušaju spuštanja s balkona užetom pao je na beton i teško ozlijedio kralježnicu, a zatim je prevezen u bolnicu.

Ivan, najmlađi sin Marije Došen, bio je građevinski radnik i također se bavio ribarenjem. Tijekom granatiranja, vozeći kamion sa streljivom početkom listopada ranjen je na području prigradskog naselja Lužac. Dvanaest članova obitelji Došen poginulo je tijekom rata.

Otmica i Pogubljenje Braće Došen

Nakon sloma obrane grada, sva tri sina Marije Došen izvedena su iz bolnice, gdje je čekao nekoliko autobusa – civilnih i vojnih. Posmrtni ostaci su odvedeni na Ovčaru, a braća Došen su pogubljena. Uz njih, poginulo je još devet članova šire obitelji, uključujući supruge, djecu, i druge rođake.

Svjedočanstvo Tanje Došen, kćeri srednjeg sina Martina, pred Međunarodnim sudom u Hagu pruža detaljan prikaz strahota koje su njezina obitelj i sugrađani preživjeli. Opisala je odvođenje svojih najbližih i brutalnost kojom su ih tretirali vojnici JNA. Tanja se prisjeća i toga kako su njezina braća, Martin i Tadija, bili brutalno pretučeni, dok je Ivan bio izbačen iz kamiona i odvezen u nepoznatom smjeru.

>Tanja Belobrajdić za Narod.hr o sporu koji je dobila protiv H-altera: Nema iznosa koji bi obitelji i meni kompenzirao prouzročenu patnju i nanesenu sramotu

Zločin nakon Zločina

Pretraživanje lokacije na Petrovačkoj doli, koja je smatrana najzahtjevnijom lokacijom iz Domovinskog rata, započelo je u travnju 2022. godine. Dvije godine kasnije, u lipnju 2024., pronađeni su posmrtni ostaci. Ispod gomile otpada pronađeno je više od 2000 fragmentiranih koštanih dijelova, a ekshumacija je trajala gotovo dva mjeseca. Ministar Tomo Medved je zahtijevao obustavu odlaganja otpada na toj lokaciji, koja se i dalje pretražuje.

Na današnjoj identifikaciji, u kojoj je identificirano 16 osoba, devet branitelja i sedam civila, istaknuto je kako je Petrovačka dola najzahtjevnija lokacija iz Domovinskog rata. Obitelj Tadije Došena, njegova supruga Ljiljana, kći Alma te nećaci i nećakinje Ivana Došena, zbog premještanja posmrtnih ostataka, neće moći pokopati sve dijelove tijela. Kako je ministar Medved već izjavio, izvršen je “zločin nakon zločina”. Stričevi Tadija i Ivan bit će pokopani 12. travnja 2025. godine na zajedničkom pokopu na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru. Grobovi će biti jedan pored drugoga, dok će grobnica u sredini ostati prazna, čekajući posmrtne ostatke Martina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Direktno.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci