Dijelove Bosne i Hercegovine ponovno su pogodile poplave uzrokovane obilnim kišama. Najteže je na sjeveru i sjeverozapadu zemlje. Neki su gradovi BiH već proglasili stanje prirodne nepogode i uveli izvanredne mjere obrane od poplava.
Najteže je stanje u Prijedoru, Kostajnici, Kozarskoj Dubici i Srpcu. Na području Prijedora, iako se situacija stabilizira, prema podacima Civilne zaštite, i dalje je oko 600 objekata pod vodom. Evakuirano je 12 mještana, javlja N1 BiH.
U Kozarskoj Dubici, stanje se pogoršava. Vodostaj rijeke Une je u naglom porastu. Do sada je poplavljeno 50 kuća. Općinski stožer Civilne zaštite proglasio je izvanredno stanje.
Na području Prijedora poplavljeno je oko 350 stambenih i pomoćnih objekata.
“Nije prvi put u povijesti da se ovo događa. Manje-više, svakih nekoliko godina se događa isto. Nakon 2014. godine, ovo je možda je jedna od najjačih poplava koja se dogodila”, rekao je stanovnik Prijedora Milan Sadžak za HRT.
Vodostaj rijeke Sane ujutro je iznosio 369 cm. Situacija s poplavama na području općine Sanski Most se stabilizira, vodostaji su i dalje u opadanju, a podzemne vode se postepeno povlače.
>BiH: Pronađeno i posljednje tijelo žrtve poplava, ukupno 27 stradalih
Podsjetimo u listopadu prošle godine Bosnu i Hercegovinu pogodile su katastrofalne poplave. Poginulo je 27 ljudi. Najkritičnije je bilo u Jablanici, Konjicu, Fojnici, Kiseljaku i Kreševu.
Stanje u Hrvatskoj
Zbog Une je izvanredno stanje proglašeno u Hrvatskoj Kostajnici. Izvanredno je stanje i na karlovačkom području zbog vodostaja Korane koja je dosegnula 784 centimetra, te uvedene izvanredne mjere zbog Kupe koja je narasla na 783 centimetra. U Slavoniji se stanje polako normalizira.
Najkritičnije je u Osječko-baranjskoj županiji, osobito na području Općine Đurđenovac, gdje je velik broj objekata poplavljen. U ispumpavanju i sanaciji sudjeluje 418 vatrogasaca s 94 vozila.
>Izvanredno stanje na području Hrvatske Kostajnice, rastu vodostaji rijeka
“Na području Đurđenovca vatrogasci Vatrogasne zajednice Đurđenovca ispumpavali su vodu u zgradi koja ima zajednički podrum za više kućnih ulaza, a zbog električnih instalacija koje se nalaze u istoj kako bi djelatnici HEP-a pustili električnu energiju natrag u zgradu. Ostale intervencije odnose se na ispumpavanje podruma obiteljskih kuća. Na intervencijama je sudjelovalo 30-ak vatrogasaca s 5 vatrogasnih pumpi”, kazao je zapovjednik Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije Zoran Pakšec, prenosi HRT.
U Virovitičko-podravskoj županiji, najviše intervencija zabilježeno je u okolici Orahovice, gdje je poplavljeno više stambenih i gospodarskih objekata te prometnica. Angažirano je ukupno 146 vatrogasaca s 44 vozila.
Na području Požeško-slavonske županije vatrogasci su imali sedam tehničkih intervencija – ispumpavanja vode iz objekata i bunara, čišćenje prometnica te jedno spašavanje osobe i vozila iz vode. U akcijama je sudjelovao 21 vatrogasac s 10 vozila iz više DVD-ova i JVP-ova.
U protekla 24 sata zabilježeno je 110 vatrogasnih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo 120 vatrogasnih organizacija s ukupno 401 vatrogascem i 138 vatrogasnih vozila, priopćila je Hrvatska vatrogasna zajednica.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.