Čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik ponudio je “privremeno zamrzavanje” protuustavnih zakona koje je donio parlament Republike Srpske dok je njegova suradnica Željka Cvijanović apelirala na EUFOR da ne poduzima korake “kojima bi dodatno produbili krizu” u BiH.
> Interpol nije raspisao tjeralicu za Dodikom, on poručio: ‘Nisu u funkciji Sarajeva’
U objavi na društvenoj mreži X Dodik je po prvi put komentirao poruke što ih je tijekom posjeta Sarajevu u utorak poslala visoka predstavnica EU za vanjsku i sigurnosnu politiku Kaja Kallas jasno osudivši političare iz redova bosanskih Srba za izazivanje sadašnje krize u BiH. No Dodik je u svojoj objavi taj dio “preskočio” i koncentrirao se na izjavu Kallas da politički lideri u BiH imaju odgovornost naći izlaz iz krize prevladavanjem sadašnjih podjela, a ne njihovim produbljivanjem.
Dodik: Za krizu je odgovoran Schmidt
Dodik sada ponovo tvrdi kako je krizu prouzročio visoki predstavnik međunarodne zajednice Christian Schmidt nametanjem izmjena zakona po kojima je sadašnji predsjednik RS-a nepravomoćno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja. Dodik kaže kako je zapravo on branio ustav BiH, a Schmidt ga je kršio.
– Ako Kallas smatra da je ustavni poredak ono što je nametnuo Christian Schmidt, onda se ne razumijemo, napisao je.
Poručio je kako je jedino rješenje u “poništavanju” voluntarizma visokog predstavnika i svih rješenja koja je nametnuo.
> Christian Schmidt o Dodiku: Kazneni progon za one koji krše Daytonski sporazum i Ustav BiH
Strah od EUFOR-a
– U tom slučaju Republika Srpska je spremna na određeno vrijeme zamrznuti zakone koje smo nedavno donijeli u Narodnoj skupštini. Želimo dati šansu dijalogu i dogovoru tri naroda. Na dogovor i sada pozivam, napisao je Dodik koji se zbog poticanja na donošenje zakona protivnih ustavu BiH sada suočava s novom istragom pod sumnjom na rušenje ustavnog poretka.
Zajedno s njim osumnjičeni su predsjednik entitetskog parlamenta Nenad Stevandić i premijer RS-a Radovan Višković. Ovom trojcu Sud BiH odredio je pritvor i za njima raspisao tjeralicu. Predsjedateljica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović je uputila pismo šefu delegacije EU u BiH Luigiju Soreci i zapovjedniku EUFOR-a generalu Florinu Marianu Barbuu u kojemu ih je molila da vojnici iz operacije Althea ne sudjeluju u privođenu Dodika, Stevandića i Viškovića.
– Smatram da je očuvanje mira i stabilnosti od presudnog značaja za sve narode u BiH, stoga apeliram da ne poduzimate radnje koje bi dodatno produbile krizu, napisala je Cvijanović reagirajući tako na zahtjev članova Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i Željka Komšića da EUFOR pomogne policijskim agencijama u privođenju trojice čelnika RS. Vijest prenosi HRT.
> Što se zapravo događa u BiH?
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/HRT vijesti
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.