Nedjelja, 4 svibnja, 2025
20.5 C
Zagreb
Pratite nas:
SVETAC MILENIJALAC

Na današnji dan rođen je blaženi Carlo Acutis: Tko je on?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 3. svibnja 1991. rođen je blaženi Carlo Acutis. Mladić koji je svojim životom svjedočio i živio vjeru već je trebao biti proglašen svetim. No zbog smrti pape Franje to je odgođeno. Na njegov rođendan donosimo 10 zanimljivosti o Carlovom životu.

Prvi “svetac milenijalac” (milenijalci – osobe rođene između 1981. i 1996.). Tako Carla Acutisa nazuvaju mnogi. Umro je 2006., kada je imao samo 15 godina. U svom kratkom životu bio je svjedok vjere. Papa Franjo je u svibnju prošle godine priznao drugo čudo koje se pripisuje zagovoru Carla Acutisa. Trebao je biti proglašen svetim na Trgu sv. Petra u Vatikanu tijekom svečanog euharistijskog slavlja u nedjelju 27. travnja, no taj događaj je otkazan zbog Papine smrti.

Tko je blaženi Carlo?

1. Carlo Acutis rođen je 3. svibnja 1991. u Londonu, gdje mu je otac radio. Samo nekoliko mjeseci kasnije, preselio se sa svojim roditeljima, Andreom Acutisom i Antonijom Salzano, u Milano u Italiji.

>Uoči proglašenja svetim, bl. Carlo Acutis privlači hodočasnike iz cijelog svijeta

2. Carlu je kao tinejdžeru dijagnosticirana leukemija. Prije smrti 2006. godine, prinio je svoje patnje za papu Benedikta XVI. i za Crkvu, rekavši: „Prinosim sve svoje patnje Gospodinu za papu i za Crkvu kako ne bih otišao u čistilište, već ravno u raj.“

3. Od malih nogu Carlo je gajio posebnu ljubav prema Bogu, iako njegovi roditelji nisu bili osobito pobožni. Antonia Salzano, njegova majka, rekla je da je prije Carla išla na misu samo za svoju prvu pričest, krizmu i vjenčanje. Ali kao malo dijete, Carlo je volio moliti krunicu. Nakon što je primio prvu pričest, jako često je išao je na misu u župu preko puta svoje osnovne škole. Carlova ljubav prema euharistiji također je potaknula duboko obraćenje njegove majke. Prema postulatoru koji je promovirao njegovu kauzu za svetost „uspijevao dovesti svoje rođake i roditelje na misu svaki dan. Nije bilo obrnuto – nisu roditelji vodili dječaka na misu, već je on sam uspijevao otići i uvjeriti druge da svakodnevno prime pričest.” Salzano je u listopadu 2023. razgovarala s „EWTN News Nightly“ o sinovoj pobožnosti prema Presvetom Sakramentu. Rekla je: „Znao je govoriti: ‘Ispred koncerta, ispred nogometne utakmice su redovi, ali ne vidim te redove ispred Presvetog Sakramenta’… Dakle, za njega je Euharistija bila središte života.“

Branio je potrebite

4. Carlo je svojim svjedočanstvom vjere kao dijete potaknuo odrasle na obraćenje i krštenje. Rajesh Mohur, koji je radio kao au pair (program kulturne razmjene, posebno popularan među mladim ljudima koji obiteljima pomažu oko čuvanja djece i kućanskih poslova) u obitelji Acutis dok je Carlo bio mali, obratio se s hinduizma na katoličanstvo upravo zahvaljujući njegovu primjeru. Carlo je Mohura naučio moliti krunicu i pričao mu o stvarnoj prisutnosti Krista u euharistiji. Mohur je rekao da je jedna od stvari koje su ga najviše impresionirale kao nekršćanina bilo svjedočanstvo Carlove ljubavi i brige za siromašne – posebno način na koji je razgovarao s beskućnikom koji bi sjedio na ulazu u crkvu te kako je u plastičnim posudama nosio hranu ljudima koji su živjeli na ulici.

>Djeca i mladi koji su svojim životom uzdignuti na čast oltara; upoznajte ih

5. Carlo se nije bojao braniti crkveni nauk, čak ni u situacijama kada se njegovi kolege iz razreda nisu slagali s njim. Mnogi Carlovi kolege iz srednje škole sjećaju se kako je Carlo strastveno branio zaštitu života od začeća kada se u tijekom rasprave o pobačaju.

6. Carlo je bio vjeran prijatelj. Bio je poznat po tome što je stajao u obranu učenika koji su trpjeli vršnjačko nasilje, osobito onih s invaliditetom. Kada su se roditelji jednog njegova prijatelja razvodili, Carlo se posebno trudio uključiti tog prijatelja u život obitelji Acutis. S prijateljima je često razgovarao o važnosti odlaska na misu i ispovijed, ljudskog dostojanstva i čistoće.

7. Carlo je bio fasciniran računalnim kodiranjem i sam je naučio neke od osnovnih programskih jezika, uključujući C i C++. Svoje računalne vještine i poznavanje interneta koristio je kako bi pomogao obitelji u organizaciji izložbe o euharistijskim čudima koja je kasnije izložena u tisućama župa na pet kontinenata. Njegov duhovni voditelj potvrdio je da je Carlo osobno bio uvjeren da će znanstveni dokazi euharistijskih čuda pomoći ljudima da shvate da je Isus stvarno prisutan u euharistiji i potaknuti ih na povratak misi.

Volio je videoigre

8. Carlo je volio igrati videoigre. Njegova majka se prisjeća da je volio Nintendo Game Boy i GameCube, kao i PlayStation i Xbox. Često je razgovarao s prijateljima iz svijeta videoigara o važnosti odlaska na misu i ispovijed te je svoje igranje ograničio na najviše dva sata tjedno. Carlo je također volio Spider-Mana i Pokémone.

>Otkazane sve beatifikacije i kanonizacije do izbora novog pape

9. Carlo je umro 12. listopada 2006. i pokopan je u Asizu. U početku su postojala izvješća da je Carlovo tijelo pronađeno neraspadljivim, ali asiški biskup je prije njegove beatifikacije pojasnio da je njegovo tijelo cjelovito, ali da “nije neraspadnuto”. Njegovo tijelo počiva u staklenoj grobnici u Asizu gdje ga se može vidjeti u trapericama i tenisicama. Tisuće ljudi došlo je moliti na njegovom grobu prilikom njegove beatifikacije u listopadu 2020.

Foto: wikimedia commons

10. Papa Franjo priznao je drugo čudo pripisano Carlovu zagovoru dekretom 23. svibnja 2024. Čudo se odnosi na ozdravljenje 21-godišnje djevojke iz Kostarike, Valerije Valverde, koja je bila na samrti nakon što je 2022. godine tijekom studija u Firenci teško ozlijedila glavu u biciklističkoj nesreći. Prvo čudo koje je dovelo do njegove beatifikacije uključivalo je ozdravljenje trogodišnjeg dječaka u Brazilu 2013. godine, kojemu je od rođenja dijagnosticirana malformacija gušterače, prenosi Catholic News Agency.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/CNA

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci