Europska radiodifuzijska unija (EBU) koja organizira Eurosong ažurirala je svoju politiku o zastavama za to natjecanje. Tako je za publiku poništena zabrana isticanja palestinske zastave. No, postrožili su se uvjeti za natjecatelje koji ove godine ne smiju isticati druge zastave osim zastava svoje zemlje. Tako nema isticanja LGBT ili palestinskih zastava u zoni natjecanja.
Prema novoj politici, gledatelji u Baselu u Švicarskoj moći će mahati bilo kojom zastavom dopuštenom švicarskim zakonom. Tako je ove godine, za razliku od prošle, dopušteno isticanje i palestinske zastave. Dugogodišnja pravila zabranjivala su zastave zemalja i teritorija koje se ne natječu.
>Eurosong i politika zastava: LGBTIQ+ može, EU ne može
U izjavi za CNN u utorak, organizator Eurosonga, EBU, rekao je da je cilj “postići ravnotežu kako bi se osiguralo da naša publika i umjetnici mogu izraziti svoj entuzijazam i identitete, a istovremeno pružiti veću jasnoću delegacijama kada su u pitanju službeni prostori”.
>Dvije slike: Nema dočekali ideološki istomišljenici, Baby Lasagnu cijela Hrvatska
Politika o zastavama u publici za 2025. zabranjuje zastave s rasističkim ili diskriminirajućim sadržajem, uključujući simbole koji potiču mržnju ili nasilje, zastave koje se mogu smatrati uvredljivima ili klevetničkima te zastave koje sadrže simbole zabranjenih terorističkih organizacija, prenosi CNN.
Zabrana LGBT i EU zastava
No, dok su se pravila za publiku ublažila, za izvođače su se ona postrožila. U službenim prostorima Eurosonga – uključujući pozornicu, zelenu sobu, tirkizni tepih i pozornicu – bit će dopuštene samo nacionalne zastave. Time se umjetnicima zabranjuje isticanje bilo kakvih LGBT i sličnih zastava, palestinska zastava, ali i zastava Europske unije.
Ažurirana politika navodi da su izvođači ograničeni na prikazivanje “samo službenih zastava zemlje koju predstavljaju na natjecanju”.
>Žiri potopio favorita publike ‘Ogenj’; pobijedio dečko ‘iz pakla’ Marko Bošnjak
Nizozemska televizijska kuća Avrotros izjavila je za CNN da je ažurirana politika o zastavama „zbog vizualne jasnoće i neutralnosti“. Cilj je, kako je navedeno, osigurati da „odmah bude jasno koja se zemlja predstavlja“.
Politika zastava 2024.
Podsjetimo, prošle godine pobijedio je švicarski predstavnik Nemo koji se izjašnjava kao “nebinarna osoba”. Nakon proglašenja, Nemo je u ruke uzeo zastavu koja predstavlja “nebinarne osobe” i time pokrio zastavu zemlje koju predstavlja.
Na istom Eurosongu, bilo je zabranjeno isticati i unijeti zastavu Europske unije. Glasnogovornik EBU-a rekao je tada da je politika zastave Eurovizije ove godine “ista kao i 2023.”, s tim da je obožavateljima dopušteno ponijeti samo zastave “zemalja sudionica i zastave duginih boja/pride zastave”. No snimke događaja iz 2023. jasno pokazuju mnoštvo zastava EU-a bilo u publici.
>Osvrt: Prva večer Eurosonga, uz sotonizam i golotinju, ‘p(r)obudila ljevičare
Potez EBU-a je kritizirao tada i glasnogovornik predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen.
“Svakako je žalosno zabraniti zastavu koja je zastava svih članica EU-a i ostalih članica Vijeća Europe koje sudjeluju u natjecanju i često vijori uz nju. državne zastave na javnim zgradama”, istaknuo je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.