Petak, 16 svibnja, 2025
9.9 C
Zagreb
Pratite nas:
MOŽEMO LI BOLJE?

Kako stoji Hrvatska na ‘Karti duginih boja’ Europske komisije?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska komisija objavila je na svojim stranicama kako je snažno posvećena „LGBTIQ“ pravima. U tu svrhu donijela je i „Strategiju za ravnopravnost LGBTIQ osoba za razdoblje 2020. – 2025.“. Jedan od izvora informacija za Komisiju i njezino djelovanje na područje LGBT ideologije je „Karta duginih boja“ (Rainbow Map). Kako stoji Hrvatska?

> Forum za slobodu odgoja, Možemo, LGBT i zelene udruge educiraju – nastavnike

„Europska unija predvodnik je u boljoj zaštiti prava lezbijki, homoseksualaca i biseksualnih, transrodnih, interseksualnih i queer (LGBTIQ) osoba“, piše Europska komisija, hvaleći se i kako financijski podupire više od 100 LGBTIQ inicijativa.

Hrvatska na 17. mjestu

Republika Hrvatska u Europi je 2024. zauzela 17. mjesto. Osim zemalja članica EU-a, na popisu se nalaze i Island, Norveška, Ujedinjeno Kraljevstvo, Švicarska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Sjeverna Makedonija, Crna Gora, Albanija, Kosovo, Rusija, Bjelorusija, Ukrajina, Moldavija, Gruzija, Turska, Armenija i Azerbajdžan.

Hrvatska
Foto: Snimka zaslona, rainbowmap.ilga-europe.org

Od mogućih 100%, što predstavlja svijet po mjeri takozvane LGBTIQ zajednice, Hrvatska je „dostigla“ nešto više od sredine – 50,07%. Nalazi se i gotovo u istom rangu s prosjekom Europske unije (50,61%). Također, „bolja“ je od Europe kao kontinenta (42,05%). U usporedbi s 2023. godinom, Hrvatska je „napredovala“ za samo 0,65%.

Međutim, to nije i najbolji hrvatski rezultat. Naime, 2015. godine, što je zadnja godina Milanovićeve vlade, Hrvatska je ostvarila 71% ciljeva za postati savršenom LGBTIQ zemljom.

Hrvatska
Foto: Snimka zaslona, rainbowmap.ilga-europe.org

> LGBT vikend edukacija za školske djelatnike u organizaciji lezbijske udruge LORI

Hrvatska ‘bolja’ od Slovenije, Austrije, Češke, Italije…

Na vrhu ljestvice nalaze se Malta (87,84%), Island (83,02%), Belgija (78,47%), Španjolska (76,41%) i Danska (76,35%).

Ispod Hrvatske su sljedeće članice Europske unije: Slovenija (49,97%), Austrija (49,63%), Estonija (46,14%), Andora (43,23%), Cipar (34,62%), Mađarska (32,53%), Slovačka (30,63%), Češka (29,51%), Lihtenštajn (28,44%), Litva (27,61%), Italija (25,41%), Latvija (23,97%), Bugarska (23,22%), Rumunjska (18,86%) i Poljska (17,50%). Na posljednjem mjestu je Rusija s 2%. Turska ima 4,75%.

Preporuke ‘LGBT’ udruge za Hrvatsku

Karta duginih boja sadrži i nekoliko kategorija u kojima svaka država ostvaruje poseban rezultat. Tako je Hrvatska ostvarila maksimalan „uspjeh“ iz područja civilnog društva (100%). Kategorija „Prostor civilnog društva“ odnosi se na “zakone, politike i prakse koje omogućuju potpuno ostvarivanje slobode okupljanja, udruživanja i izražavanja za ‘LGBTI’ osobe”.

„Najlošiji“ rezultat od 0% Hrvatska ima iz kategorije „Tjelesni integritet interspolnih osoba“. „Najbolji“ rezultat je iz kategorije „Obitelj“, unatoč tome što je brak zaštićen ustavom – 55,71%. Potom, iz „Jednakosti i nediskriminacije“ ostvarili smo 53% ciljeva. Kategorija „Govor mržnje“ donosi nam 51,20%. „Najslabiji“ smo i po pitanju “LGBTIQ” azilanata (33,33%), a nešto bolji smo u „Zakonskom priznanju roda“ (36,57%).

Foto: Snimka zaslona, rainbowmap.ilga-europe.org

ILGA-Europe (Međunarodna lezbijska, gej, biseksualna, trans i interspolna udruga – Europa), krovna organizacija koja okuplja “LGBTIQ” organizacije diljem Europe i srednje Azije, te autor „Karte duginih boja“, ima preporuke za Hrvatsku: istospolnim parovima omogućiti posvajanje, reforma pravnog okvira za pravno priznanje roda kako bi bio pravedan i transparentan, te „depatologizacija trans identiteta“.

> Peticiju protiv LGBT usvajanja i udomljavanja djece sud proglasio – diskriminacijom!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci