Rumunji u nedjelju ponovno izlaze na predsjedničke izbore nakon što su oni održani u studenome prošle godine poništeni. Tada je prvi krug izbora osvojio Calin Georgescu koji je optužen da je proruski kandidat. Sud mu je zabranio da se ponovno kandidira.
Izbori se prate od Bruxellesa do Washingtona. U anketama vodi kandidat desnice koji se smatra bliskim MAGA pokretu, što se ne sviđa mnogim europskim liderima. Trumpova administracija, u međuvremenu, optužila je Bukurešt za rušenje demokracije.
>Preokret u Rumunjskoj: Žalbeni sud poništio odluku Ustavnog suda kojom su poništeni izbori
Zašto se izbori ponavljaju?
U prvom krugu rumunjskih predsjedničkih izbora u studenom 2024. pobijedio je Călin Georgescu, kandidat kojeg mediji i establishment nazivaju “krajnje desnim, proruskim i antieuropskim”. Ankete prije izbora pokazale su da on manje od 5 % šanse za osvojiti izbore, no na kraju s 23 % glasova završio ispred oba favorita.
>Rumunjska: Veliki prosvjedi zbog poništenja predsjedničkih izbora
No, ti su izbori poništeni jer je Rumunjska navodno u tom periodu bila meta “agresivnih hibridnih ruskih napada”. Rumunjske vlasti tvrde da je TikTok omogućio ruski utjecaj i “povlašteni tretman” Georgescuu preko te društvene mreže.
Obavještajni dokumenti identificirali su više od 85 000 kibernetičkih napada na računalni sustav izbora i 25 000 prethodno neaktivnih TikTok računa koji su pojačali Georgescuove poruke. Tvrdi se da su posrednici angažirali influencere na društvenim mrežama i plaćali im se za dijeljenje videa koji promoviraju Georgescua, piše The Guardian.
>Rumunjska: Poništeni predsjednički izbori zbog ‘hibridnih ruskih napada’
Izbori su poništeni dva tjedna nakon održavanja. U veljači 2025. Georgescu je stavljen pod istragu po šest točaka optužnice, uključujući lažno prijavljivanje financija kampanje, ilegalnu upotrebu digitalne tehnologije i promicanje fašističkih skupina. Porekao je bilo kakvu krivnju.
U ožujku je rumunjski Vrhovni sud potvrdio odluku o zabrani Georgescua da se kandidira na ponovljenim izborima u svibnju.
>U Rumunjskoj priveden Georgescu: Prvo poništili izbore na kojima je pobijedio, a sada ga i uhitili
Prije nekoliko dana, Žalbeni sud u rumunjskom gradu Ploieștiju odlučio je da odluka Ustavnog suda o poništenju prvog kruga predsjedničkih izbora treba biti poništena. No, Rumunjsko središnje izborno povjerenstvo objavilo je da to neće utjecati na održavanje izbora 4. svibnja.
Tko su kandidati?
Ankete, koje očito nisu pouzdan izvor informacija, sugeriraju da četiri kandidata imaju šanse. Predvodi ih George Simion, čelnik druge najveće rumunjske stranke, desničarskog Saveza za jedinstvo Rumunja (AUR).
Rumunjske nacionalističke snage ujedinile su se oko 38-godišnjeg Simiona, koji prema anketama u prosjeku osvaja oko 29 %. Otkazane izbore nazvao je državnim udarom, a svoju stranku “prirodnim saveznicima” Trumpovih republikanaca i MAGA-e.
>Georgescu ima zamjenu: Kandidat za rumunjskog predsjednika bit će George Simion
Simion podržava članstvo Rumunjske u EU-u i NATO-u, no ispred toga stavlja rumunjske nacionalne interes i želi više samostalnosti u donošenju odluka. Protivi se članstvu u eurozoni. Protivi se vojnoj pomoći Ukrajini i obećao je podržati mirovni sporazum koji predloži Donald Trump. Inače, Trump i talijanska premijerka Giorgija Meloni i su mu politički uzori.
Podržava vraćanje Rumunjske na granice iz 1940., što uključuje teritorije sada u Bugarskoj, Moldaviji i Ukrajini, te mu je zbog toga zabranjen ulazak u Moldaviju i Ukrajinu. Konzervativni je kršćanin, a 2018. podržao je referendum za promjenu rumunjskog ustava kako bi se spriječilo da se istospolni parovi ikada mogu vjenčati, koji nije uspio.
>Kad izbori ne idu po planu: Eliminacija Georgescua i uloga EU-a u rumunjskoj politici
Iza Simiona su kandidat vladajuće Socijaldemokratske stranke (PSD) Crin Antonescu s 22 % i kandidat Nacionalno-liberalne stranke (PNL) i centristički gradonačelnik Bukurešta Nicușor Dan s 20 %. Obojica podržavaju članstvo u EU i NATO-u te pomoć Ukrajini.
S oko 14 % zaostaje Victor Ponta, bivši premijer PSD-a koji je dao ostavku 2015. nakon što je smrtonosni požar u noćnom klubu doveo do velikih prosvjeda protiv korupcije. Od tada je usvojio nacionalistički diskurs, dok i dalje podržava obveze Rumunjske prema EU i NATO-u.
Elena Lasconi iz Unije za spas Rumunjske (USR), stranke desnog centra. Na poništenim izborima u studenom završila je druga iza Georgescua. Na prvim izborima pozicionirala se kao kandidatkinja protiv establišmenta. Ankete pokazuju da sada ima oko 8 %.
Kako sustav funkcionira?
Svaki kandidat koji osvoji više od 50 % svih registriranih glasova u prvom krugu proglašava se pobjednikom. U suprotnom, drugi krug održava se između kandidata koji su postigli dva najveća rezultata u prvom krugu. Pobjeđuje kandidat s većim brojem glasova u drugom krugu.
>Bartulica oštro u EU parlamentu o Musku i cenzuri: EU ograničava slobodu govora i utječe na izbore
Rumunjski predsjednik služi pet godina i ima poluizvršnu ulogu sa značajnim ovlastima donošenja odluka o vanjskoj politici, nacionalnoj sigurnosti, obrambenim troškovima i imenovanjima pravosuđa. Predsjednik predstavlja zemlju na međunarodnoj sceni.
Rumunjska dijaspora od 7 milijuna ljudi, jedna od najvećih u Europi, rijetko se uključuje u ankete, ali daje između 5 % i 7 % svih glasačkih listića.
Zašto su ovi izbori važni?
Birači su siti vodećih političara koji vode Rumunjsku od pada komunizma 1989. godine, stoga se očekuju promjene u odluci biračkog tijela.
Srednji dohodak kućanstva iznosi trećinu prosjeka EU; hrana je 50 % skuplja nego prije pet godina; gotovo trećina od 19 milijuna stanovnika zemlje u opasnosti je od siromaštva i socijalne isključenosti; gotovo 20 % radne snage potražilo je bolje prilike u inozemstvu.
Javne usluge su loše, nejednakost visoka, duga povijest korumpiranih i nesposobnih političara ostavila je javno povjerenje u zastupnike i ministre niskim. Rat u Ukrajini također je bitna tema.
>Analiza: Poništenje izbora u Rumunjskoj = sumrak demokracije u Europskoj Uniji
Za lidere EU-a izbori su važni jer strahuju od pobjede nekog od “euroskeptičnih” kandidata. Rumunjska je domaćin velike NATO-ove vojne baze i bitno je da ostane strateški saveznik
Trumpova administracija, koja je optužila Bukurešt za gaženje slobode govora i potiskivanje političkih protivnika, također prati situaciju. JD Vance je pitao dijeli li Rumunjska „američke vrijednosti“, a Elon Musk je pitao kako sudac može „ukinuti demokraciju u Rumunjskoj“.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.