Osvrt: Prva večer Eurosonga, uz sotonizam i golotinju, ‘p(r)obudila ljevičare

Eurosonga
Foto. fah

Jasno je da su izvedbe Eurosonga davno prerasle granice i glazbe, ali i dobrog ukusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odrasla osoba, za koju se podrazumijeva da je zrela i ‘posložena’ u glavi, ovu manifestaciju može odgledati bez većih problema. Tko ima ‘profesionalnu deformaciju’ u vidu glazbenih ili scenskih nastupa, pratit će Eurosong ne samo bez problema, nego i s velikim zanimanjem.

No, unatoč (profesionalnom) kritičkom mišljenju, kao cjelovite osobe, ne možemo zanemariti ni naš osobni ukus. Kako glazbeni, tako i onaj koji kreiramo prema vlastitim svjetonazorima.

Političke dosjetke 

Prva polufinalna večer Eurosonga iznjedrila je očekivani ulazak u finale hrvatskog predstavnika Marka Purišića. Baby Lasagna objektivno je imao nastup bez konkurencije. Tome je svjedočilo i devet tisuća gledatelja u dvorani koji su tijekom izvedbe pjesme Rim Tim Tagi Dim bili u svojstvu pratećih vokala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, već poznati politički okvir koji prati i sam Eurosong, komentirala su i neka poznata lica domaće političke scene. Među njima se našla i Dalija Orešković.

Ona se, na svom profilu na društvenoj mreži X, sjetila – desničara. Istovremeno, Orešković je izrazila svoju zabrinutost povezujući eventualnu pobjedu hrvatskog predstavnika i potencijalnu vladavinu Domovinskog pokreta.

“Pa nije se još ni zahuktalo, a već jedna pjesma preumrla, druga Đavla zaziva, na treću će kad vide koreografiju desničari izbacit oči ko varen zec… realno Baby Lasagna i nema konkurenciju. Jedino ne znam gdje ćemo mi održati ovo natjecanje ako pobijedi, s obzirom na DP u vlasti”, napisala je Orešković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozornica Eurosonga jedva gledljiva

Kako to svake godine biva, evidentno u sve većem broju, na pozornicu Eurosonga pristignu uistinu osebujni likovi. Premda riječ ‘osebujan’ može biti i kompliment, ona to u ovom slučaju – nije.

Iako bi glazbene manifestacije već po svom umjetničkom habitusu morale biti univerzalne za sve uzraste, činjenica je da su neke točke polufinala zaista bile jedva gledljive, pa i negledljive. Barem dijelu gledatelja ispod 18 godina.

Za filmske sadržaje postoje granice koje numerički određuju preporučenu dob gledatelja. No, da će glazbene manifestacije postati sadržaj za koji strepimo kada su u pitanju maloljetni gledatelji, prava je šteta. Ona je u polufinalnoj večeri, uz nekoliko iznimaka, postala činjenicom.

>Analiza ususret Eurosongu: Politička pozadina i utjecaj političke korektnosti

Sotonisti i golotinja

Nije tajna da LGBT skupine svojataju Eurosong. No, da i na pozornici jednog glazbenog događaja moramo gledati otvorene aluzije na homoseksualne intimne odnose, prelazi sve granice. Taj performans izveo je predstavnik Ujedinjenog Kraljevstva sa svojim plesačima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osebujnost je isuviše slaba riječ da bi se opisao nastup irske predstavnice Bambie Thug. Ona je, uz plesačkog asistenta koji je glumio Sotonu, uz pjevanje izvela nešto nalik na (anti)egzorcizam. Ne iznenađuje ni podatak da se izjašnjava kao nebinarna osoba koja zahtijeva da je se oslovljava zamjenicom ‘oni’.

Za neke medije je to bilo dovoljno da hrvatske gledatelje nazovu – konzervama.

No, ni tu nije bio kraj eskapadama u pomicanju granica lošeg ukusa i normalnoga. Da je glazba bila u posve drugom planu, bilo je jasno i iz nastupa finskih predstavnika. Oni su izveli pjesmu “No Rules”. Obzirom na skakanje po pozornici s ogoljenom stražnjicom, evidentno za dvojac pod nazivom Windows95Man nema pravila. Pa ni kad je riječ o elementarnoj pristojnosti.

>Baby Lasagna oduševio nastupom i ušao u finale Eurosonga

Druga polufinalna večer teško će biti nadmašena u tom smislu. Barem ostaje nada. I svakako s preporukom: gledati bez djece.

Što se tiče finala, preostaje samo da poželimo sreću predstavniku Hrvatske. Sve ostalo za pobjedu – ima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.