Na zatvaranju poznate dječje manifestacije Slavonskog Broda, “U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić”, nastupit će ‘aktivistički lezbo-bi bend’ ŽEN. Lokalni portal prenio je ovu vijest pitajući se: “Kome je ovo palo na pamet!?”.
– Umjesto čarobnih bajki, dječje igre i nevine maštovitosti, manifestacija „U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić“ – zaštitni znak kulturne ponude Slavonskog Broda – ove godine završava koncertom indie sastava ŽEN, poznatog po rodno fluidnim porukama, dekonstrukciji stereotipa i queer aktivizmu, piše portal 035portal.
Brojne reakcije zgroženih roditelja i građana
Događaj je najavljen na službenim stranicama Galerije umjetnina Grada Slavonskog Broda, koja je s entuzijazmom objavila da u sklopu festivala „ugostiti jedan od naših najznačajnijih indie bendova – ŽEN“. No umjesto oduševljenja, uslijedile su brojne reakcije zgroženih roditelja i građana, koji smatraju kako je riječ o potpuno neprimjerenom sadržaju za manifestaciju čiji je cilj – promovirati dječju književnost i stvaralaštvo Ivane Brlić-Mažuranić.
Ovaj lokalni portal podsjeća da se manifestacija „U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić“ (IBM) održava u Slavonskom Brodu od 1970. godine, što znači da traje više od 50 godina. Dakle, riječ je o jednoj od najdugovječnijih kulturno-obrazovnih manifestacija za djecu u Republici Hrvatskoj.
Vodstvo ustanove se ‘opasno zaigralo’
Utemeljena je s ciljem očuvanja književne i kulturne ostavštine Ivane Brlić-Mažuranić, hrvatske književnice poznate i kao “hrvatski Andersen”, čiji su likovi i bajkoviti svjetovi duboko utkali identitet grada Slavonskog Broda. A onda se vodstvo ustanove koja je glavni organizator, Galerije umjetnina Grada Slavonskog Broda, opasno zaigralo.
Svoju uznemirenost javno je izrazila čitateljica i majka iz Slavonskog Broda.
– Alternativni bend u Kući Brlić za dane IBM? Kakvu publiku to može privući? Manifestacija koja je za djecu, a dovodi se lezbo-bi grupa?! Ovo nije ni kazalište ni glazba za djecu. Ovo je kulturni aktivizam s jasnom ideološkom pozadinom – poručila je čitateljica 035portala.
Tko se krije iza benda?
ŽEN (ponekad stilizirano i xZEN) je zagrebački indie audio-vizualni sastav osnovan 2009., kojeg čine Eve Badanjak, Sara Ercegović i Jelena Božić, dok vizualni identitet kreira Tanja Minarik. Njihov rad redovito uključuje teme feminizma, queer identiteta, rodne ravnopravnosti i dekonstrukcije binarnih uloga u društvu.
U pjesmama se otvoreno poigravaju s rodom, kako glazbeno tako i tekstualno – pjesma „Ja ću biti bor“ primjerice koristi rodnu izmjenu kroz stihove (ženski/muški rod), dok su prethodni projekti članica obuhvaćali bendove s nazivima poput „Plavuša nije kul“ i „Dumb“. Prema njihovoj službenoj Bandcamp stranici, bend se opisuje kao “obične lezbijke koje stvaraju izvanrednu glazbu”.
Bend je zapažen i na festivalima poput INmusic, TamTam i SuperUho, a nastupao je širom Europe te bio emitiran i na radijima poput KEXP Seattle i BBC London. Iako su glazbeno etablirane, njihova scena nije prikladna za dječju manifestaciju, što je ovdje ključ problema.
>Seksualizacija djece u modnim reklamama: Je li dovoljno što se Balenciaga ispričala?
Gdje su kulturne institucije Broda?
Najveće pitanje koje ostaje visjeti u zraku: Kako je moguće da gradska ustanova poput Galerije umjetnina, u suradnji s ostalim kulturnim akterima, odobrava i promovira ovakav glazbeni program u sklopu dječje manifestacije?
Zašto nitko iz Grada, Županije, Turističke zajednice ili Povjerenstva za ravnopravnost spolova – ne reagira? Zar je javni novac Brođana uložen kako bi se u Kući Brlić, simbolu dječje književnosti i maštovitosti, izvodili sadržaji koji potiču rodnu zbunjenost, aktivistički protest i ideološku agendu pod krinkom kulture, pitaju se na ovom brodskom portalu.
Ispod ove vijesti objavljene na Facebook stranici nanizalo se preko stotinu komentara.
„Sadržajno – ništa sporno“, poručuje Grad
U službenom odgovoru koji je 035portalu poslao Grad Slavonski Brod stoji sljedeće:
„Upravni odjel za društvene djelatnosti odobrio je predloženi program Galerije umjetnina jer sadržajno u njemu nije bilo ništa problematično.“
Istim tonom nastavljaju i po pitanju izvođača:
„Radi se o kulturno-umjetničkom programu… ne promiču se niti nameću nikakve ideologije, načini života ili slično.“
Čak ni činjenica da se bend ŽEN javno brendira kroz seksualni identitet i politički diskurs, prema gradskoj upravi, ne ulazi u zonu ideologije. Jer, kako kažu:
„Grad ni na koji način neće umanjivati kulturni doprinos programu temeljen na preispitivanju seksualne orijentacije gostujućih umjetnika.“
Zvuči kao copy-paste s UN-ove platforme za obuku kulturnih djelatnika, ali potpisano iz Slavonskog Broda, pišu na ovom portalu.
Koncert za odrasle – ali u dječjoj kući
Slično rezonira i Galerija umjetnina:
„Sadržaj nije u dječjem dijelu programa, niti je namijenjen dječjoj publici jer se odvija u kasnim večernjim satima.“
Prevedeno: ako se koncert queer benda održi nakon 18 sati – automatski postaje primjeren. A ulaznicu ne trebate kupiti – dovoljno je donijeti biljku.
„Pozvali smo građane da donacijom po jedne biljke – trajnice otporne na hladnoću – oplemene Ivanin vrt. Svatko tko donira biljku ima besplatan ulaz na koncert benda ŽEN.“
Dakle, slavonskobrodska kulturna politika u 2025. – biljka za bend, rodna fluidnost za publiku, bajka u zagradama.
Turistička zajednica – zbunjena, ali korektna
Da bude potpuno jasno: ni Turistička zajednica, koja je navodno suorganizator manifestacije, o ovom koncertu – ništa ne zna.
„Turistička zajednica kao suorganizator dijela programa manifestacije nema saznanja o istom.“
O svemu će, kažu, raspraviti na sljedećoj sjednici – nakon što koncert već bude održan, biljke zasađene, a reakcije u inboxima.
Ovdje nije problem ŽEN – ovdje je problem zdrav razum
“Da odmah otklonimo mogućnost krivog tumačenja: redakcija ne dovodi u pitanje pravo bilo koje osobe, glazbenika ili umjetnika da slobodno izražava svoj identitet. Ne bavimo se linčevima, nismo ni blizu homofobiji – jer smatramo da prava i dostojanstvo pripadaju svima.
Ali jednako tako smatramo da manifestacija koja pola stoljeća slavi dječju književnost, Ivanin imaginarni svijet i bajkovitu nevinost, ne smije poslužiti kao poligon za kulturne eksperimente, ideološki PR i sadržaje koji nemaju nikakve veze s njezinim temeljnim vrijednostima.
ŽEN ima pravo pjevati – gdje god želi. Grad ima pravo organizirati alternativni glazbeni program – kada god želi. No sve to ima svoje mjesto, vremenski okvir i kontekst”, poručuju s 035portala.
Bajka bez djece – festival bez granica
U pokušaju da se bude „ukorak s vremenom“, gradske institucije zaboravljaju što ova manifestacija jest. A još više – što nije. To nije UN platforma, nije progresivni inkubator, nije prozor u LGBTQ+ edukaciju.
To je manifestacija za djecu. I ako odrasli žele sadržaj za sebe – neka ga organiziraju izvan okvira dječjeg festivala, u drugom prostoru, pod drugim imenom, bez lažne bajkovite fasade.
Zaključak? Biljka, Bandcamp i bajka – Slavonski Brod 2025.
Ako su institucije željele pokrenuti raspravu – uspjele su. Samo što se ta rasprava, nažalost, vodi u inboxima zabrinutih roditelja, a ne u prostorijama gdje se program kroji. Jer kad vam roditelji, nakon 50 godina tradicije, počnu postavljati pitanja poput:
„Kakvu publiku ovo može privući? Lezbo-bi grupa u Kući Brlić?“
…onda znate da niste isporučili bajku. Nego politički performans, piše 035portal.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/035portal
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.