Opće je poznata teza da rukotvorine, odnosno njihova izrada, mnogima služe kao “ispušni ventil”. Međutim, kreativne aktivnosti pozitivno utječu i na mentalno zdravlje rukotvoraca. Osobito ako se radi o osobama treće životne dobi. Ipak, izrada rukotvorina ima jednako blagotvorno djelovanje kod osoba svih dobnih skupina.
Izrada nakita te drugih ukrasnih i uporabnih predmeta, kao i slikanje, pletenje, šivanje, heklanje i brojni srodni hobiji mogu – sudeći prema istraživanjima – smanjiti količinu stresa. Osim toga, kreativnost može ublažiti osjećaj usamljenosti te povećati zadovoljstvo životom.
Istraživanje: Čemu doprinose rukotvorine?
U kolovozu prošle godine provedeno je istraživanje kojim su se proučavali podaci 7.182 osobe. Rezultati su pokazali da stvaranje umjetničkih djela, ali i izrada rukotvorina, uvelike stvara osjećaj vrijednosti života.
Autori studije, čiji su rezultati objavljeni na frontiersin.org., ističu da bi bavljenje kreativnim radom moglo biti koristan alat za postizanje boljeg općeg zdravstvenog stanja.
Izrada keramike, crtanje, slikanje, pletenje…
U zaključku istraživanja navodi se da u rukotvorine može spadati izrada keramike, crtanje, slikanje, pletenje, šivanje i slične aktivnosti.
Starije osobe, obuhvaćene ovim istraživanjem, tijekom ispitivanja su istaknule veće zadovoljstvo životom, smanjenje usamljenosti i snažniji osjećaj sreće koji ih obuzima u trenucima u kojima se bave kreativnim aktivnostima.
Slušanje glazbe – pomoć dementnim osobama
No, osim rukotvorina, mentalnom zdravlju i vježbanju moždanih aktivnosti starijih osoba uvelike može pridonijeti i slušanje glazbe. Brojne studije i istraživanja pokazuju da glazba ima značajnu ulogu u životu osoba oboljelih od demencije.
Naime, slušanje određenih skladbi, osobito onih koje su oboljele osobe slušale u periodima prije bolesti, kod nekih od njih potiče kratkotrajne “bljeskove” sjećanja iz ranijih razdoblja njihova života.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.