Ovogodišnja Dora, hrvatske porezne obveznike i pretplatnike javne televizije koštala je gotovo milijun eura. Dodajte tome i oko 65 tisuća eura koliko su gledatelji preko brojeva za glasanje potrošili na ovaj spektakl HRT-a. Ishod? Na Euroviziju je poslan natjecatelj kojeg ti isti porezni obveznici, pretplatnici i glasači preko telefona nisu izabrali. No jesu članovi onog što se gordo naziva ‘međunarodni žiri’. Doznajemo detalje o članovima tih žirija, te ima li sa svime veze gay lobi.
Krenimo prvo od brojki.
Koliko košta Dora i tko to plaća?
Prema financijskom planu HRT-a za 2025. godinu na Doru se planiralo potrošiti 870 tisuća eura.
Tu je i dodatnih 123 tisuće eura za popratna događanja opatijskog vikenda u koji spadaju revijalni koncert u Opatiji sa starim šlagerima i tzv. plavi tepih.
Ako niste gledali, plavi tepih je svečani dolazak izvođača koji dan prije glavnog događaja kojeg je ove godine HRT tako sjajno organizirao da se kiša, koja je tih dana zalijevala Kvarner, slijevala iza nemuštog voditelja dok je dočekivao sudionike. Iste te hrvatske glazbene zvijezde tijekom dolaska na plavi tepih morale su preskakati lokve.
Da financije stavimo u okvir, HRT u 2025. godini planira potrošiti 235,6 milijuna eura. Od toga iz državnog proračuna (čitaj: poreznih obveznika) stiže 51,4 milijuna eura, dok od pretplata u 2025. planira uprihoditi gotovo 160 milijuna eura.
Nešto manje od 14 milijuna, planiraju zaraditi od oglasa.
Od tih novaca, za Doru je planiran milijun eura. A dodatnih 368 tisuća eura na odlazak na Eurosong. Dakle, cijela parada košta gotovo 1,4 milijuna eura. I to plaćaju porezni obveznici i pretplatnici.
>Poznato tko je sjedio u žiriju i koliko je Marko Bošnjak dobio glasova gledatelja
Televoting
Tko će predstavljati Hrvatsku na Eurosongu? O tome odlučuje publika, tj. gledatelji zvanjem i slanjem poruka i – žiri.
Ove godine pristiglo je 207.317 glasova. Cijena pojedinačnog poziva iz mobilne mreže i cijena SMS poruke kojom su porezni obveznici i pretplatnici mogli podržati svog favorita iznosila je 0,32 centa.
Dakle, ukupno je HRT zaradio na glasanju oko 66 tisuća eura.
Gledatelji preglasani žirijem
Najviše glasova, 35.016, otišlo je koprivničkom bendu Ogenj i njihovoj pjesmi Daj, daj.
Gledatelji su na drugo mjesto stavili Lelek, a na treće Magazin.
Da se pita one koga pobjednik predstavlja na Euroviziji i one koji uz to i financiraju i cijelu Doru i odlazak, ove godine u švicarski Basel, stvar je jasna. Pobjednik je Ogenj.
No ove godine glasovi gledatelja i ocjene žirija nisu bile unificirane kao prethodne dvije godine. Tada su i Let 3 i Baby Lasagna odnijeli najviše glasova i gledatelja i žirija.
Ovogodišnjeg pobjednika Marka Bošnjaka s pjesmom Poison cake, odlučio je žiri. Glasovi gledatelja nisu prevagnuli, iako je favorit žirija Bošnjak bio tek na četvrtom mjestu po glasovima gledatelja i financijera Dore.
Bošnjak je imao oko 21 tisuću glasova gledatelja. Gotovo 15 tisuća manje od Ognja.
Oni koji plaćaju HRT, a to su porezni obveznici i pretplatnici, s pravom se mogu pitati zašto je njihova volja na ovogodišnjoj Dori preglasana ocjenama nekakvog žirija. I to uglavnom ‘međunarodnog’, jer su upravo njihove ocjene pogurale Bošnjaka do pobjede.
Ono što HRT naziva međunarodnim žirijem, zapravo su žiriji iz četiri zemlje: Slovenije, Finske, Španjolske i Armenije. U svakoj navedenoj zemlji, u žiriju su bile tri osobe.
Dakle njih 12 prevagnulo je nad 207 tisuća glasova gledatelja. Ili barem onih 35 tisuća koji su glasali za Ogenj.
Pogledajmo tko su bili članovi tih žirija.
Gay lobi Eurosonga
Dio njih je, očekivano, više godina povezan s Eurosong produkcijom, bilo kao komentatori, autori i slično.
O tome da je Eurosong pretvoren u festival u kojem dominira LGBT, već i vrapci na grani znaju. Stoga ne čudi da je i taj lobi ima svoje predstavnike u žirijima koji su u konačnici presudili tko će Hrvatsku predstavljati na Eurosongu.
>Polšak Palatinuš: Put do pakla popločan je glasovima žirija
Ne čudi i da su najviše glasova dali Marku Bošnjaku, mladom homoseksualcu koje je lani pjevao hrvatsku himnu na gay paradi u Zagrebu.
U svakoj drugoj prilici, to bi se nazivalo sukobom interesa ili u najmanju ruku lobiranjem.
Naime, nije tajna i da velik utjecaj na izbor mogućeg favorita ima i Eurosong neformalna scena koja se sastoji od raznih blogera, grupa na društvenim mrežama i portala koji pasionirano prate sve što se oko Eurosonga događa.
Najutjecajniji takav eurovizijski portal, Wiwibloggs, osnovao je William Lee Adamson, koji također pripada LGBT sceni. Komentatori na društvenim mrežama navode upravo ovu stranicu kao onu koja kreira stavove žirija i bira favorite, a time utječe i na mogućeg pobjednika kao što se to pokazalo na hrvatskom primjeru.
Adamson nije bio u žiriju na Dori. No, na njegovom najutjecajnijem eurovizijskom webu Marko Bošnjak je 26. veljače proglašen najboljim.
Finski žiri
S ovim portalom surađuje i član žirija iz Finske koji se javio iz Helsinkija uživo u Opatiju – Jaakko Oleander – Turja.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
HRT ga je predstavio kako ‘engleskog komentatora za glazbeno natjecanje za izbor finskog predstavnika za pjesmu Eurovizije UMK (Uuden Musiikin Kilpailu).
Turja je naravno gay. A njegov glas očito vrijedi barem desetak tisuća glasova gledatelja u Hrvatskoj.
U finskom žiriju je, osim njega, bila i Eva Frantz, ”eurovizijska stručnjakinja” i komentatorica, novinarka i nagrađivana književnica koja piše dječje horor priče.
O tome tko će Hrvatsku predstavljati u Baselu odlučivala je i treća članica finskog žirija, Juulia Haverinen, pjevačica, sopranistica, autorica i skladateljica filmske glazbe o kojoj na internetu nema previše tragova.
Španjolski žiri
O pobjedniku hrvatskog natjecanja za pjesmu Eurovizije iz Španjolske je pak odlučio César Vallejo, redatelj i producent velikih glazbenih događaja koji je i jedan od redatelja njihove inačice Dore.
U španjolskom žiriju bila je i ikona španjolske gay scene, frontman grupe Miss Cafeina, Alberto Jiménez.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Iz Španjolske je u ime hrvatskih poreznih obveznika i HRT-ovih pretplatnika, odlučila i Irene Mahía, ”novinarka i stručnjakinja za digitalni sadržaj s bogatim iskustvom na RTVE-u. Radila je na digitalnoj strategiji programa kao što su Operación Triunfo i Eurovision te je bila posebna izaslanica festivala u nekoliko izdanja”, prema informacijama HRT-a.
Slovenski žiri
Slovenski žiri činili su Aleksander Radić – urednik u Zabavnom program TV Slovenija, urednik slovenskog izbora za Pjesmu Eurovizije (EMA), šef delegacije RTV Slovenija na Pjesmi Eurovizije, Filip Vidušin – pjevač, autor glazbe i tekstova, član i pjevač grupe LPS koja je zastupala Sloveniju na Pjesmi Eurovizije 2022. i Lea Sirk – pjevačica, autorica glazbe i tekstova, zastupala Sloveniju na Pjesmi Eurovizije 2018.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Armenski žiri
U Armeniji, koja je pak najviše bodova (12) dala hrvatskom izvođaču umjetničkog imena IVXN, a deset bodova Marku Bošnjaku, u žiriju su sjedili David Tserunyan – izvršni producent armenskog izbora za pjesmu Eurovizije, šef armenske eurovizijske delegacije, Anushik Ter-Ghukasyan – urednica glazbenih sadržaja 1. Channel Armenija, glazbena i kreativna producentica Dječjeg Eurosonga i Arthur Manukyan, producent i nagrađivani redatelj glazbenih spotova armenskih pjevača.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Domaća poznanstva
Čak se i Index.hr raspisao o HRT-ovom pogodovanju Marko Bošnjaku na štetu Ognja.
Pišu da je voditelj pozornice i komunikacije s natjecateljima, suradnik na projektu hrvatskog izbora za pjesmu Eurovizije, Luka Grgić, koji je i član žirija koji bira koje će pjesme uopće dospjeti na Doru, prijatelj Marka Bošnjaka.
Index piše da je ”Luka Grgić s privatnog fakulteta i queer zabava skupio cijelu ekipu i doveo ih na Doru ne bi li od nje napravili privatni party financiran našim novcem”.
”Njegova prijateljica Ananda Đuranović imala je ne jednu, ne dvije nego čak tri pjesme u selekciji iako je potpuno nepoznata kao autorica. Lijepi tantijemi! Njegov “kolega” Ivan Milić, Instagram maneken kojem je ovo drugi izlet u glazbu (prvi je bio još puno gori od ovog), također je ušao u selekciju. Njegov režiserski “kolega” s queer partyja (reference su mu isti privatni faks te Gospodin Savršeni) radio je na čak četiri nastupa. I tako dalje.
S obzirom na ishod Dore, podjednako je značajno i Grgićevo prijateljstvo s Markom Bošnjakom, g. Grgić odabrao je baš g. Bošnjaka da uz voditeljski dio odradi i nastup na Grgićevom završnom radu – Eurosong partyju u Boogaloou, i to još u lipnju prošle godine”.
Ranije je Indexov autor Josip Bošnjak pisao u kontekstu Grgića: ”Nervira me sama pomisao da je HRT možda jednostavno odlučio staviti sve uzde u ruke ekipi koja pohađa queer evente – je li moguće da je to zaista doseg njihovog shvaćanja Eurosonga i dodvoravanja progresivnoj Europi? Yikes.
Ali na stranu moji strahovi, što je s HRT-om? Je li HRT-u imalo zabrinjavajuće što g. Grgić sjedi u žiriju i još ima drugu najodgovorniju ulogu na Dori, a usto njegovi prijatelji imaju nekoliko pjesama u natjecanju, a onda su još i doveli cijelu ekipu koja surađuje na tim izvedbama?”.
* Ovaj članak omogućuju donacije naših čitatelja. Podržite i vi slobodno i neovisno novinarstvo koje stoji uz prave vrijednosti putem DONACIJE.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.