Hrvatsku će na Eurosongu u Švicarskoj predstavljati Marko Bošnjak s pjesmom ‘Poison Cake’. Bošnjaka su do pobjede progurali glasovi žirija jer je najveći broj glasova gledatelja u napetoj završnici dobila koprivnička grupa Ogenj.
16 finalista ovogodišnje Dore u Opatiji je tražilo svoj put do švicarskog Basela gdje se ove godine održava Eurosong.
Svjedočili smo gotovo istoj situaciji kakva je bila lani na Eurosongu kada je hrvatski predstavnik Baby Lasagna završio na drugom mjestu, iako je imao najviše glasova gledatelja, dok je švicarski predstavnik Nemo, najpoznatili po svojoj ”rodnoj nebinarnosti’ pobijedio zahvaljujući glasovima žirija.
Mnogi već sad komentiraju kako je Bošnjak kombinacija Nema i prošlogodišnje irske predstavnice Bambie Thug čiji ne nastup ostao upamćen po jasnim sotonističkim motivima i porukama.
>Ogenj jedan od favorita Dore: Evo o čemu govori njihova pjesma Daj, daj
Bošnjak je na Dori na kraju završio na prvom mjestu sa 130 bodova, od toga 47 glasova publike i 83 glasova žirija.
Drugoplasirani Ogenj imao je ukupno 120 bodova, od toga 78 glasova publike i 42 od žirija.
Bošnjak, koji je pobjedničku izvedbu izveo sa zlatnim rogovima na glavi, nakon pobjede za Index.hr je rekao da je snagu za izvedbu, unatoč činjenici što je bio bolestan uoči finala, izvukao iz pakla.
“Sad ću reći nešto što ne bih smio reći, hoćete mi to bipati ako kažem? Iz pi*ke. Baš ga moraš povući od nekud, iz pakla, iz pakla ga moraš povući svojim rogovima. Možda sam ovo preiskreno izjavio, ali istina je”, kazao je Bošnjak koji je s pet godina počeo pjevati u crkvenom zboru.
Od crkvenog zbora do Gay Pridea
Marko Bošnjak je iz Rame u BiH, a rođen je u Mostaru 2004. godine.
Osnovnu je školu završio u Prozoru nakon čega upisuje Školu za grafiku, dizajn i medijsku produkciju u Zagrebu.
Počevši od 4. rujna 2015., Bošnjak se pojavio kao natjecatelj u drugoj sezoni srbijanskog talent showa ‘Pinkove zvezdice’. U finalu je Bošnjak otpjevao ‘Što te nema’ i pobijedio na natjecanju, kada je imao 11 godina.
Bošnjaku ovo nije prvo pojavljivanje na Dori. 2022. nastupio je s pjesmom ‘Moli za nas’ i završio na drugom mjestu iza Mije Dimšić.
Bošnjak je 2024. pjevao i na homoseksualnoj paradi u Zagrebu gdje je izveo hrvatsku himnu.
Ranije je na pitanje o svom društvenom angažmanu, pjevanju na koncertu podrške Gazi i na zagrebačkom Prideu, Bošnjak je rekao da mu to na Euroviziji može pomoći.
”Na Euroviziji mi može pomoći jer su tamo ljudi otvoreniji i više cijene autentičnost. U Hrvatskoj je to druga priča – ovdje društveni angažman često nailazi na otpor.
Znam da bi mi bilo lakše da se držim neutralnog stava i da se ne izjašnjavam o određenim temama, ali ako već imam glas i platformu, želim je koristiti za nešto više od promocije svoje glazbe. Svjestan sam rizika, ali smatram da se za prave stvari vrijedi zauzeti – čak i ako to znači suočavanje s negativnim reakcijama”, kazao je.
Autentični dečki iz Ognja
S druge strane, koprivnički band Ogenj, favorit publike, no ne i žirija, posebno frontman grupe Tomislav Mihac Kovačic (38) ne krije da Bog ima glavnu ulogu u njegovom životu. Otac je četvero djece, a sa suprugom je u mladosti imao bend ‘Božje ovčice’ s kojim je nastupao i po zatvorima.
Njegov društveni, iako diskretan, angažman, u mainstream medijima je dočekan na nož, a zbog pro life poruka iz pjesme ‘Duša’, svojedobno je Ognju otkazan nastup u zagrebačkoj Močvari.
>Frontmen grupe Ogenj za Narod.hr o otkazivanju koncerta: Sporna je bila pjesma Duša
Ovaj etno-punk bande čiji su tekstovi na kajkavkom, ove godine slavi deseti rođendan, a svom su autorskom izričaju odani od samih početaka.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.