Subota, 17 svibnja, 2025
11.6 C
Zagreb
Pratite nas:
PREDSJEDNIČKI IZBORI

Andrijanić za Narod.hr: Strane organizacije financiraju lijevo-liberalnu kampanju u Poljskoj

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednički izbori u Poljskoj koji se bliže mogli bi imati duboke i dugoročne posljedice za budućnost zemlje, posebno u pogledu njezine ideološke orijentacije. U političkom okruženju koje sve više podsjeća na borbu dviju vizija svijeta – konzervativne i liberalne – predsjednička funkcija postaje ključna točka otpora ili potpore vladavini Donalda Tuska i njegove koalicije. Upravo o toj temi razgovarali smo s Goranom Andrijanićem, hrvatskim novinarom s poljskom adresom i političkim analitičarom, koji za naš portal analizira aktualnu kampanju s posebnim fokusom na konzervativnog kandidata Karola Nawrockog.

Andrijanić upozorava da bi eventualna pobjeda kandidata vladajuće koalicije značila potpunu ideološku homogenizaciju političkog sustava, bez ikakvih institucionalnih ograničenja. S druge strane, ulogu zaštitne brane dosad je igrao predsjednik Andrzej Duda, koji je svojim vetima usporavao provođenje radikalnih zakona nove vlade, uključujući i pokušaj legalizacije pobačaja. U tom kontekstu, Andrijanić ističe da su predstojeći izbori više od obične političke utrke – riječ je o borbi za opstanak konzervativne opcije u Poljskoj.

Ako pobjedi Tuskov kandidat, njegova koalicija će imati otvoren put i više nikakvih zapreka u provođenju svoje politike

Predsjednički izbori u Poljskoj bit će ključni za očuvanje konzervativne orijentacije u zemlji. Ako predsjednik dođe iz tabora vladajuće koalicije, ta će koalicija imati otvoren put i više nikakvih zapreka u provođenju svoje politike.

„Tada bi imali u Poljskoj svjetonazorski i programski homogen politički poredak – bez ikakvih institucionalnih ograničenja i sustava demokratske kontrole. To bi značilo reformiranje cijelog političkog sustava u jednom ideološkom smjeru“, upozorava Goran Andrijanić.

Podsjeća da se politika aktualne vlade, koja je na vlasti od 2023., u posljednje dvije do tri godine pokazala „potpuno nezakonitom, nedemokratskom i izvan svih granica legalnog i demokratskog djelovanja“.

„Nova velika afera izbila je dva dana prije izborne šutnje”, kaže Andrijanić.

„Portal WP.pl, inače svjetonazorski blizak vladajućoj koaliciji, objavio je informaciju da je građanska zaklada Demokratska akcija, kojom upravljaju ljudi iz Građanske koalicije Donalda Tuska, financirala predizborne spotove u kojima je napadala Nawrockog i drugog konzervativnog kandidata Sławomira Mentzena. Problem je u tome što su spotovi financirani novcima iz austrijsko-mađarske nevladine udruge povezane s američkom Demokratskom strankom. Financiranje izbornih kampanja inozemnim novcima u Poljskoj je zabranjeno i vjerojatno nas čeka istraga”, pojašnjava novinar.

„Znači, govorilo se kako treba paziti na ruski utjecaj na izbore, a pokazalo se da zapadna liberalna politika također intervenira u predizbornu kampanju”.

>Poljski predsjednički kandidat: Djeca političara trebala bi ići prva u rat!

Predsjednik Duda je do sada bio institucionalna brana pred radikalnim promjenama na kojima radi Tuskova vlada

Jedino što je do sada sprječavalo vladajuću koaliciju Donalda Tuska da nesmetano provodi svoju politiku bio je predsjednik Andrzej Duda. Naime, predsjednik u poljskom političkom sustavu ima značajne ovlasti. Riječ je o polupredsjedničkom sustavu u kojem predsjednik može staviti veto na svaki zakon koji usvoji Parlament, vratiti ga na ponovno razmatranje ili čak sam predložiti zakone i zakonske izmjene.

Andrzej Duda/ Foto: Fah

„Predsjednik ima realnu snagu blokirati ključne političke projekte vladajuće većine. To je ono što je Duda činio, i zato je bio posljednja brana u obrani pravne države i ideoloških reformi koje Tusk želi provesti“, kaže Andrijanić.

>Duda Hrvatskoj nudi oklopna vozila, a Milanović poručuje: Kontinent se vraća realpolitici

Predsjednik Duda zaustavio je niz zakona koje je Tusk pokušao progurati, poput potpune legalizacije pobačaja

Podsjeća da je predsjednik Duda, među ostalim, stavio veto na zakon kojim se švedski jezik trebao uvesti kao službeni u jednoj regiji na jugozapadu Poljske. Također je zaustavio niz zakona koje je Donald Tusk najavio još prije izbora, uključujući i pokušaj legalizacije pobačaja, što je bio jedan od ključnih političkih ciljeva njegove koalicije.

Prema Andrijaniću, ulog predsjedničkih izbora stoga nadilazi uobičajenu političku borbu.

„Nakon godinu i pol Tuskove vladavine, tijekom koje su doslovno pogažena sva demokratska pravila igre, postaje jasno da se više ne radi samo o borbi za vlast. Radi se o opstanku jedne političke opcije“, naglašava.

Dodaje da je cilj vladajućih delegitimizirati, delegalizirati i izbrisati konzervativnu opciju iz političkog života.

„I tu više nema nikakve sumnje“, zaključuje Andrijanić.

>Tuskov plan za sekularizaciju Poljske: Što je sve do sada poduzeo protiv Katoličke crkve?

Postoji realna šansa da Nawrocki ujedini birače desnog spektra

Andrijanić smatra da postoji realna šansa da se birači desnog spektra okupe oko Karola Nawrockog kao zajedničkog kandidata. Nawrocki je neovisan kandidat, nije kandidat PiS-a, ali ga PiS podržava.

Ističe kako se radi o autentičnom konzervativcu s uvjerljivom osobnom pričom i političkim zaleđem.

“Ime Karol dobio je po Ivanu Pavlu II., dolazi iz antikomunističke obitelji, njegov politički i intelektualni profil duboko je ukorijenjen u katoličanstvu i poljskoj domoljubnoj tradiciji. On je doktor znanosti koji je upravljao Muzejom Drugog svjetskog rata u Gdanjsku, a danas je direktor Instituta za nacionalno sjećanje, povijesne institucije koja istražuje komunističke i nacističke zločine”, napominje Andrijanić.

Karol Nawrocki/ Foto: Fah

Iako scena desnice u Poljskoj nije jedinstvena jer postoji i Konfederacija s potporom između 10 i 15 posto, Andrijanić vjeruje da bi upravo Nawrocki, zbog svoje dosljednosti i autentičnosti, mogao ujediniti veći dio konzervativnog biračkog tijela.

Moguće je da se ponovi scenarij s prošlih predsjedničkih izbora

Ostaje ključno pitanje – što će se dogoditi u drugom krugu u koji će, prema svemu sudeći, ući Nawrocki i kandidat vladajuće koalicije Rafał Trzaskowski, gradonačelnik Varšave.

Gradonačelnik Varšavepredsjednički kandidat Građanske koalicije (KO) Rafal Trzaskowski /Foto: Fah

„U konačnici, sve će ovisiti o ponašanju birača manjih desnih kandidata u drugom krugu“, naglašava Goran Andrijanić. „Prema svemu što sada znamo, čini se da će većina njih podržati Nawrockog, što znači da će drugi krug biti vrlo, vrlo neizvjestan.“

Moguće je, kaže Andrijanić, da se ponovi scenarij s prošlih predsjedničkih izbora, kada je Andrzej Duda tijesno pobijedio Trzaskowskog. I to s razlikom od svega nekoliko postotaka. „Mislim da se tada radilo o 2 do 3 posto. I sada bismo mogli imati sličnu situaciju, pobjednik bi mogao pobijediti s vrlo malom razlikom.“

U takvoj atmosferi, Nawrocki se pozicionira kao snažan protukandidat.

Nawrocki je ostavio odličan dojam u kampanji

Što se tiče karizme i državničkog profila, Andrijanić tvrdi da Nawrocki posjeduje upravo onu vrstu samopouzdanje koje se traži u ozbiljnom političkom natjecanju.

“U posljednjoj debati djelovao je snažno, fizički spremno. On je inače bivši nogometaš, a sada trenira boks. Bio je u odličnom raspoloženju i ostavio je vrlo dobar dojam, dok je Trzaskowski djelovao slabo i umorno'”, objašnjava.

Što se tiče svjetonazora, Nawrocki se snažno oslanja na kršćanske i tradicionalne vrijednosti. „To mu može pomoći jer poljsko društvo još uvijek naginje konzervativnim stavovima“, kaže Andrijanić. No, izazov je u tome što je desna politička scena u Poljskoj podijeljena – uz PIS, tu je i Konfederacija koja ima 10–15% podrške i nije zanemariva snaga.

Po važnim svjetonazorskim pitanjima (pobačaj, rodna ideologija, vjerske škole) Nawrocki dijeli stavove s  i Konfederacijom. Gospodarska pitanja su ono gdje se razlikuju – Konfederacija je liberalnija, a Nawrocki socijalno osjetljiviji.

Svjetonazorske vrijednosti jako je isticao u svojoj kampanji, što, po mišljenju Andrijanića, većina Poljaka i dalje cijeni. “Vjerujem da će to imati pozitivan učinak na izborni rezultat”, ističe. Dodaje i da po pitanjima poput pobačaja, rodne ideologije i uloge Katoličke Crkve, Nawrocki zauzima čvrst i jasan stav.

Pokušaj diskreditacije Nawrockog usred kampanje

Kampanja nije prošla bez pokušaja diskreditacije. Usred kampanje pojavile su se optužbe da je Karol Nawrocki navodno manipulativno došao u posjed komunalnog stana jednog čovjeka iz Gdanjska. Mediji su tvrdili da je pod krinkom pomaganja otkupio garsonijeru od 30 četvornih metra, prebacio je na sebe i time iskoristio ranjivu osobu. No, istina je drugačija. Nawrocki je od početka pomagao tom čovjeku, na njegovu molbu i uz njegov pristanak.

Stan je formalno bio prepisan na Nawrockog upravo zato što je taj čovjek smatrao da mu na taj način može najviše pomoći. U trenutku kada je afera medijski eskalirala, Nawrocki se odrekao vlasništva nad stanom i darovao ga Caritasu. Pomoć bližnjemu prikazana je kao kriminalno ponašanje. Ovaj pokušaj nanošenja političke štete najvjerojatnije dolazi iz Tuskovog tabora.

U Poljskoj za razliku od Hrvatske konzervativni mediji imaju sve veći utjecaj

Govoreći o ulozi medija u kampanji, Andrijanić upozorava na snažnu ideološku polarizaciju. “Medijska situacija u Poljskoj, kao i u mnogim drugim državama, poprilično je svjetonazorski polarizirana, s dominacijom liberalnog narativa. No, za razliku od Hrvatske, u Poljskoj je taj monopol razbijen posljednjih godina.

Konzervativni mediji poput TV Republike, Wpolsce24 i drugih stječu sve veći utjecaj”, ističe. Podsjeća da je Trzaskowski izbjegao sudjelovanje u debati koju su organizirali konzervativni mediji, što je protumačeno kao podcjenjivanje njihove važnosti.

Međutim, liberalni mediji i dalje dominiraju u političkom prostoru, često djelujući kao alat u rukama Tuskove koalicije.

„Afere koje se koriste u kampanji uglavnom dolaze iz tih medija. Postoje novinari u Gazeti Wyborcza koji doslovno dobivaju obavještajne informacije i plasiraju ih u javnost, često po narudžbi, kao što se dogodilo s ovom aferom sa garsonijerom u Gdanjsku“, kaže Andrijanić.

“U drugoj debati, koju su organizirali javna televizija TVP i dvije privatne mreže – TVN i Polsat – struktura je bila očito prilagođena Trzaskowskom”, navodi Andrijanić. Posebno ističe polemiku oko voditeljice debate , čiji je suprug diplomat s karijernim ambicijama koje ovise o odluci budućeg predsjednika, što je izazvalo ozbiljne kritike zbog sukoba interesa. ”

Osam izbornih stožera odbilo je tu voditeljicu, no ipak je postavljena. Kandidati su joj to rekli u lice, što je dodatno razotkrilo političku mašineriju koja stoji iza Trzaskowskog”, komentira.

>Poljski biskup dobio pravnu bitku protiv medija koji ga je optužio za pedofiliju

U drugom krugu očekujemo Nawrockog i Trzaskowskog i konačnu pobjedu Nawrockog

Andrijanić također naglašava važnost drugog kruga. “Ono što će se dogoditi ovisi o tome kako će se ponašati birači i manji kandidati u drugom krugu. Prema svemu što sada znamo, mislim da će oni vjerojatno podržati Nawrockog, što znači da će drugi krug biti vrlo, vrlo neizvjestan”, kaže. Podsjeća i na prošle izbore, kada je Duda pobijedio Trzaskowskog s vrlo malom razlikom – 2 do 3 posto. “Mogli bismo imati sličan scenarij”, zaključuje.

S druge strane pak postoji strah, ističe Andrijanić, da bi dolazak Tuskovog kandidata na vlast doveo do ozbiljnih posljedica za konzervativne glasove.

„Postoji realna bojazan da bi liberalna vlast mogla zatvoriti medijski prostor, uvesti ideološke zakone poput onih o pobačaju i LGBT agendi, te preuzeti potpunu kontrolu nad sigurnosnim institucijama“, upozorava Andrijanić.

Andrijanić tvrdi kako bi ovo bila vrlo značajna pobjeda za Nawrockog, posebice zbog njegovih jakih međunarodnih kontakata.

“Ti krugovi imaju vrlo dobre odnose s američkom administracijom, što je presudno za budućeg poljskog predsjednika. Sjedinjene Američke Države ostaju glavni saveznik Poljske”, napominje.

Nawrocki je čvrsto prozapadno orijentiran.

„Za razliku od nekih optužbi, on nema nikakve veze s proruskih stavovima. Vodi Institut za nacionalno pamćenje i uklanja spomenike Crvenoj armiji – zbog čega je čak stavljen na crnu listu u Rusiji. U SAD-u i NATO-u vidi jedine prave saveznike“, ističe Andrijanić.

>Većina Poljaka smatra da su lakše živjeli pod vladavinom PiS-a

Postoji bojazan od rumunjskog scenarija

No, čak i ako pobijedi, nije isključeno da lijevo-liberalne elite pokušaju osporiti rezultat.

„Već sada postoje sumnje da bi se mogao ponoviti scenarij iz Rumunjske s Calinom Georgescuom, kojem je izborne rezultate osporio Ustavni sud pod vanjskim političkim pritiscima. I to bez stvarne pravne osnove.“

„To je vrlo opasan presedan za demokraciju“, upozorava Andrijanić. „Ako se nešto slično dogodi i u Poljskoj, mogla bi biti ozbiljno narušena vjerodostojnost izbornog procesa.“

Upravo zato, zaključuje Andrijanić, „važno je da demokratski proces bude poštovan, bez obzira na to tko pobijedio“.

>Geostrateški važna, ali s demokracijom pod ključem: Što se događa u Rumunjskoj?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci