Subota, 26 travnja, 2025
11.6 C
Zagreb
Pratite nas:
HRVATSKA?

Tko su ‘američki partneri u regiji’ koje spominje Rubio u kontekstu osude Dodika?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki državni tajnik Marco Rubio oštro je u subotu kritizirao čelnika bosanskih Srba Milorada Dodika i njegove postupke optuživši ga da potkopava mir i stabilnost u Bosni i Hercegovini. Time je potvrdio da administracija Donalda Trumpa neće mijenjati politiku prema toj zemlji. Pritom je u objavi na X-u pozvao „naše partnere u regiji da nam se pridruže u otporu ovom opasnom i destabilizirajućem ponašanju“. Tko su partneri SAD-a u regiji?

> Dodik zabranio institucije BiH pa poslao poruku mira: Nikad više preko nišana

Prenosimo cijelu objavu američkog državnog tajnika: „Postupci predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika potkopavaju institucije Bosne i Hercegovine te ugrožavaju njezinu sigurnost i stabilnost. Naša nacija potiče političke lidere u Bosni i Hercegovini da se uključe u konstruktivan i odgovoran dijalog. Pozivamo naše partnere u regiji da nam se pridruže u suprotstavljanju ovom opasnom i destabilizirajućem ponašanju“, zaključio je Rubio.

Tko su američki partneri koje spominje Rubio?

Ispod objave državnog tajnika na X-u, jedan je korisnik upitao Grok tko su američki partneri u regiji? Podsjećamo, Grok je „AI chatbot“ kojeg je razvila tvrtka xAI, koju je osnovao Elon Musk. Integriran je u društvenu mrežu X (bivši Twitter) i dizajniran da pruža odgovore na upite korisnika, slično kao ChatGPT.

Rubio
Foto: Snimka zaslona, X

Grok je odgovorio: „Hej, ključni partneri SAD-a na zapadnom Balkanu uključuju saveznike iz NATO-a, poput Crne Gore i Sjeverne Makedonije, kao i zemlje EU-a koje imaju interes u regionalnoj stabilnosti. Američko veleposlanstvo u Bosni i Hercegovini blisko surađuje s tim državama kako bi se suprotstavilo destabilizirajućim potezima, poput onih koje povlači vodstvo Republike Srpske. Pogledaj X za nefiltrirane stavove lokalnog stanovništva i stručnjaka na terenu – puno sirovije od uljepšanih vijesti na mainstream portalima“.

> Čović: Osigurati stabilnost zemlje, ravnopravnost triju naroda i europski put BiH

Hrvatska ključan partner SAD-a u zaustavljanju rata u BiH

Hrvatska se, za razliku od Crne Gore i Sjeverne Makedonije, izričito ne spominje, iako je ona bila ključan faktor u zaustavljanju velikosrpske agresije na Bosnu i Hercegovinu i glavni partner SAD-a za postizanje mira u toj zemlji. Posljednje operacije Hrvatske vojske i Hrvatskog vijeća obrane 1995. godine otupile su oštricu velikosrpskih osvajanja u BiH te prisilile vodstvo bosanskih Srba i Slobodana Miloševića na mir.

Hrvatska jest članica NATO-a, što ju podrazumijeva i kao partnera SAD-a, međutim, znakovito je kako Hrvatska nije istaknuta poput Crne Gore i Sjeverne Makedonije. To je pogotovo indikativno zato što Elon Musk, vlasnik X-a, djeluje u Trumpovoj administraciji, nadzirući Odjel za učinkovitost vlade. Štoviše, preko društvenih mreža redovito komentira političku situaciju u svijetu. Nesumnjivo ima utjecaj na američkog predsjednika.

> Rubio: Glasali smo protiv rezolucije Kijeva jer ne želimo antagonizirati Rusiju

Europska unija pokazala se kao neučinkovit faktor u zaustavljanju rata na prostoru bivše Jugoslavije. Pitanje je koliko će biti učinkovita u zaustavljanju rata u Ukrajini koji je nemjerljivo veći i opasniji za Europu, ali i svijet. Ulogu u postizanju mira u Europi, odnosno na prostoru bivše Jugoslavije, sredinom 1990-ih od EU-a je preuzeo SAD. Rezultat je potpisivanje Daytonskog mirovnog sporazuma i mirna reintegracija hrvatskog Podunavlja pod nadzorom američkog generala Jacquesa P. Kleina.

Različiti pogledi SAD-a i EU-a

Danas, u kontekstu rata u Ukrajini, Hrvatska zauzima stav Europske unije i njezinih lidera, dovodeći u pitanje brzo okončanje rata u režiji Trumpove administracije i što bi to moglo donijeti Ukrajini. Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković istaknuo je da se Hrvatska zalaže za „trajan i pravedan mir koji uključuje teritorijalni integritet Ukrajine“. S druge strane, Trump je na sastanku s predsjednikom Zelenskim u Ovalnom uredu dao naslutiti kako će Ukrajina morati postići određene kompromise s Rusijom.

> Skenirali smo antologijski sukob u Ovalnom uredu: Što je prethodilo svađi Trump-Zelenski?

Također, između sukreatora hrvatske vanjske politike, Vlade i Predsjednika RH, ne postoji konsenzus oko bezuvjetne pomoći Ukrajini. Predsjednik Zoran Milanović od početka rata upozorava da se Hrvatska mora što manje „uplitati“ u sukob, što se odnosi na obuku ukrajinskih vojnika, slanje vojne pomoći nauštrb opremljenosti Oružanih snaga Republike Hrvatske, te misije NATO-a za potporu Ukrajini, poput NSATU.

Trumpov državni tajnik Marco Rubio u Europi provodi politiku ‘podijeli pa vladaj’?

Milanović: Ništa na štetu Hrvatske u kontekstu pomoći Ukrajini

U nedavnom priopćenju za javnost, Milanović je iznio pet točaka kojih se Hrvatska mora držati na sastanku Europskog vijeća o Ukrajini:

1. Postizanje mira u Ukrajini je u interesu Republike Hrvatske i stoga treba prihvatiti svaku inicijativu koja tome pridonosi.

2. Hrvatski vojnici neće sudjelovati ni u kakvim aktivnostima na teritoriju Ukrajine.

3. Pomoć Ukrajini ne smije biti na štetu održavanja i razvoja sposobnosti Hrvatske vojske.

4. Niti jedna financijska odluka ne smije štetiti standardu građana Republike Hrvatske, što se odnosi i na odluke o sankcijama.

5. Kod bilo kakve rasprave o jačanju europske vojne industrije i povećanju vojnog proračuna treba se osigurati da u tome sudjeluje i hrvatska industrija.

Milanović u prvoj točki iznosi da treba prihvatiti svaku inicijativu za mir u Ukrajini. Plenković je osuđivao Orbanove inicijative i kritizirao posljednju – američku. Hrvatska je u Ukrajinu uputila oružje i opremu OSRH-a. Koliko je to naštetilo Hrvatskoj i ima li trenutno naša zemlja dovoljno naoružanja? Sankcije Rusiji nedvojbeno su naštetile standardu građana, ne samo Hrvatske, već i EU-a.

> Razgovarali Milanović i Plenković

Hoće li se svrstavanje Hrvatske uz EU oko Ukrajine odraziti na položaj Hrvata u BiH?

Premijer Plenković je u više navrata Milanovića nazivao „ruskim igračem“ koji radi protivno interesima Ukrajine. Predsjednik Vlade bezuvjetno stoji uz službenu politiku Europske unije i njezine čelnice Ursule von der Leyen. Nakon što je Zelenski napustio Ovalni ured uslijed usijane rasprave s Trumpom, europski čelnici dočekali su ga na samitu u Londonu izrazivši mu punu potporu u nastavku financiranja obrane i slanju vojne pomoći. Najavljen je i program „ReArm Europe“ vrijedan 800 milijardi eura, potaknut američkim „napuštanjem“ Ukrajine. Europa, gotovo ujedinjena po ovom pitanju, izuzev premijera Mađarske i Slovačke – Orbana i Fica, u potpunosti podržava ukrajinskog predsjednika Zelenskog i njegovu viziju završetka rata.

> Rubio: Trump je odlučan okončati rat u Ukrajini što je prije moguće

Zauzimanje Andreja Plenkovića za Ukrajinu poteže i pitanje na koji način i kako se Vlada RH zauzima za Hrvate u Bosni i Hercegovini, u kontekstu Dodikovih pokušaja destabilizacije zemlje? Odnosi RH i SAD-a odražavaju se i na položaj Hrvata u BiH. Može li hrvatsko suprotstavljanje Trumpovoj viziji mira i okončanja rata u Ukrajini doprinijeti narušavanju položaja Hrvata u Bosni i Hercegovini? Jesu li Crna Gora i Sjeverna Makedonija partneri od povjerenja za SAD, za razliku od Hrvatske, odnosno, ima li Washington više pouzdanja u Podgoricu i Skoplje nego u Zagreb? Pitanje je to na koje zajednički odgovor moraju dati Plenković i Milanović.

> Ristić: Svijest europskih lidera zarobljena je u okvirima prošlosti

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci