Utorak, 7 siječnja, 2025
9.4 C
Zagreb
Pratite nas:

Istraživanje: Koliko je Hrvatska sigurna zemlja?

Podijeli

Istraživanje koje prenosi Adventourely.com istražilo je subjektivni osjećaj sigurnosti koji pojedinci doživljavaju dok sami hodaju noću u različitim zemljama. Nastojalo se procijeniti koliko se ljudi osjećaju sigurnima u svojim okruženjima, priznajući da ti osjećaji ne moraju uvijek odgovarati stvarnim statistikama kriminala. Hrvatska prema istraživanju stoji najbolje, a na začelju je Francuska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štoviše, čimbenici poput neprijavljivanja zločina ili smanjenog povjerenja u organe gonjenja mogu iskriviti odnos između stvarnih stopa kriminala i percipirane sigurnosti. Unatoč tome, istraživanje ovih percepcija noćne sigurnosti nudi dragocjene uvide u opći osjećaj sigurnosti u svakoj naciji.

Što se tiče percipirane sigurnosti, prvih pet zemalja su Hrvatska, Slovenija, Island, Estonija i Češka. Hrvatska vodi sa značajnom sigurnosnom stopom od 75,21, a odmah iza nje je Slovenija sa 74,38. Island je treći sa 71,83, dok Estonija i Češka završavaju prvih pet sa stopama od 69,46 odnosno 68,91. Ove ljestvice naglašavaju snažan osjećaj sigurnosti koji se osjeća unutar ovih zemalja.

>U Njemačkoj i Švedskoj raste migrantsko nasilje: Što očekuje Hrvatsku?
Izvor: Snimka zaslona

Nasuprot tome, Francuska je na dnu liste sa sigurnosnom stopom od 35,28, a slijedi je Belgija sa 40,88. Bjelorusija je treća od dna sa stopom od 41,05, a Ujedinjeno Kraljevstvo i Švedska završavaju donjih pet sa stopama od 42,26 odnosno 43,4.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iznenađujuće, zemlje poput Francuske, Ujedinjenog Kraljevstva i Švedske, poznate po svom gospodarskom prosperitetu i stabilnoj društveno-političkoj klimi, prijavljuju nižu percipiranu sigurnost. To može ukazivati ​​na jaz između stvarnih i percipiranih razina sigurnosti ili odražavati dublja društvena pitanja koja utječu na javnu sigurnost.

Iako se čini da postoji regionalni trend s pojedincima na Balkanu i u baltičkim regijama koji se osjećaju sigurnije od onih u zapadnoj i istočnoj Europi, podaci pokazuju da BDP nema jaku korelaciju s percipiranom sigurnošću. Ovo naglašava složenost percepcije sigurnosti, na koju utječu različiti čimbenici izvan ekonomskih uvjeta. Važno je prepoznati da ovi nalazi nude širok pregled i mogu varirati lokalno u različitim gradovima, četvrtima i demografskim skupinama.

>Nasilje nad desničarima: Napadnut član RN-a u Francuskoj

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci