Kršćanski par Andrew i Norine Brunson suočava se s mogućom deportacijom iz Turske, radi navodnih djelatnosti koje su vlasti u Turskoj ocijenile kao „opasnost za nacionalnu sigurnost Turske”.
U Turskoj se kršćani osjećaju nesigurno i ugroženo nakon što je vlada izdala hitan nalog prema kojemu je useljenike lakše deportirati.
Prema izvješću lista Kršćanske Novosti, turska vlada promijenila je tri godine star zakon o međunarodnoj zaštiti stranaca na način da je poništila uredbu pomoću koje se stranac mogao protjerati iz zemlje samo temeljem sudske odluke. Ova je promjena donesena kao dodatni napor za jačanje sigurnosnih mjera u zemlji, poslije neuspjelog pokušaja državnog udara u srpnju prošle godine.
Promatrači kažu da nova pravila ne slute na dobro za kršćane, koji su posljednjih nekoliko tjedana osjetili pojačane pritiske. Prošli su mjesec dva američka kršćanina, zaposlena u ministarstvu, deportirana iz Turske pod optužbom da su bili prijetnja nacionalnoj sigurnosti.
Jedan je protjerani kršćanin, čije ime ne spominjemo radi sigurnosnih razloga, izrazio svoju zabrinutost zbog činjenice da turska vlada snažnije podupire deportaciju što vlast može koristiti tako da pojača svoj pritisak na kršćane.
„Vlasti vam mogu doći na kućna vrata i izvući vas iz vašeg dom i vi tu ne možete učiniti ništa!“ Izjavio je protjerani kršćanin za novine. „To stvarno nema smisla! Oni progone ljude koji vole zemlju, mole se za nju, pomažu da se unaprijedi i ulažu svoj novac za nju, a ne progone one koji zaista rade protiv države.“
Soner Tufan, glasnogovornik Udruge protestantskih crkava, rekao je da kršćani, a posebno Amerikanci u Turskoj, imaju sve više problema vezano za prebivalište i u opasnosti su od moguće deportacije iz zemlje.
Soner je rekao da su posebno na meti „aktivni“ kršćani, tj. oni koji vjeru prakticiraju u svakodnevnom životu. U stvari, turski dužnosnici, kao prijetnju nacionalnoj sigurnosti doživljavaju svakoga tko nije sunitski musliman.
Glasnogovornik Udruge dodatno je objasnio da pritisak na američke kršćane ima i političku dimenziju, radi nezadovoljstva Turske vezano uz postupak izručenja navodnog „arhitekta” neuspjelog državnog udara, koji trenutno boravi u SAD-u – Fethullah Gülena.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.