Čelnici tri političke stranke lijeve i građanske orijentacije iz Bosne i Hercegovine u petak su postigli načelan dogovor o koaliranju i uspostavi vlasti bez stranaka s nacionalnim predznakom a prvi konkretan korak u tom pravcu bilo bi preuzimanje vlasti u Sarajevskoj županiji.
Pet hrvatskih županija u Federaciji BiH proglasile da Komšić nije dobrodošao
Dužnosnici Socijaldemokratske partije BiH (SDP), Naše stranke (NS) i Demokratske fronte (DF), nakon sastanka održanog u Sarajevu, potvrdili su novinarima kako su otpočeli pregovore o koaliranju i prije objave konačnih izbornih rezulata jer žele ubrzati reformske procese.
“Započeli smo proces za kojega se nadamo da će dovesti do nove skupštinske većine u Sarajevskoj županiji”, kazao je Edin Forto, potpredsjednik NS.
Po njegovim riječima, za početak je dogovoreno sastavljanje koalicijskog dokumenta o načelima zajedničkog djelovanja te o zakonima koje je potrebno donijeti s rokovima provedbe.
Milan Dunović, potpredsjednik DF-a, kazao je kako niti jednu od ove stri stranke ne zanimaju matematičke koalicije, nego program te kako se to “sigurno neće promijeniti”.
Politički direktor SDP-a Damir Mašić je kazao kako prvi sastanak pokazuje da su tri stranke “na dobrom putu”, a pregovore prije proglašenja konačnih rezultata ne smatraju preuranjenim jer žele spriječiti gubljenje vremena kada se to dogodi.
“Nakon bezbrojnih matematičkih koalicija temeljenih na podjeli pozicija želimo vladu koja će pokazati odgovornost i provoditi reforme”, kazao je Mašić.
Iako je Stranka demokratske akcije (SDA) ta koja je pojedinačno dobila najveći broj glasova na državnoj i na federalnoj razini, kao i na razini brojnih županija uključujući Sarajevsku, ove tri ideološki srodne stranke u poziciji su okupiti većinu u skupštini Sarajevske županije i očekuju da im se u tome pridruži još nekolicina zastupnika iz drugih političkih opcija.
“Probat ćemo nastupiti zajedno u pregovorima s drugim strankama”, kazao je Forto.
Prema dostupnim rezultatima izbora, najizgledniji partner SDP-u, NS-u i DF-u je stranka Narod i pravda, nastala cijepanjem SDA u Sarajevskoj županiji, i na taj bi način ove četiri stranke imale 18 od 35 zastupničkih mjesta u županijskoj skupštini.
Za stabilnu većinu vjerojatno će im trebati još poneki zastupnik iz drugih manjih stranaka, a jedina koja je isključena iz svih kombinacija je SDA.
“SDA se prirodno eliminira iz ovog procesa”, kazao je Dunović ističući kako je zajedničko stajalište da je SDA imala dosta prostora proteklih godina, a pokazala je kako nije u stanju vladati na način koji bi odgovorio potrebama građana.
Dužnosnici SDP-a, NS i DF-a nisu željeli komentirati eventualne koalicije na drugim razinama vlasti, no Mašić je potvrdio kako SDP ostaje spreman i za to tražiti partnere “među srodnim političkim opcijama”.
Dosadašnji rezultati izbora pokazali su kako je u pet od deset županija unutar Federacije BiH matematički moguće uspostaviti vlast u kombinacijama koje bi isključile SDA, ali i HDZ BiH.
Osim Sarajevske, riječ je o Zeničko-dobojskoj, Tuzlanskoj, Bosansko-podrinjskoj i Unsko-sanskoj županiji.
Ukoliko bi se ostvario takav scenarij, SDA bi imala priliku sudjelovati u vlasti samo u onim županijama u kojima se o tome može dogovoriti s HDZ-om, poput Središnje Bosne i Hercegovačko-neretvanske.
HDZ BiH je pak u poziciji samostalno formirati vlast sa svojim koalicijskim partnerima u svim županijama u kojima su Hrvati apsolutna većina.
Tekst se nastavlja ispod oglasa