Predsjednik Maldiva Abdulla Yameen proglasio je izvanredno stanje na 15 dana, nakon čega je vojska okružila Vrhovni sud i uhićen je bivši predsjednik, što je zemlju gurnulo još dublje u politički kaos.
Progon oporbe koji zadnjih godina provodi predsjednik Yameen narušio je sliku raja koju svijet ima o tom malenom arhipelagu s nešto više od 400.000 stanovnika.
Uvođenjem izvanrednog stanja proširuju se već postojeće velike ovlasti sigurnosnih snaga u uhićivanju i pritvaranju osumnjičenika i to u trenutku kada Vrhovni sud i vlada sudjeluju u napetom odmjeravanju snaga.
Policija je u ponedjeljak uhitila bivšeg predsjednika Maldiva i polubrata Abdulle Yameena, Maumoona Abdula Gayooma, rekla je njegova kći.
Gayoom (80) koji je 30 godina čvrstom rukom vodio zemlju sve do prvih demokratskih izbora 2008. i koji je stao uz aktualnu oporbu na čelu s bivšim predsjednikom Mohamedom Nasheedom koji živi u egzilu u Velikoj Britaniji, uhićen je oko ponoći u svom domu u prijestolnici Maleu, objavila je Yumna Maumoon na Twitteru.
“Ne znam zašto sam uhićen, nisam ništa učinio”, rekao je Gayoom u videoporuci na Twitteru upućenoj njegovim pristašama netom prije uhićenja. “Molim vas da budete čvrsti i odlučni. Nećemo odustati od reforma koje provodimo”, rekao je.
Republika Maldivi je inače najmanja država Azije (430.000 stanovnika) s površinom 298 km2. Osim toga najmanja islamska država i najniža država na svijetu s prosječnom nadmorskom visinom od jedan metar. Glavni grad je Male, u kojem živi više od 133.000 ljudi.
Maldive čini splet 26 atola utkanih u koraljni lanac. Od 1126 otočića 250 ih je naseljeno, od toga je 88 pretvoreno u turistička ljetovališta. Od turizma kao osnovne djelatnosti, živi većina stanovništva. Prvi turisti stigli su tek 1972. godine, kada je i počela ubrzana gradnja prvih odmarališta. Maldivi danas raspolažu s više od 17.000 ležajeva, a ukupan broj gostiju u turizmu godišnje premašuje broj od 600.000.
Najveća privredna grana na Mladivima je turizam (oko 30% BDP-a), a slijedi ju ribolov. Oko 60% BDP-a je samo od deviznih primitaka. Preko 90% državnih poreznih prihoda dolazi od uvoznih pristojbi i poreza vezanih za turizam.
Izvor: narod.hr/Hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.