Ukrajinski grad Mariupolj koji leži uz Azovsko more u nešto više od dva tjedna ruske agresije postao je simbolom stradanja te zemlje, kao što je to u Hrvatskoj Vukovar. I prizori koji stižu iz tog grada su slični onima koje smo gledali u jesen 1991. godine.
Grad je potpuno razoren, u dva tjedna ubijeno je gotovo 1600 civila, a humanitarni koridor za evakuaciju ostalih, sve je manje efektivan. Crveni križ u subotu je objavio vapaj svojih kolega iz toga grada koji kažu da nema hrane, čak niti za djecu, vode, struje, grijanja, lijekova…
One of the few videos that has made it out of the Siege of Mariupol (communications are down as Russia has destroyed the equipment).
Tekst se nastavlja ispod oglasaLittle children clutching their favorite toys are on the streets in this inferno. pic.twitter.com/cUf0OjJVj1
— Visegrád 24 (@visegrad24) March 12, 2022
Mariupolj, koji se od 1948 do 1989. zvao Ždanov nalazi se u jugoistočnoj Ukrajini. Leži uz ušće rijeka Kalmius i Kalchik, tek deset kilometara od Azovskog mora. Prema procjenama iz 2021. godine imao je oko 431 tisuću stanovnika.
Etnički sastav grada je sljedeći: Ukrajinaca je 248 tisuća, Rusa 226 tisuća. Grka je nešto više od 20 tisuća. Većina, njih 90 posto, koristi se ruskim jezikom.
Grad je na teškom udaru ruske vojske od samog početka invazije, 24. veljače. Svijet obilaze prizori neselektovnog razaranja u tom gradu, uglavnom civilnih objekata. Tako je zapad bio zgrožen prizorima razaranja dječje bolnice i rodilišta iz Mariupolja.
Despite the war and near constant enemy attacks, Mariupol continues to live. 24 babies have been born in the city since yesterday. They deserve to grow up in safety and peace.
Photo: Mariupol City Council pic.twitter.com/2gs6bmFUQb
— The New Voice of Ukraine (@NewVoiceUkraine) March 10, 2022
Kada je Mariupolj osnovan i po kome je dobio ime?
Grad je osnovan 1778. kao Pavlovsk, na mjestu nekadašnjeg kozačkog logora. Preimenovan je u Mariupolj 1779. u čast Marije Fjodorovne, druge supruge prijestolonasljednika Pavla. 1780. stanovništvo grada naglo je raslo nakon što je veliki broj Grka s Krimskog poluotoka preselio tamo tako da je i danas u tom gradu značajna grčka nacionalna manjina.
1882. željeznicom je povezan s Donječkim bazenom i razvio se kao glavna luka za tu regiju koja je bila metalurški div.
Grad je 1948. preimenovan u Ždanov za Andreja Aleksandroviča Ždanova, nedavno preminulog visokog funkcionera Komunističke partije koji je tamo rođen. Ranije ime grada, Mariupol, vraćeno je 1989.
Ukrainian Defense Minister @oleksiireznikov has described Russia’s invasion as a ‘terrorist war’: “Russian forces killed more civilians than Ukrainian service personnel.”
?Mariupol, before and after. pic.twitter.com/0RRecswcZ5
— MFA of Ukraine ?? (@MFA_Ukraine) March 11, 2022
2014.
U ožujku 2014. Rusija je protuzakonito pripojila ukrajinsku autonomnu Republiku Krim i pokrenula separatističku pobunu u Donjecku. Snage koje podržava Rusija, u nastojanju da povežu Rusiju i okupirani Krim, više puta su napadale Mariupol tijekom proljeća i ljeta 2014., ali su ukrajinske trupe na kraju pobijedile.
Izvoz suvremenog Mariupolja uključuje ugljen, čelik, strojeve i žito. Baza je ribarske flote, a izdubljeni kanal vodi do otvorenog mora. Mariupol ima velike željezare i čeličane te pripadajuće koksno-kemijske i strojogradnje; ostale industrije uključuju popravak brodova, konzerviranje ribe i mljevenje brašna. U gradu postoji i metalurški institut.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.