Site icon narod.hr

Znate li koje sve države u svijetu posjeduju nuklearno naoružanje?

Foto: fah, wikipedia.org; fotomontaža: narod.hr

Nakon što je američki predsjednik Donald Trump nedavno najprije otkazao planirani „povijesni“ susret sa sjevernokorejskim čelnikom Kim Jong-unom, nedugo nakon toga stigle su informacije da će do susreta ipak doći. Prvi osobni susret jednog američkog predsjednika sa sjevernokorejskim diktatorom trebao bi se održati 12. lipnja u Singapuru, a glavna tema biti sjevernokorejsko nuklearno oružje. “Govorite o svojim nuklearnim kapacitetima, ali naši su toliko veliki i moćni da se molim Bogu da ih nikada nećemo morati upotrijebiti”, naveo je nedavno Trump u pismu sjevernokorejskom čelniku Kim Jong-Unu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Susret Trumpa i sjevernokorejskog diktatora Kim Jong-Una će se ipak održati?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(VIDEO) Trump otkazao susret sa sjevernokorejskim diktatorom Kim Jong-Unom!

Još je jedna nedavna prijelomna vijest u svjetskim međunarodnim odnosima: povlačenje SAD-a iz međunarodnog nuklearnog sporazuma s Iranom. Tim je korakom američki predsjednik Trump odlučio Iranu ponovno uvesti gospodarske sankcije, kao što je to bilo na snazi prije nego što je njegov prethodnik Obama 2015. zaključio nuklearni sporazum s tom državom. Trump ističe da se tim sporazumom ne može spriječiti da Iran razvije nuklearnu bombu. Iako Iran tvrdi da svoj nuklearni program koristi isključivo u mirnodopske svrhe, optužbe Sjedinjenih Država govore suprotno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povijesni susret Trumpa i Kim Jong Una “za svjetski mir” 12. lipnja u Singapuru

Prisjetimo se, posljednjih mjeseci je i u Europi došlo do međusobnog zaoštravanja odnosa nuklearnih sila, koja snažno podsjećaju na ona iz doba hladnog rata. Diplomatski sukob Velike Britanije i Rusije započeo je kada je u Britaniji otrovan bivši ruski tajni agent Sergej Skripal. Za čin trovoanja nervnim otrovom Velika Britanija optužila je Rusiju, a Moskva je spremno odgovorila protunapadima te, između ostalog, poručila „da nitko ne smije prijetiti jednoj nuklearnoj sili.“ Uslijedila su međusobna protjerivanja diplomata, a britanskoj se strani prikonila većina država Europske unije, uključujući i Hrvatsku, te također protjerale određen broj ruskih diplomata.

Zaoštreno između Britanije i Rusije: May tvrdi da iza trovanja tajnog agenta možda stoji Rusija – Moskva odbacuje optužbe

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odnosi Rusije i Zapada kao da se vraćaju u krizu iz Hladnog rata

Svi ovi događaji, odigrani u vremenskom periodu kraćem od pola godine, pokazuju „uzavrelost“ trenutnih međunarodnih odnosa.

Glavni su akteri upravo nuklearne sile. Smatra se da danas 9 država u svijetu posjeduje nuklearno naoružanje. Znate li koje su to države?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Nastanak i upotreba nuklearnog oružja

Nuklearno oružje je najrazornija vrsta oružja, čija snaga potječe od nuklearnih reakcija, fisije ili fuziije.

Rusija će uskoro protjerati britanske diplomate kao odgovor Londonu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prva nuklearna bomba stvorena je u SAD-u početkom 40-tih godina. Sjedinjene Države su ujedno i jedine koje su upotrijebile nuklearne bombe u ratu, uništenjem više od 150 000 života u bombardiranju japanskih gradova Hirošime i Nagasakija 1945.

SSSR nuklearnu je bombu stvorio 1949.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija britanske optužbe naziva “suludima”, London uvodi mjere protiv Putinovih tajkuna

Najpoznatija kriza koja je prijetila izbijanjem nuklearnog rata, bila je Kubanska kriza 1962., konfrontacija SAD-a i SSSR-a, koja je otvorena pokušajem stacioniranja sovjetskih raketa na Kubi. Velik doprinos izbjegavanju rata pružio je papa Ivan XXIII koji je pisao Kennedyiju i Hruščovu, a svijetu uputio apel za mir.

Pet „priznatih“ nuklearnih sila- potpisnice sporazuma o zabrani širenja nuklearnog oružja: SAD, Ruska federacija, Velika Britanija, Franuska, Kina

Danas postoji pet država koje se smatraju nuklearnim silama i koje su potpisnice sporazuma o zabrani širenja nuklearnog oružja (NTP) : SAD, Ruska Federacija, Velika Britanija, Francuska i Kina.

Sjeverna Koreja, Indija i Pakistan

Tri su države koje nemaju „legalno priznanje“ svojih nuklearnih arsenala te nisu potpisale sporazum o zabrani širenja nuklearnog oružja: Sjeverna Koreja, Indija i Pakistan.

Kina: Kim Jong Un obećao denuklearizaciju i sastanak s Trumpom

Komunistička Sjeverna Koreja, najrizičniji faktor među nuklearnim silama, svoj je arsenal razvila zadnja, 2006. godine, te ga posljednji put uspješno testirala 2013.

Indija i Pakistan prošle su tijekom 20. stoljeća nekoliko međusobnih sukoba te u međuvremenu stvorili vlastito nuklearno oružje, a smatra se da se njihovi arsenali još uvijek šire.

Izrael?

Smatra se da Izrael također posjeduje nuklearno oružje, iako ta država nikada nije priznala ni zanijekala takve informacije niti je potpisala sporazum protiv širenja nuklearnog naoružanja.

Veliki obrat: Trump i Kim Jong-un planiraju susret uživo, Kim obećao denuklerizaciju!

Iranski nuklearni program: korištenje energije isključivo u mirnodopske svrhe?

Iranski nuklearni program započet je još u 1950-ima kako bi se razvila nuklearna tehnologija. Službeni Teheran tvrdi kako se njegov nuklearni program razvija u mirnodopske svrhe; navodi se golema potražnja za električnom enegerijom, zbog čega se rješenje među ostalim vidi u gradnji nuklearnih elektrana. Ipak, neki su skeptični zbog tvrdnje da koristi nuklearni program za opskrbu energijom pošto se radi o četvrtoj najbogatijoj državi naftom i plinom.

Sumnje SAD-a i ostalih svjetskih sila u iransku zloupotrebu nuklearnog programa u vojne bile su uzrok pokretanja međunarodnih sankcija, prvi put u prosincu 2006.

Američki odnos prema Iranu zatim se promijenio u vrijeme predsjednika Baraca Obame. No, sporazum kojega je prihvatio Obama, odbacio je prije nekoliko tjedana Donald Trump te najavio nove sankcije Iranu.
Izrael smatra iranske nuklearne aktivnosti prijetnjom usmjerenom ponajprije protiv svoje države te snažno podržava Trumpov korak.

Europska unija i Rusija zauzele su suprotan stav, najavile da ostaju u sporazumu i dale podršku Iranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version