Chronicles: Giorgia Meloni kontra svijeta

Giorgia Meloni
Foto: Vox España / wikimedia commons

Utroba 20. stoljeća začela je monstruozni oblik vladavine nazvan “liberalna demokracija” – nazvan tako netočno, jer nije ni liberalna ni demokratska. To je meki totalitarizam koji, budući da napreduje ispod otrcane zastave napretka, prisvaja moralni autoritet da sve alternativne političke aranžmane proglasi nelegitimnim. U liberalnom demokratskom svjetskom sustavu svaka nacija ima pravo na samoodređenje samo dok je odlučna postati liberalna demokracija. Na ovoj maksimalističkoj ratnoj nozi protiv svojih ideoloških konkurenata, liberalna demokracija se ne razlikuje od boljševizma, piše Pedro Gonzalez, redoviti pisac za Chronicles, magazin američke kulture Instituta Charlemagne, nakon što je Giorgia Meloni izabrana za talijansku premijerku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Komunizam i liberalna demokracija pokazali su se entitetima koji sve ujedinjuju i tjeraju svoje sljedbenike kako da misle, što da rade, kako da procjenjuju događaje, što da sanjaju i koji jezik da koriste”, napisao je poljski filozof Ryszard Legutko u svojoj knjizi 2016., Demon u demokraciji. Poput komunizma, liberalna demokracija preuzela je na sebe plašt univerzalizma i tako postala odlučno neliberalna jer je prestala priznavati mogućnost različitih političkih sustava. Svi pokreti od tada bili su jurnjava prema univerzalnom homogenom stanju.

Liberalne demokracije diljem Zapada su se ujedinile u osuđivanju demokratske volje talijanskog naroda

Iz tog su se razloga liberalne demokracije diljem Zapada ovog vikenda ujedinile u osuđivanju demokratske volje talijanskog naroda, koji je upravo doveo Giorgiu Meloni i njezinu desnu talijansku nacionalističku stranku do izborne pobjede. Čovjek je simbolička životinja, a Melonina pobjeda se vidi kao simbolično odbacivanje zapadnog liberalizma. Hoće li ispuniti taj potencijal, tek će se vidjeti. Ali elektricitet ovog trenutka je opipljiv: Talijani su glasali protiv vremena.

Teško je ne voljeti ovu netipičnu političarku. Melonin je otac napustio svoju obitelj kada je ona imala samo 11 godina, ostavivši majku da je sama odgaja. Ima bona fides radničke klase, radila je kao dadilja, konobarica i barmen da bi se uzdržavala. Politički je angažirana od tinejdžerske dobi i nikada se nije sramila svojih stavova. “Ja vjerujem da je Mussolini bio dobar političar”, rekla je Meloni u intervjuu. “Pod time mislim da je sve što je učinio, učinio za Italiju.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako možda nije čitala Legutka, Meloni je također primijetila sličnosti između komunizma i liberalne demokracije. “Nismo se borili protiv i porazili komunizam kako bismo ga zamijenili novim internacionalističkim režimom,” rekla je tijekom Nacionalne konferencije konzervativizma u Rimu, “nego kako bismo ponovno dopustili neovisnim nacionalnim državama da brane slobodu, identitet i suverenitet svojih naroda.”

Pod drugačijim okolnostima, Zapad bi mogao slaviti uspon ove autsajderice

Meloni je osudila masovnu imigraciju neeuropskih ljudi u europske zemlje i pozvala na pomorske blokade u Sredozemnom moru kako bi se spriječili krijumčari migranata. Također je bila protiv cjepiva protiv COVID-19 i karantena. Meloni je bila jedina stranačka čelnica koja se usprotivila takozvanoj Zelenoj propusnici — putovnici za cjepivo koja bi bila potrebna za rad, putovanje i kupovinu.

Pod drugačijim okolnostima, Zapad bi mogao slaviti uspon ove autsajderice. Ali njezina je politika, uglavnom, izvan liberalno-demokratskog konsenzusa Zapada, zbog čega je Talijani vole.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviše od svega, Meloni razbija konsenzus o društvenim i kulturnim pitanjima u središtu moralnog univerzuma liberalizma. Izrazito se protivi pobačaju i istospolnim brakovima, odbacuje rodnu ideologiju i promicanje alternativnih seksualnih stilova života. Na skupu pred publikom koja je ustala i neprestano pljeskala na njezine riječi, Meloni je grmjela: “Da prirodnim obiteljima, ne LGBT lobiju, da seksualnom identitetu, ne rodnoj ideologiji, da kulturi života, ne ponoru smrti, ne nasilju islama, da sigurnijim granicama, ne masovnom useljavanju, da radu za naše ljude.”

U drugom govoru, Meloni je osudila one koji bi Talijane lišili njihovih korijena i identiteta kako bi postali robovi “na milost i nemilost financijskih špekulanata”. Publika ju je na kraju ispratila ovacijama, zviždanjem i klicanjem dok je odlazila s pozornice.

Kad su Talijani odabrali Meloni za svoju sljedeću premijerku, nisu znali da je luk demokracije namijenjen samo savijanju u liberalnom smjeru

Melonijina stranka Braća Italije (FdI) pojavila se na čelu trostranačkog konzervativnog bloka koji je osvojio 44 posto talijanskih nacionalnih glasova. Uključuje Forza Italiu, stranku bivšeg premijera Silvija Berlusconija, i Ligu, antiimigrantsku tvrdokornu stranku koju vodi Matteo Salvini. FdI, koji je osvojio 26 posto glasova, može pratiti svoje podrijetlo do dana Il Ducea, kojeg Meloni ponosno spominje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad su Talijani odabrali Meloni za svoju sljedeću premijerku, nisu znali da je luk demokracije namijenjen samo savijanju u liberalnom smjeru. Nekoliko dana prije nego što je Meloni izašla kao pobjednica, šefica Europske komisije Ursula von der Leyen upozorila je Italiju na posljedice “ukoliko odstupi od demokratskih načela”, kako je rekao Reuters. Podsjetila je Talijane da je Europska unija izbrusila svoje alate prisile protiv Poljaka i Mađara. Ali još važnije: von der Leyen je učinkovito zaprijetila Talijanima da izbjegnu glasovanje na “pogrešan način”. Nisu poslušali.

S druge strane oceana, naslovi su vrištali o propasti i tami. “Povratak fašizma u Italiji”, uzviknuo je The Atlantic, upirući prstom u sve, od rasizma do patrijarhata za trijumf Meloni. Njezina stranka, Braća Italije, koristi slogan “Bog, domovina, obitelj”, što je možda i psovka na stranicama tog časopisa.

Braniteljima liberalne demokracije ne pada na pamet da su posijali sjeme iz kojeg niču političari poput Meloni. Ona je zapravo reakcija na seksualnu revoluciju, masovnu imigraciju, multikulturalizam i podčinjavanje nacija neodgovornim transnacionalnim elitama – a sve su to obilježja modernog liberalnog poretka.

Europa sada također zuri u bačvu recesije usred energetske krize i skokovitog rasta troškova života, potaknutih sankcijama Rusiji za čiji je prekid većina Talijana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liberalni demokrati ne mogu računati s društvenim i ekonomskim problemima koje je stvorila njihova politička teologija jer bi njihovo priznavanje bilo ravno herezi. Talijani su odlučili da ne mogu živjeti na tankoj kaši liberalno-demokratske ideološke fantazije i umjesto toga odlučili su stati uz Melonijine nacionaliste.

Meloni ima veliku slabu točku

Ali Meloni ima veliku slabu točku, gnojnu kontradikciju koju tek treba riješiti. Kako je Christopher Caldwell primijetio u Compactu, ona je istovremeno jedna od najantiljevičarskih europskih političarki i zagovornica američke vanjske politike. To je problem, napisao je Caldwell, jer “Sjedinjene Države jesu woke ljevica“. I u pravu je. “Liberalne ideje kojima se Meloni protivi – od rodne teorije do ‘duginih obitelji’ — proizlaze iz američke akademske kulture, nametnute su američkim zakonom o građanskim pravima, a u inozemstvu ih promiče američka vojna i ekonomska moć”, dodao je Caldwell.

>Ruski ideolog Dugin: “Ovo nije rat s Ukrajinom već globalizmom. Rusija odbacuje ‘veliko resetiranje’”

Svoj govor o neukorijenjenosti modernog svijeta, Meloni je zaključila jasnim citatom G. K. Chestertona o obrani onoga što je istinito i dobro u ovom životu. „Vatra će biti zapaljena da bi se svjedočilo kako su dva i dva čine četiri. Mačevi će biti isukani da se dokaže da je lišće ljeti zeleno. Ovo je to vrijeme; mi smo spremni”, rekla je.

Ali ako je Meloni doista spremna izvesti Italiju iz jarma ugnjetavanja i ludila, onda mora naučiti vidjeti da su Sjedinjene Države u srcu “novog internacionalističkog režima” protiv kojeg je obećala da će se boriti. To je neprijatelj svega što ona njeguje; ne brine više za dobrobit Talijana nego što brine za Amerikance i, zapravo, neprijateljski je raspoložena prema njihovom procvatu. Neće biti dovoljno da Meloni odbaci konsenzus Davosa i Bruxellesa, ako ne odbaci i Washington.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.