Site icon narod.hr

(FOTO) Hrvatska predsjednica Grabar-Kitarović zablistala u Parizu

Foto: Fah

Gotovo 70 šefova država i vlada okuplja se u nedjelju u Parizu kako bi zajednički obilježili stogodišnjicu kraja Prvog svjetskog rata, na poziv francuskog predsjednika Emmanuela Macrona koji želi današnjem danu uz simboličan dati i konkretan karakter i založiti se za multilateralizam u međunarodnim odnosima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO) Predsjednica o otkazivanju puta u Marrākeš: ‘To je bila moja samostalna odluka’

Na pariški skup došli su Donald Trump, Angela Merkel, Benjamin Netanyahu, Recep Tayyip Erdogan, Justin Trudeau, Vladimir Putin stiže u nedjelju, potom čelnici UN-a, Europske unije, NATO-a, Vijeća Europe, Međunarodnog monetarnog fonda, Svjetske banke, UNESCO-a, OECD-a. Među svjetskih čelnicima je i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović.

Hrvatska predsjednica sinoć je sudjelovala na 100. obljetnici završetka Prvog svjetskog rata, održanoj u muzeju Orsay. Predsjednica je na svečanu ceremoniju stigla u pratnji supruga Jakova Kitarovića s kojim se maksimalno uskladila kada su boje u pitanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za ovu posebnu prigodu predsjednica je odabrala elegantnu kraljevsko plavu midi haljinu s tri četvrt rukavima upotpunivši stajling srebrnim štiklama i srebrnom ‘clutch’ torbicom ukrašenom cirkonima, dok se suprug Jakov odlučio za klasičan odabir – odijelo i bijelu košulju u kombinaciji s plavom kravatom koja se savršeno slagala s predsjedničinom haljinom, javlja Tportal.

Svečanost oko Slavoluka pobjede počinje točno u 11 sati, u vrijeme kada je francuskim građanima bilo obznanjeno da je na snagu stupilo primirje, potpisano te noći na 11. studenoga 1918.

Nakon vojne ceremonije i francuske Marseljeze koju će izvesti Zbog francuske vojske, osmero francuskih srednjoškolaca čitat će izvatke iz svjedočanstava koje su na dan primirja napisali po jedan francuski, britanski, američki i njemački vojnik, kineski radnik i Francuskinja svojem partneru, vojniku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potom bi se okupljenima trebao obratiti predsjednik Macron. On će, kako se očekuje, govoriti o prošlosti ali i prije svega iskoristiti priliku da uputi političku poruku o multilateralizmu, u vrijeme kada tom konceptu na kojem počivaju međunarodni odnosi nakon Drugog svjetskog rata, sve više država okreće leđa, prije svega SAD, prva svjetska sila.

“Radi se o tome da se poveže 11. studenoga 1918. i 11. studenoga 2018.”, rekao je jedan izvor iz ureda francuskog predsjednika, kako bi cijela ceremonija imala važnost i za današnje vrijeme.

Svečanost će završiti odavanjem počasti Neznanom junaku, zvucima Bolera Mauricea Ravela, te još jednom minutom šutnje koju će prekinuti zvuk trube kojom se označava primirje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bit će to završetak velike svečanosti, održane pod iznimnim mjerama sigurnosti, s oko 10.000 raspoređenih pripadnika snaga reda, kojom će se simbolično obilježiti stogodišnjica kraja rata i milijuni njegovih žrtava. Ali osim simbolike, pariška nedjelja trebala bi donijeti i nešto konkretno.

“Očekujem da neće sve ostati na simbolici, da će se neke stvari konkretizirati. Pariški forum za mir u koji je uloženo dosta sredstava i energije, pokrenuo ga je predsjednik Macron ali provodit će ga nevladine udruge, mislim da će rezultirati dobrim projektima jer su pozvani ljudi diljem svijeta da sudjeluju i predlažu inicijative za mir”, rekla je hrvatska predsjednica uoči foruma na kojem će i sama sudjelovati na jednom panelu.

> Tko je Vladimir Drobnjak – budući savjetnik za vanjsku politiku predsjednice Grabar-Kitarović?

> (VIDEO) Peti dan o Marakeškom sporazumu: ‘Vrlo problematičan dokument i Hrvatska ga ne bi trebala potpisati!’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pariški mirovni forum održat će se tijekom poslijepodneva kako bi se naučene lekcije možda uspjele primijeniti ne samo na budućnost već i na sadašnjost obilježenu brojnim, iznimno snažnim globalnim izazovima, od terorizma, migracija, do klimatskih promjena i kibernetičkih napada.

“U današnje vrijeme suradnja među državama sve je teža jer se zemlje međusobno natječu i okreću same sebi pod utjecajem populističkih i nacionalističkih stranaka. Multilateralne institucije koje su stvorene nakon Drugog svjetskog rata kako bi olakšale suradnju i stabilnost oslabljene su”, kaže se u najavi foruma.

Emmanuel Macron i supruga primaju u Elizejskoj palači svjetske čelnike

Predsjednici država i vlada počeli su u nedjelju oko 9,30 stizati u Elizejsku palaču u Parizu gdje su ih uoči velike svečanosti obilježavanja kraja Prvog svjetskog rata dočekivali francuski predsjednik Emmanuel Macron i njegova supruga Brigitte.

Na crvenom tepihu Macron je dočekao između ostalih i hrvatsku predsjednicu Kolindu Grabar Kitarović i njezinog supruga Jakova.

Macron i Grabar Kitarović izmijenili su nekoliko riječi, ponovno pod kišom, kao i prije gotovo četiri mjeseca kada su se družili na ruskom nogometnom terenu, nakon finala Svjetskog prvenstva Francuska-Hrvatska.

Iako se nije moglo čuti što je kazao hrvatskoj predsjednici odmah po njezinu dolasku, po Macronovoj gestikulaciji dalo bi se zaključiti da je kazao: “Opet nam pada kiša”.

Oko 10,30 sati, Macron će se sa svojim gostima uputiti prema Slavoluku pobjede gdje će biti održana središnja svečanost obilježavanja kraja Prvog svjetskog rata.

Po posljednjim podacima, u Parizu je 85 šefova država, vlada i čelnika međunarodnih organizacija.

Više francuskih televizija od ranog jutra emitira posebne emisije posvećene završetku rata, uz izravne prijenose sa svih ključnih mjesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version