Slovenski parlament u srijedu je u prvom čitanju prihvatio prijedlog zakona o zabrani rada trgovina nedjeljom koji je podnijela oporbena stranka, ali je najavljeno da će ga trebati dopuniti kako bi se rad trgovina potpunije regulirao, te održati konzultacije s poslodavcima i sindikatima u trgovini.
Za vrijeme epidemije koronavirusa trgovine nedjeljom nisu radile, a bilo je prijedloga da se takav način rada nastavi i dalje.
Sindikati zaposlenih u trgovini govore kako je preko 95 posto njihovih članova anketom podržalo zabranu rada trgovina nedjeljom, dok udruge poslodavaca u trgovini tvrde da bi tako izgubili 10 posto prometa i da bi provedba takva zakona u praksi značila opasnost od gubitka dvadesetak tisuća radnih mjesta.
Vlada Janeza Janše poručila je da je socijalni dijalog najprikladniji način za razgovor o neradnoj nedjelji, a kako se radi o vrlo važnom društvenom pitanju, o njemu će raspravljati i slovenska verzija gospodarsko-socijalnog vijeća.
Inače, premijer Janez Janša izjavio je prije mjesec dana da se slaže s prijedlogom Ljevice (L) o zabrani rada trgovina nedjeljom, ali je zadnjih dana pojasnio da je riječ o načelnom stajalištu, te da prijedlog oporbe kakav je dan ne može podržati jer zakonom o radu trgovina treba utvrditi i izuzetke kad neke trgovine rade i nedjeljom, pa je zato zakon odbijen.
Većina birača svih stranaka u Hrvatskoj za neradnu nedjelju
Podsjetimo, hrvatske trgovine mogle bi biti otvorene samo 14 nedjelja u godini, a kao i u Sloveniji, domaća javnost podržava taj prijedlog.
Povodom toga, agencija Promocija plus istražila je što hrvatski građani misle o toj zabrani. Više od 60 posto smatra da treba ozakoniti trajnu zabranu rada trgovina nedjeljom i kada pandemija završi! Pri tome je za ovu opciju najveći postotak birača svih vodećih stranaka, pa i onih oporbenih. Manje od 20 posto priželjkuje da trgovine ne rade samo dok traje pandemija, dok nešto iznad 15 posto ispitanika želi da se mjera ukine odmah i da trgovine ponovno rade nedjeljom, objavio je RTL početkom svibnja.
>U ime obitelji već tri godine od Plenkovićeve Vlade traži neradnu nedjelju
Među onima koji su za ukidanje zabrane rada nedjeljom najviše ih se poziva na ekonomsku krizu zbog koje ljudi trebaju raditi, a ne da im se brani rad, dok nešto iznad 18 posto smatra da će otvaranje rada trgovina nedjeljom smanjiti pritisak na trgovine subotom.
Ustavni sud i druge države EU
Podsjetimo, za razliku od većine država unutar EU, hrvatski radnici moraju raditi i sedmi dan u tjednu koji je plaćen tek nekoliko kuna više. Većina trgovačkih lanaca želi neradnu nedjelju na način da bude jednako regulirana za sve, a u zabrana rada nedjeljom predmet rasprava u javnom prostoru već nekoliko godina.
Naime, Ustavni sud je već dvaput ukidao zabranu rada nedjeljom jer razlozi za zabranu nisu bili dobro obrazloženi, a ne zato jer je neradna nedjelja po sebi protuustavna. Rad nedjeljom uz neke izuzetke brane Njemačka, Austrija, Belgija, Danska, Francuska, Grčka, Norveška i Luksemburg, a uz Norvešku točno propisani broj nedjelja godišnje u kojima trgovine mogu raditi imaju Poljska, Slovenija, Nizozemska, Španjolska… Italija, također, ima ograničenja za rad nedjeljom, a izvan EU u Švicarskoj trgovine ne rade nedjeljom.
Inače, još 2017. godine udruga U ime obitelji podnijela je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu čijim bi se prihvaćanjem trenutno zakonski omogućilo zaposlenima u trgovinama da sami odlučuju žele li, ili ne žele raditi nedjeljom i blagdanom te, ukoliko žele, da za taj rad dobivaju minimalno 50 posto veću naknadu.