Site icon narod.hr

Istraživanje pokazalo: Stanovnike EU-a više brine imigracija nego rat u Ukrajini

EU

Foto: iStock

Gotovo svaki četvrti stanovnik Europske unije smatra imigraciju jednim od dva najbitnija problema. Pitanje imigracije europskim građanima bitnije je od krize troškova života ili rata u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvogodišnje istraživanje Standard Eurobarometer, koje provodi Europska komisija, pokazalo je da oko 24 posto ispitanika pitanje imigracije smatram jednom od dvije najveće brige. Tako više ispitanika brine imigracija nego pitanja vezana uz okoliš i klimatske promjene (22 posto), ekonomsku situaciju (17 posto) i opskrbu energijom (16 posto). Broj ispitanika zabrinutih zbog masovnog useljavanja u EU porastao je za sedam posto od zadnje ankete Komisije provedene u siječnju ove godine, Remix News.

Koliko građani vjeruju u EU?

Broj stanovnika Europske unije povećao s 446,7 milijuna na 448,4 milijuna prošle godine, pokazuju podaci koje je Eurostat objavio u srijedu. Negativna prirodna promjena (prošle je godine u EU bilo više umrlih nego rođenih) brojčano je nadmašena pozitivnom neto migracijom budući da je najnovija migrantska kriza nastavila povećavati europsko stanovništvo.

>Istraživanje EU otkriva: Evo što najviše brine Hrvate
>EU: Raste nezadovoljstvo zbog obveznih migrantskih kvota

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostali rezultati iz ankete Komisije otkrili su da manje od polovice ispitanika, odnosno njih 47 posto vjeruje EU-u, što je pad za dva posto boda u odnosu na prošlu godinu. Anketa je pokazala da je 63 posto građana EU-a i dalje optimistično glede budućnosti, dok ih je 34 posto reklo da su pesimistični.

Kada su u pitanju ispitanici u zemljama kandidatima, rezultat je mješovit. Od njih, Europskoj uniji najviše vjeruju Albanci sa 77 posto, a slijede Bosna i Hercegovina i Crna Gora s većinom od 57 posto, odnosno 54 posto.

S druge strane, manje od polovice ispitanika u Sjevernoj Makedoniji (48 posto), Moldaviji (44 posto) i Turskoj (41 posto) vjeruju u institucije EU-a, dok u Srbiji manje od trećine (32 posto) ispitanika ima povjerenje u Bruxelles.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version