EU: Raste nezadovoljstvo zbog obveznih migrantskih kvota

EU
Foto: iStock

Konzervativne europske stranke, kao i vlade poput poljske, pokreću različite mjere kako bi se suprotstavili novom zakonu EU-a koji će dovesti do prisilnog preseljenja migranata diljem Europe. Zakon bi posebno mogao utjecati na države poput Mađarske i Poljske koje se tradicionalno protive masovnoj imigraciji, ali i druge konzervativne stranke iz zemalja poput Njemačke i Austrije također pozivaju na referendume i druge akcije protiv sheme migrantskih kvota EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Poljskoj je parlament pokrenuo videokampanju protiv te mjere i sprema se usvojiti prijedlog rezolucije kojom daje ovlasti vladi za iskorištavanje prava veta i ne prihvati prijedlog o migrantskim kvotama na sljedećem summitu EU-a. Također se govori o stavljanju pitanja obveznih migrantskih kvota na nacionalni referendum koji će se održati tijekom nacionalnih izbora ove jeseni, prenosi Remix.

U međuvremenu je u Austriji pokrenuta internetska peticija za odbijanje prisilnog preseljenja, dok je njemačka desnica također prosvjedovala protiv nove mjere.

Poljska vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS) pripremila je nacrt rezolucije koja bi vladi dala snažan mandat za odbacivanje prisilnog preseljenja migranata na temelju kvota iz Bruxellesa. O migrantskim kvotama, kao dijelu EU Pakta o migraciji i azilu, odlučeno je prošli tjedan na Vijeću ministara unutarnjih poslova EU-a. Prema planovima, zemlje članice EU-a će ili prihvatiti određeni broj imigranata ili će morati u europsku blagajnu uplatiti najmanje 20.000 eura po migrantu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Njemačka vlada gubi potporu birača, AfD najjači u svojoj povijesti

>Eksplodirali troškovi: Njemačka će na migrante potrošiti preko 64 milijarde eura

Glasnogovornik PiS-a Rafal Bochenek podsjetio je da je poljski parlament i prije, primjerice 2016., donio rezolucije slične važećoj, ali su dali ovlasti da se o tim pitanjima raspravlja na razini EU-a.

“Sada želimo poljskoj vladi dati snažan mandat za korištenje veta u Europskom vijeću”, kazao je glasnogovornik vladajuće stranke. Političari Prava i pravde napisali su u nacrtu rezolucije da se “Sejm Republike Poljske oštro protivi pokušaju uvođenja mehanizama za prisilno preseljenje ilegalnih ekonomskih migranata na razini EU-a”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Austrijski FPÖ također poziva na referendum

Međutim, Poljska nije jedina zemlja koja razmatra referendum o tom pitanju. Najpopularnija austrijska stranka, Slobodarska stranka Austrije (FPÖ), također poziva na nacionalno glasovanje.

“Ako zakon prođe Europski parlament, FPÖ zahtijeva referendum u Austriji o ovom paketu, jer ovaj sporazum ne čini ništa da pretvori Europu “u tvrđavu”. Zato političari moraju učiniti sve da zaštite zemlju od nove seobe naroda”, rekao je čelnik FPÖ-a Herbert Kickl.

Kickl je osudio austrijsku vladu jer se složila s prijedlogom. Iako EU tvrdi da pooštrava standarde protiv ekonomske migracije, “istina je da nova pravila o azilu donose dodatna opterećenja za Austriju. Ministar unutarnjih poslova ÖVP-a Gerhard Karner nije ispunio svoje glavno obećanje da će spriječiti preraspodjelu tražitelja azila. Time Austrijancima zabija nož u leđa”, poručio je Kickl.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Bartulica u intervjuu za Remix o Orbanu, Plenkoviću, EU, migracijama…

FPÖ sada pokreće online peticiju pod naslovom “Austrijska tvrđava protiv ilegalne masovne imigracije”, a Kickl je istaknuo da su Austriju u posljednjih osam godina dva puta pogodili veliki valovi migracija, a oba su izazvala golemu štetu diljem zemlje.

“Od 2015. EU je propustila svaku priliku da zaštiti građane Europe od uvoza terora i društvenih napetosti”, rekao je FPÖ-ov europarlamentarac Harald Vilimsky. Kazao je kako vjeruje da se s europskim izborima sljedeće godine može pokrenuti temeljna promjena, a onda referendumom “skrenuti s tog pogrešnog puta”.

Kritike iz Njemačke

Oštre kritike stižu i iz njemačke stranke Alternativa za Njemačku (AfD), koja je usvojeni nacrt EU-a okarakterizirala kao iznimno opasan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pod pritiskom njemačke vlade, maloljetnici bez pratnje mogu lako prijeći vanjsku granicu bez zaustavljanja. Isto vrijedi, primjerice, za cijele obitelji koje stižu iz Sirije. Također se ne bave problemom da je 80 posto onih koji dolaze u Njemačku ranije moglo proći kroz EU bez registracije”, kazao je Gottfried Curio, glasnogovornik za unutarnje poslove AfD-a.

Naglasio je da će se i nakon raspodjele unutar Europske unije sekundarna migracija u Njemačkoj nastaviti sve dok se ne stvore volja i strukture za učinkovit sustav automatskog odbijanja i deportacije. Osim toga, EU je propustila priliku za opipljivu protutežu dramatičnom preopterećenju, posebno u Njemačkoj, kazao je Gottfried Curio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.