Eksplodirali troškovi: Njemačka će na migrante potrošiti preko 64 milijarde eura

njemačkoj, muslimanskih
iStock

Nekontrolirana potrošnja na njemačku migracijsku krizu opterećuje javne proračune u trenutku kada se Nijemci suočavaju sa slabljenjem gospodarstva i rastućom inflacijom. Za one političare, demografe i medije koji zagovaraju masovnu imigraciju kao rješenje za financijske probleme s kojima se suočavaju mirovinski sustavi u zapadnoj Europi, surova stvarnost je da imigracija stvara goleme rupe u nacionalnim proračunima, a Njemačka je posljednji primjer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka je otkrila da će potrošiti 64,5 milijardi eura u sljedeće četiri godine na migrante, što uključuje samo federalnu potrošnju. Ta je svota iznosila 15 milijardi eura godišnje, ali najnoviji podaci pokazuju da je ta brojka daleko izvan te granice.

Sada je ukupna svota eksplodirala još više, dosegnuvši najmanje 36 milijardi eura samo u 2023., što uključuje 26,65 milijardi eura federalne potrošnje i 10 milijardi eura na lokalnoj i državnoj razini, prema novim podacima Federalnog ministarstva financija na čelu s Christianom Lindnerom (FDP). Podaci pokazuju da je savezna vlada potrošila još više na imigraciju u 2022., iznos od 30 milijardi eura, piše RMX.

> Biznis ‘otvorenih granica’: U Francuskoj cvjetaju udruge za migrante; u 2021. dobile 750 milijuna eura

Ni brojka od 36 milijardi eura u 2023. godini, koju je objavio njemački financijski list Handelsblatt, nije potpuna slika. Masovno useljavanje pridonijelo je skoku cijena nekretnina, većem prometu u gradovima, većim i težim učionicama, duljim vremenima čekanja na medicinsku skrb i nizu drugih problema s kvalitetom života koji su doveli većinu Nijemaca do sve otporniji na veću imigraciju. Troškovi krize također dolaze u vrijeme kada se Nijemci suočavaju s povećanom inflacijom i slabljenjem gospodarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoje znakovi da će se potrošnja samo ubrzati. U prva tri mjeseca 2023. u Njemačku je stiglo 163.000 migranata, od čega 80.978 ilegalnih imigranata uglavnom iz zemalja poput Sirije, Afganistana, Turske i Iraka, dok je u zemlju ušlo i 81.647 ukrajinskih ratnih izbjeglica.

Konkretno raspoloženje

Konkretni podaci ministarstva unutarnjih poslova pokazuju da vlada planira isplatiti 9,5 milijardi eura isplata beneficija migrantima koji nisu uplatili ništa u njemački sustav socijalnog osiguranja. Također je 2,7 milijardi eura dodijeljeno uslugama integracije i 1 milijarda eura za prijem, smještaj i registraciju. Još 2,8 milijardi eura šalje se državama i općinama. Vlada također izdvaja 10,7 milijardi eura za borbu protiv uzroka bijega, ali nije jasno kako će se taj novac potrošiti u službi tog cilja.

Iako su federalni izdaci za migrante astronomski visoki, kriza se najizravnije osjeća na lokalnoj razini, gdje su savezne države i općine u žestokoj borbi sa saveznom vladom oko toga tko je odgovoran za sve veće troškove. Lokalni političari tvrde da snose financijski i sociološki teret krize koja je dovela do izbacivanja starijih osoba iz domova umirovljenika kako bi se napravilo mjesta za migrante, škola i vrtića koji se bore za integraciju pridošlica, te prosvjeda koji bjesne protiv gradnje kontejnerskih gradova diljem zemlje nositi se s prenatrpanim domovima za azil.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Savezna vlada, poput država, sve se više okreće dugu kako bi financirala krizu. Državne i lokalne vlasti zahtijevaju od vlade da preuzme veći financijski teret, tvrdeći da dodijeljenih 2,8 milijardi eura nije dovoljno za pokrivanje nastalih troškova. Savezna vlada i ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser (SPD) odbijaju ovaj zahtjev. Umjesto toga, Faeser je bio entuzijastičan oko dovođenja više migranata i ušutkavanja onih koji odbijaju masovnu imigraciju.

Lijevu vladu dugo su kritizirali zbog “šutnje” pred krizom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.