Samo nekoliko sati nakon što je najavio povećanje carine s 25% na 50% na kanadski čelik i aluminij, američki predsjednik Donald Trump ponovno je promijenio mišljenje. Umjesto drastičnog povećanja, odlučio je ostati pri prvotnoj odluci o 25-postotnoj carini koja stupa na snagu u srijedu. Ova nagla promjena uzdrmala je financijsko tržište i izazvala nesigurnost među ulagačima.
Povlačenje nakon odluke premijera Ontarija
Promjena je uslijedila nakon što je premijer Ontarija Doug Ford odustao od planova za uvođenje 25% naknade američkim potrošačima na kanadsku električnu energiju. Najnaseljenija kanadska pokrajina opskrbljuje više od milijun domova u SAD-u, pa je ova odluka imala snažan utjecaj na trgovinske odnose dviju zemalja. Ford će se u četvrtak sastati s američkim ministrom trgovine Howardom Lutnickom u Washingtonu.
Iz Bijele kuće su potom objavili da će u srijedu na snagu stupiti ranije planirane carine od 25% na čelične i aluminijske proizvode iz Kanade, kao i iz svih ostalih zemalja, bez ikakvih iznimaka ili izuzeća. Ova odluka dolazi usred rastućih trgovinskih napetosti i mogućih protumjera drugih država.
>Na snagu stupile Trumpove carine Kanadi, Kini i Meksiku
Rasprodaja dionica i strah od novih carina
Trumpova objava na društvenoj mreži Truth Social izazvala je rasprodaju dionica na američkim burzama. On je naložio Lutnicku uvođenje dodatnih 25% carina na metalne proizvode iz Kanade, povrh već postojećih nameta na uvezene čelične i aluminijske proizvode iz drugih zemalja. Osim toga, oštro je kritizirao Kanadu zbog zaštite mliječnih i poljoprivrednih proizvoda te zaprijetio dodatnim carinama na automobile koji ulaze u SAD. Ako Kanada ne ukine postojeće carine, nove američke carine na automobile trebale bi stupiti na snagu 2. travnja.
Vrijednost dionica na američkim burzama značajno je pala otkako su dosegle rekordne razine nakon Trumpove inauguracije 20. siječnja. Više od pet bilijuna dolara tržišne vrijednosti izbrisano je iz američkih indeksa. Ulagači se pripremaju za novi krug carinskih udara u travnju, dok Kanada i Kina uzvraćaju vlastitim carinama na američki izvoz. Meksiko je, s druge strane, odustao od recipročnih mjera nakon što je Trump odgodio uvođenje carina prema toj zemlji.
>Trump uvodi nove carine na uvoz čelika i aluminija, EU će odgovoriti
Stručnjaci upozoravaju na eskalaciju trgovinskog rata
“Ovako izgleda trgovinski rat,” izjavio je Josh Lipsky, viši direktor Centra za geoekonomiju Atlantic Councila. “Milo za drago eskalacija može brzo dovesti do ozbiljne ekonomske štete na obje strane.”
Carine na metale odnose se na milijune tona čelika i aluminija uvezenih iz Kanade, Brazila, Meksika, Južne Koreje i drugih zemalja koje su do sada bile izuzete od nameta. Trump je naglasio da će carine vrijediti “bez izuzetaka ili izuzeća”, smatrajući da će takva politika pomoći američkim industrijama koje se suočavaju s poteškoćama.
Najava novih carina dovela je do skoka cijena aluminija. Cjenovne premije za aluminij na američkom tržištu dosegle su rekordnu razinu od 990 dolara po metričkoj toni. Trumpova stalna usredotočenost na carine stvara nesigurnost među ulagačima, potrošačima i poduzećima. Ekonomisti sve češće upozoravaju da bi ovakva politika mogla dovesti do recesije u američkom gospodarstvu, prenosi HRT.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.