Site icon narod.hr

Kaos u Njemačkoj, seljacima su se u prosvjedu pridružili i obrtnici i predstavnici malih i srednjih poduzeća

prosvjed

Foto: FaH

Njemačka savezna vlada unatoč prosvjedima seljaka koji je izazvao kaos u zemlji ostaje pri svome planu štednje, koji uključuje i ukidanje subvencija za dizel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada je u ponedjeljak uputila Bundestagu prijedlog proračuna za 2024., koji ne predviđa daljnje subvencije.

Tisuće poljoprivrednika prosvjedovale su u ponedjeljak diljem Njemačke zbog najave ukidanja olakšica, a pridružili su im se i vozači autobusa i teretnjaka.

‘Mi smo narod’, poručuju prosvjednici

Neki od prosvjednika nosili su transparente s natpisom “Wir sind das Volk” (Mi smo narod), izreka poznata iz vremena uoči njemačkog ujedinjenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mjere štednje njemačka vlada opravdava presudom ustavnog suda, prema kojoj se hitno mora podmiriti manjak od 30 milijardi eura koji se odnosi na ukupni proračun, kao i na stavke predviđene za zaštitu klime.

Uzrok štednji ‘zelena tranzicija’, što je prelilo čašu nezadovoljstva

Uzrok prosvjedima, osim navedenog neposrednog povoda, politika je njemačke vlade koja smjera usklađivanju sa zadanim klimatskim ciljevima EU.

Do prijedloga smanjenja subvencija za dizel došlo je nakon što je ustavni sud proglasio 60 milijardi eura teški “Fond za klimu i preobrazbu” neustavnim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Počeli prosvjedi seljaka u Njemačkoj: Blokiraju se prometnice, nisu zadovoljni odlukama Vlade

Stoga je vladajuća koalicija, kako bi nastavila provoditi “zelenu tranziciju”, pribjegla prijedlozima novih mjera, poput ove koja je postala okidač za prosvjede.

Drugi važan uzrok nezadovoljstvu je i povećanje tzv. “poreza na ugljični dioksid”, koje je počelo vrijediti od 1. siječnja.

Između ostaloga, mjere predviđaju i veće cijene zrakoplovnog prijevoza od svibnja i to za gotovo petinu.

Postupno ukidanje subvencija

Prema vladinom planu, subvencije za dizel za poljoprivredne strojeve trebaju se postupno ukinuti. Vlada to između ostaloga objašnjava tvrdnjom da su te subvencije “štetne za klimu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Subvencije za dizel za poljoprivrednike u Njemačkoj su na snazi od 1951. i trenutačno iznose 21,48 centa po litri. Vladajuća koalicija ih je najprije bila odlučila ukinuti jednim potezom, a u međuvremenu se odlučila na postupno ukidanje.

To znači, subvencije će ove godine biti smanjene za 40 posto, a do 2026. za 30 posto godišnje.

Vlada je u nekim stavkama popustila pritisku seljaka, odustala je od uvođenja poreza na vozila, kojeg su poljoprivrednici oslobođeni.

Val prosvjeda daleko širi od seljaka, uključuju se i obrtnici, prijevoznici…

Među prosvjednicima su čak i stolari, vrtlari, krovopokrivači, električari i predstavnici drugih zanimanja, a svi poručuju kako će ostati na ulicama osam dana.

Struktura prosvjednika otkriva nezadovoljstvo u širokim slojevima građanstva.
Predstavnici udruge seljaka sastavili su katalog zahtjeva, koji se odnose i na druge skupine.

Primjerice, prosvjednici traže ukidanje sporazuma o slobodnoj trgovini, ograničavanje uvoza sojinog i palminog ulja, zabranu genetskog inženjeringa i “mesa iz laboratorija”, sve do slobodnog lova na vukove.

Podsjećaju da su Zeleni, koji su dio vladajuće koalicije u Berlinu, obećavali zabranu GMO-a, ali od tog obećanja nije ostalo ništa.

‘Mi nismo fašisti’, odgovaraju prosvjednici na optužbe

U njemačkim medijima posljednjih se dana proširila tvrdnja da ekstremne desničarske skupine pokušavaju iskoristiti seljake za svoje ciljeve, što prosvjednici uporno opovrgavaju.

“Mi nismo fašisti”, poručuju prosvjednici na brojnim skupovima i upozoravaju da je nezadovoljstvo zahvatilo široke slojeve pučanstva. Stoga se prosvjed i ne može više zvati samo seljačkim, jer su uz seljake u njemu snažno zastupljeni i predstavnici malih i srednjih poduzeća i prijevozničkih tvrtki.

>Njemačka: Najavljeni novi veliki prosvjedi poljoprivrednika, nisu zadovoljni odlukama Vlade

Najava ukidanja subvencija očito je bila kap koja je prelila čašu mnogima, a kad je riječ o seljacima oni se već godinama žale na birokraciju i na brojne propise koji im onemogućuju normalan rad.


Prosvjednici su blokirali prilaze mnogim autocestama, a traktorske kolone prolazile su kroz gradove. Samo u centar Berlina prema podatcima policije pristiglo je više od 500 traktora i drugih vozila.

Odluka o proračunu za 2024. sada je u rukama Bundestaga, koji bi je trebao potvrditi krajem siječnja. Prije toga, moguće su izmjene tijekom rasprave u odboru za proračun.

Složena zakonodavna procedura, političari se solidariziraju s prosvjednicima

Nakon što Bundestag prihvati proračun, on još uvijek neće stupiti na snagu, jer ga treba odobriti i gornji dom parlamenta, Bundesrat. To bi, ukoliko se prije ne riješi problem nezadovoljnih seljaka, moglo dodatno zakomplicirati situaciju.

U Bundesratu odlučuju predstavnici vlada saveznih zemalja. A neki od njih, predsjednici vlada Mecklenburga – Prednje Pomeranije i Donje Saske, danas su zatražili odustajanje od ukidanja subvencija, odnosno izlaženje u susret seljacima. Važno je napomenuti da su oboje članovi SPD-a saveznog kancelara Olafa Scholza.

S prosvjednicima su se solidarizirali i predstavnici nekih drugih zemaljskih vlada, primjerice Bavarske.

Kaos u Njemačkoj mogao bi se zaoštriti od srijede, kad je najavljen štrajk željezničkog osoblja. Točnije, riječ je o nastavku prosvjeda koji je trajao prije Božića.

Sud u Frankfurtu odbio je u ponedjeljak zahtjev Njemačkih željeznica za zabranom štrajka, ali je moguća žalba na još jednoj instanci. Ukoliko presuda ostane na snazi, željezničari će od srijede blokirati Njemačku na nekoliko dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version