Site icon narod.hr

Luka Brkić o stanju u Grčkoj: To su blefiranja i prijetnje, a ne razgovori. Potez je na Njemačkoj

mjere

Izvor: Snimka zaslona

O raspletu stanja u Grčkoj i mogućim posljedicama u Dnevniku Nove TV govorio je ekonomski analitičar Luka Brkić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pod pretpostavkom da se ovako nastavi, da dođe do onog najlošijeg ishoda, dakle bankrot Grčke, eventualno izlazak iz eurozone i sve ovo o čemu se govori, onda naravno je logično očekivati još gore posljedice. Kako za Grčku i njezino stanovništvo tako i za Europu”, rekao je te dodao kako direktnih posljedica na Hrvatsku ne treba očekivati.

“Grčka Vlada neće platiti sutra milijarda i 600 milijuna eura duga MMF-u vjerojatno, no imate jedan tehnički detalj prema kojem imaju mjesec dana roka da se izvrši ta obaveza prema MMF-u. Dakle i u tehničkom smislu ima još vremena i posljednje karte nisu odigrane. Mislim da će Grčka u konačnici ipak otplatiti dug i MMF-u”, ocijenio je.

Što se tiče nedjeljnog referenduma u Grčkoj, istaknuo je kako ih osobno ne bi podržao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tumačim to kao jedan politički potez koji pokušava izboriti još čvršću poziciju grčkih pregovarača u čitavoj toj priči, a to je dobrim dijelom jedan neracionalan razgovor, da tako kažem. Više je to blefiranje i prijetnje nego razgovor. Ali scenarij u kojem bi Grčka izašla iz Eurozone, ukoliko bi se to na referendumu dogodilo, iako neka istraživanja pokazuju da to nije 100% pouzdani ishod, to u tehničkom smislu ne može biti preko noći napravljeno”, pojasnio je te dodao: “Ne postoji formalno – pravni okvir za izlazak iz Eurozone, postoji mogućnost izlaska iz Europske unije, pa onda temeljem toga i naravno iz Eurozone, ali tada imate rok od dvije godine. Gledano strogo tehnički to se ne može dogoditi preko noći niti će se dogoditi preko noći. Ali ajde da i ja sada parafraziram kancelarku Merkel dakle s propasti eura i Eurozone propada koncept Europske unije. Čisti domino efekt”.

Na novinarski upit može li štednja Grčku izvući iz krize, rekao je kako ne može.

“Ne samo Grčku nego i mnoge druge zemlje. Ali kad je riječ o eurozoni, kad je riječ o ovom problemu Grčke, mislim da prije svega Njemačka mora napraviti potez i promijeniti politiku. Treba drugačije preraspodijeliti svoj suficit, treba pokrenuti mjere javnih investicija u infrastrukturu, recimo, povećanje plaća i tako i istodobno odustajanja od rigoroznih mjera štednje. Bez ta dva poteza oporavak u euro zoni pa onda i Grčke teško je zamisliv”, zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version