Mađarska i Slovačka osporavaju na Sudu EU-a kvote za azilante

FaH

Mađarska i Slovačka ustvrdile su u srijedu na Europskom sudu pravde da je raspodjela tražitelja azila među državama članicama EU-a po sustavu kvota nezakonita, sukobivši se s Njemačkom, Francuskom i drugima u sporu koji je duboko podijelio Uniju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gotovo 1,6 milijuna migranata i izbjeglica prešlo je Mediteran i stiglo u EU od 2014., većinom bježeći pred sukobima i siromaštvom na Bliskom istoku i u Africi.

EU je 2015. predložio raspodjelu 120.000 tražitelja azila kako bi se ublažio pritisak na Italiju i Grčku, no naišao je na žestok otpor bivših komunističkih država.

Na ročištu pred Europskim sudom pravde, Mađarska i Slovačka branile su u srijedu svoje protivljenje primanju azilanata, što je naišlo na kritiku Njemačke i drugih zemalja koje su isticale važnost europske solidarnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jedan od glavnih argumenata je pogrešna pravna osnova”, rekao je Krisztian Kecsmar, dužnosnik mađarskog ministarstva pravosuđa. “Riječ je o institucionalnoj ravnoteži, ulozi koju institucije imaju u donošenju odluka.”

Mađarski i slovački premijeri Viktor Orban i Robert Fico smatraju da je sustav kvota, usvojen većinskim glasovanjem protiv volje četiriju istočnih članica, primjer diktatorske vladavine birokrata u Bruxellesu.

Prethodna poljska vlada koja je bila proeuropska nevoljko je 2015. glasala za kvote, koje se temelje na bogatstvu zemlje i broju stanovnika, no nova euroskeptična vlada također ne želi provesti tu odluku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljska je u srijedu u sudnici jedina podržala Slovačku i Mađarsku.

Poljski predstavnik rekao je da bi migranti i izbjeglice mogli biti prijetnja za nacionalnu sigurnost.

Na suprotnoj strani bili su Njemačka, Francuska, Švedska, Luksemburg, Belgija, Italija, Grčka i Europska komisija, koji su tvrdili da je u pitanju temeljno europsko načelo solidarnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Odgovor koji date na ovo pitanje bit će znakovit i izvan okvira ovog slučaja”, kazao je njemački predstavnik Ralf Kanitz.

Njemačka je primila većinu migranata 2015. i 2016., dok Poljska i Mađarska ne žele primiti nikoga u sklopu europskih programa koji obuhvaćaju ukupno 160.000 ljudi.

Mnoge druge članice također odugovlače i do sada je iz Grčke i Italije premješteno samo oko 18.000 ljudi, a plan istječe u rujnu.

Presuda ECJ-a očekuje se na jesen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.