Progoni kršćana u sve više zemalja svijeta: Najteže je u Nigeriji

Kršćani
Foto: iStock by Getty Images

Kršćani su izloženi sve većem nasilju diljem svijeta, objavila je organizacija “Open Door” IKA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Hitrec: Europa je odavno odbacila kršćanstvo

Prema indeksu koji organizacija objavljuje svake godine, tijekom proteklog desetljeća pojačali su se napadi, ali je usporeno njihovo širenje. Međutim, na godišnjoj razini “stopa progona u posljednjoj godini u usporedbi s prethodnom godinom udvostručila se”, piše u izvješću.

Kršćani se progone u 78 zemalja 

Taj zabrinjavajući trend vidljiv je posebice u brojkama. U godinu dana zatvoreno je ili srušeno 14.766 crkava, sedam puta više nego u istom razdoblju godinu dana ranije. Ukupno nasilje u 50 zemalja s najvećim nasiljem poraslo je za 7,7%. Broj zemalja u kojima kršćani bivaju progonjeni u velikoj ili vrlo velikoj mjeri dosegao je rekordnu razinu, porastao je sa 76 na 78 zemalja. U 13 zemalja zabilježena je krajnja razina progona, što je povećanje za dvije zemlje.

> Predstavljeno Izvješće UiO o kršenju prava molitelja krunice: Šutnjom se šalje pogrešna poruka

Kršćani najviše stradavaju u Nigeriji

“Eksplozija nasilja” očituje se u snažnom porastu broja kršćana koji bivaju izloženi fizičkom nasilju ili prijetnjama smrću. “Open Doors” zabilježio je 42.849 takva slučaja naspram 30.000 slučajeva godinu dana ranije. Također je porastao i broj crkvenih građevina koje su bile meta napada. Slično je i s brojem kršćana koji su bili prisiljeni napustiti svoje domove, takvih je slučajeva bilo 295.120 naspram 139.307 u prethodnoj godini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na temelju tih podataka, “Open Doors” dolazi do zaključka da je više od 365 milijuna kršćana, a to znači svaki sedmi u cijelome svijetu, u 78 zemalja izloženo teškom progonu i diskriminaciji.

U 2023. u svijetu je ubijeno 4.998 kršćana samo zato jer su kršćani, navodi “Open Doors”. Daleko najgore stanje u tom pogledu je u Nigeriji, najmnogoljudnijoj afričkoj zemlji, gdje je ubijeno 4.118 kršćana.

> Starešina: Otvaranje OI-ja nije uvreda kršćanima, već dijagnoza Francuske i Europe

Nasilje u Laosu i Bangladešu

Kršćani, posebice svećenici, cilj su napada i drugdje. Primjerice u Laosu, gdje su dvojica maskiranih muškaraca 23. srpnja upala u kuću 42-godišnjeg pastora Thongkama Philavanha na sjeverozapadu zemlje i ubili ga sa šest metaka pred očima njegove obitelji. “To je svojevrsna prijetnja. Ubili su pastora kako bi zastrašili članove njegove Crkve”, rekao je za “Open Door” jedan od njegovih kolega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na sjeveru Bangladeša 7. kolovoza zapaljene su brojne crkve, a kršćanske kuće opustošene. Nakon što je predsjednica bangladeške vlade Sheikh Hasina uslijed višetjednih prosvjeda podnijela ostavku i napustila zemlju, “u cijeloj zemlji učestali su napadi radikalnih skupina na vjerske manjine, među ostalima i na kršćane”, piše u izvješću.

‘Sloboda vjeroispovijesti je pokazatelj stanja zdravlja neke zemlje’

Kurt Igler, direktor organizacije “Open Doors” za Austriju, poručio je kako je sloboda vjeroispovijesti “pokazatelj stanja zdravlja neke zemlje”. Ako se ta sloboda krši u jednoj državi, to često dovodi do toga da i druge osobne i zajedničke slobode postaju upitne. Time je “od velike važnosti boriti se za veće uvažavanje slobode vjeroispovijesti u svijetu”, naglasio je.

> Žižić: Bez aktivnoga sudjelovanja katolika u politici ne može se izliječiti srce suvremene demokracije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.