UŽIVO Traje rasprava nakon predstavljanja Izvješća UiO o kršenju prava molitelja krunice

10.07.2024., Zagreb - U Saboru je odrzan okrugli stol u organizaciji Kluba zastupnika Domovinskog pokreta, na kojem su predstavljena Izvjesca o krsenju prava na slobodu vjeroispovijesti muskaraca okupljenih u javnoj molitvi krunice u 2023. godini. Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Napadi na javnu molitvu i molitelje krunice sadrže djela u rasponu od iznošenja neistina do kaznenih djela. Navodi se to u Izvješću o kršenju prava na slobodu vjeroispovijesti muškaraca okupljenih u javnoj molitvi krunice u 2023. godini. Izvješće su predstavili Udruga U ime obitelji i Klub zastupnika Domovinskog pokreta u okviru okruglog stola u prostorijama Hrvatskog sabora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govore su održali izvršna direktorica U ime obitelji dr. Željka Markić i zastupnik Domovinskog pokreta Igor Peternel. Izvješće je predstavio član istraživačkog tima Jakov Blagojević. Dr. Marijana Kompes s Hrvatskog katoličkog sveučilišta održala je stručno predavanje o temi.

Popis i analiza napada na molitelje krunice

Predstavljanje izvješća možete pratiti uživo ovdje putem YouTube kanala Hrvatskoga sabora:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pratite uživo:

11,30

Dr. Markić ju je pozvala da sama organizira raspravu. Što se tiče klasifikacije napada, dr. Markić kaže: “Mi ne želimo ništa prejudicirati”. Želimo da kriterije koje primjenjujete na druge, primijenite i na molitelje krunice.

11,25 

Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter u raspravi tvrdi da izvješće sadrži “problematične elemente”, tvrdi da pravne definicije nisu ispravno navedene, odnosno da sadrže pravne netočnosti. Kao napadi su “okarakterizirane izjave, umjetničke akcije, novinska izvješća”, tvrdi, a ona smatra da to spada u slobodu izražavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
11,15

Kako vidi molitelje, odnos prema njima i njihova prava, ponovno pita dr. Markić zamjenika pravobraniteljice, on samo pritom upućuje na to što je ured pravobraniteljice rekao u svom Izvješću i priopćenju.

11,10

“Naveli ste niz netočnosti. Između ostaloga o tvrdnji da udruga Muževni budite kritizira izvješće, što je netočno”, odgovorila je Keveševiću dr. Markić.

“Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova pristrana je jer je pristala biti panelistica na okruglom stolu koji se ne bi dogodio da nema našeg okruglog stola”, kaže Peternel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

11,05

Zamjenik pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Kristijan Kevešević nazvao je izvješće metodološki pogrešnim te da “nema relevantno značenje za naše područje djelovanja”. Ustvrdio je kako je riječ o “zazivanju patrijarhalnih obrazaca”. Govorio je i o činjenici da Klub ”Možemo” organizira paralelni okrugli stol, točno u vrijeme kada je Klub DP-a već ranije zakazao svoj termin, na kojem je prisutna pravobraniteljica Višnja Ljubičić osobno. Tvrdi kako je to zato jer je tamo kao panelistica, a ovdje su pozvani samo da budu prisutni.

10,55

Predstavnik Ordo iuris Filip Đekić u raspravi je izjavio kako je njegova udruga proglašena dežurnim krivcem za organizaciju molitve krunice, iako ni na koji način nije povezana s tim. Rekao je da je Ordo iuris jedino pružala pravnu pomoć. Posvjedočio je o različitim incidentima kojima su izloženi molitelji.

10,45

U raspravi, odvjetnik Karlo Novosel osvrnuo se na definiciju ustavnog prava, naglasivši kako ustav i drugi važni pravni dokumenti ističu posebnost slobode misli, savjesti i vjeroispovijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
10,35

Dr. Željka Markić UiO je uputio poziv svim klubovima u Saboru

“Od 2020. objavljujemo izvješća o napadima na katolike. Katolici, iako su većina u društvu, najdiskriminiranija su skupina u Hrvatskoj. Izostaje reakcija onih koji su plaćeni za to.”, istaknula je dr. Markić.

“Molitelji su skupina građana i kao takvi oni imaju svoja prava. Imaju pravo kleknuti na trg i moliti, bez obzira što mi mislili o njima i njihovim nakanama. Izloženi su diskriminaciji i dehumanizaciji kao da su osobe koje treba ukloniti iz društva”, dodaje.

“Žalosno je da su saborski zastupnici SDP-a, koji su se okupili pred dvoranom, koje smo pozvali na okrugli stol, odbili uzeti u ruke ovo izvješće iako smo im ga ponudili”, ističe dr. Markić.

“Promjena odnosa prema moliteljima ključni je preduvjet demokratskih promjena u Hrvatskoj. Ovo nema veze s tim jeste li katolik ili ne, vjernik ili ne, nego poštujete li temeljna prava”, kaže.

“Šutnjom na diskriminaciju molitelja šalje se poruka da je dehumanizacija i diskriminacija prihvatljiva, a onda se to isto kasnije može dogoditi i drugima”, zaključuje.

10,25

Dr. Kompes opisala je slobodu vjeroispovijesti kao građansko pravo u dvije dimenzije: Unutarnja sloboda i vanjska dimenzija slobode kao javna manifestacija religije i uvjerenja. To uključuje i slobodu okupljanja. Upozorila je na odgovarajuće dokumente Ujedinjenih naroda i Europske unije.

10,15

Jakov Blagojević predstavio je Izvješće.

U izvješću su popisani, predstavljeni i analizirani napadi na muškarce okupljene u javnoj molitvi krunice koju je na glavnom trgu glavnoga hrvatskog grada Zagreba i trgovima još devet hrvatskih gradova organizirala inicijativa Muževni budite.

Totalitarnu propagandnu kampanju protiv muškaraca okupljenih u javnoj molitvi krajem 2022. godine, kada je molitvena inicijativa i započela, pokrenuli su aktivistički antikatolički mediji. Zatim se kampanja prelila i u glavnostrujaške medije i na trgove na kojima su sustavno organizirani prosvjedi protiv javne molitve. Prosvjede su predvodile aktivističke udruge, pojedinci te političari i političke stranke ljevice.

Izvješće donosi javno dostupne, konkretne napade na muškarce okupljene u javnoj molitvi krunice. Osim toga, izvješće sadrži i osvrt na nacionalni, europski i međunarodni pravni okvir koji se krši protivljenjem slobodnoj javnoj molitvi.

Od iznošenja neistina do kaznenih dijela protiv molitelja krunice

Izvješće pruža uvid i u povijesno-teološku utemeljenost molitvenih nakana javne molitve, koje su također protivnici javne molitve krunice dovodili u pitanje.

Napadi na javnu molitvu i molitelje krunice u izvješću su kategorizirani od nekažnjivih djela – iznošenja stereotipa i predrasuda, neargumentiranog optuživanja i iznošenja neistina, preko kažnjivih djela poput iznošenja kleveta do kaznenih djela protivnih odredbama Zakona o suzbijanju diskriminacije.

>Dnevnik Nove TV o kršenju prava na slobodu vjeroispovijesti molitelja krunice

Navode se izuzetno brojna djela i napadi kojima su prekršene odredbe Kaznenog zakona – javno poticanje na nasilje i mržnju i u manjoj mjeri kazneno djelo zločina iz mržnje radi vjeroispovijesti.

10,10

Igor Petrenel (DP) se u uvodu osvrnuo na prosvjed pred dvoranom(na kojem su se pojavili SDP-ovci), rekavši kako oni koji prosvjeduju žele pokazati da su oni gazde. Misle da mogu spriječiti okupljanja ako smatraju da je to potrebno.

“Lijevi mainstream i ljevica želi pokazati da su oni društveni gazde i da se moliteljima onemogući molitva pod uvijek istim izgovorima i floskulama npr. o govoru mržnje. Naprosto žele ograničiti pravo na okupljanje i slobodu mišljenja ako oni misle da je to potrebno“, kaže Peternel

Osvrnuo se i na referendum o braku, rekavši da je dr. Željka Markić tada doživjela vjerojatno najbrutalnije napade koji su mogući u demokratskom društvu, bez mogućnosti da se brani i bez zaštite državnih struktura.

“Liberali su liberali samo prema istomišljenicima”, rekao je Peternel. Osvrnuo se i na namjeru uvođenja rodnih studija “pod krinkom neovisnosti sveučilišta”.

10,00 

Na početku je prikazan kratki video o primjerima ometanja molitve krunice.

>Markić odgovorila na ‘histeriziranje’ SDP-ovke oko izvješća o kršenju prava molitelja krunice

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.