Site icon narod.hr

U Njemačkoj žene ćešće na rukovodećim pozicijama u državnim tvrtkama- a gdje je Hrvatska?

Foto: Thinkstock

Žene mnogo često drže vodeće pozicije u kompanijama u potpunom ili djelomičnom vlasništvu države nego što je to slučaj s poduzećima koje su u privatnom vlasništvu, proizlazi iz studije sveučilišta u Friedrichshafenu objavljene u petak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„U poduzećima u vlasništvu gradova i općina je u prosjeku na vodećim pozicijama 18 posto žena“, reako je za novinsku agenciju Dpa voditelj studije Uli Papenfuss sa Sveučilišta Zeppelin iz Friedrichshafena.

U isto vrijeme se u oko 160 vodećih njemačkih poduzeća upisanih na burzi na vodećim položajima nalazilo svega 7,8 posto žena.

Studija je provedena u preko 1.500 javnih poduzeća diljem Njemačke. Papenfuss je objasnio da postotak žena često ovisi o „političkoj volji“ u pojedinim gradovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Le Figaro: Zašto je feminizam proizveo ‘krizu muževnosti’ i kako muškarci ‘nestaju’ u egalitarnom društvu

Studija pokazuje i osjetne razlike između zapada zemlje i istoka. Na području koje je nekad tvorilo bivšu Demokratsku Republiku Njemačku (DDR) je zbog tradicije češćeg prisustva žena na tržištu rada 22 posto žena na vodećim položajima u javnim poduzećima i ustanovama.

Na zapadu zemlje, gdje je dulje vladala tradicionalna podjela po kojoj su muškarci odlazili na posao, dok su se žene brinule o kućanstvu, postotak žena na vodećim pozicijama je s 13,5 posto osjetno niži.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žene su još uvijek pretežito na vodećim pozicijama u sektorima kulture, zdravstva i obrazovanja dok ih je osjetno manje u javnim poduzećima koja traže tehničku naobrazbu poput energoopskrbe ili prometa.

Njemački SPD traži da se novcem poreznih obveznika financiraju “feministički pornići” i prikazuju na javnoj TV

Voditelji studije su upozorili kako je potrebno uložiti „osjetne napore“ kako bi se ostvario politički cilj ravnopravnog položaja žena na vodećim pozicijama. Kod političkih stranaka kvote je uvela stranka Zeleni, koja je još prilikom osnutka 1979. uvela žensku kvotu od 50 posto za sve stranačke dužnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Njemačkoj se već godinama govori o uvođenju propisanih kvota za vodeća mjesta u privredi za žene, ali su do sada uvođenje kvote sprječavale udruge poslodavaca. To donekle pobija tvrdnje feministica o tome da su žene slabije plaćene za jednak i jednako kvalitetno obavljen posao – jer u tom slučaju niti jedan normalan poslodavac ne bi zapošljavao muškarce ako baš ne mora. Poslodavce u pravilu nije briga za spol niti “seksualnu orijentaciju” niti boju kože, već isključivo za učinak, odnosno omjer uloženog i dobivenog.

Hrvatska naprednija od Njemačke?

Koliki je točno postotak žena na rukovodećim položajima u javnim tvrtkama i onima u vlasništvu gradova i države u Hrvatskoj nije posve poznato, no poznato je koliko ih je ukupno: Žene u Hrvatskoj čine oko 30 posto rukovodećeg kadra u svim poduzećima, prema podacima koje je iznio dnevni list 24sata u ožujku ove godine. To je više nego što ih ima u javnim poduzećima u Njemačkoj, a osjetno više nego u ukupnom broju rukovodećih kadrova u Njemačkoj.

Marcel Holjevac: Hrvatska kapitulirala pred Istanbulom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima Ministarstva uprave RH, na dan 30. rujna 2017. godine u državnim i javnim službama te županijama, gradovima i općinama bilo je zaposleno ukupno 247.462 ljudi. Među njima je 169.829 žena, što znači da žene čine 69% ukupno zaposlenih u javnom sektoru  – i to ne uključujući državne, gradske i općinske tvrtke.

Muškarci čine većinu samo u ministarstvima gdje su žene zastupljene sa samo 41 posto, u sektoru zaštite okoliša (žene 38%) i u Oružanim snagama RH (žene 31 posto). U svim ostalim javnim sektorima zaposlenost žena u vrlo velikoj mjeri nadmašuje muškarce.

Razlika u zastupljenosti po spolu najveća je u pravosuđu (žene 86%), socijalnoj skrbi (žene 86%), zdravstvu (žene 76%) te kulturi, znanosti i obrazovanju (žene 76%). U državnim agencijama žene čine 73%, u državnoj upravi 66%, a u županijama, gradovima i općinama 63%. Usto, u Hrvatskoj žene žive u prosjeku sedam godina dulje, ali u mirovinu idu četiri godine ranije, što u Njemačkoj nije slučaj.

Takva dominacija žena u pravosuđu i javnom sektoru, međutim, ne znači da su žene nužno povlaštene – stvar je u tome da su plaće u pravosuđu u Hrvatskoj niske, pa tako muškarci koji završavaju pravo u pravilu odlaze u dobro plaćenu privatnu praksu ili za javne bilježnike, dok žene više naginju poslovima u javnom sektoru gdje su plaće manje ali postoje druge povlastice, naročito za one koje uz posao imaju i obitelj.

Koliko je od tih 69 posto žena na rukovodećim položajima za sad nije poznato, no prilično sigurno da je taj broj osjetno viši nego u Njemačkoj, naročito u pravosuđu gdje su gotovo svi zaposleni – žene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version