Site icon narod.hr

Ovo izvješće ogoljuje stanje u grčkim zatvorima: Nasilje među zatvorenicima, red održavaju sami, nema žlica – ima glodavaca i žohara

grčkim

Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, iStock

Stanje u grčkim zatvorima u fokusu je Vijeća Europe više od desetljeća. Posljednji izvještaj koji razotkriva horor u grčkim zatvorima napravio je Europski odbor za sprječavanje mučenja i nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT) krajem 2022. nakon ad hoc posjeta Grčkoj. Osim kronične prenapučenosti, spominje se fizičko kažnjavanje zatvorenika, ugrizi glodavaca, stjenice ali i činjenica da je iznimno mnogo fizičkih obračuna u zatvorima te da u pojedinima disciplinu ne održavaju zatvorski čuvari, već drugi zatvorenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijeće Europe više od jednog desetljeća upozorava grčke vlasti na katastrofalne uvjete u tamošnjim zatvorima.

Europski odbor za sprječavanje mučenja i nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT) posjetio je grčke zatvore 2011. i izdao niz preporuka. Potom je uslijedio posjet 2015., 2019. te 2021.

Možda će vas zanimati

Zašto je bitna dob većine uhićenih BBB-a u Grčkoj? Evo kako mlađe punoljetnike tretira naš, a kako grčki zakon

Prema Hrvatskom zakonu do 21. godine života osoba se smatra mlađim punoljetnikom i prema kaznenom zakonu ta dob se smatra olakotnom okolnošću

Nakon posljednjeg izdano je, krajem 2022., izvješće čije dijelove donosimo u nastavku i u kojem se ističe kako se ništa značajnog tijekom svih tih godina nije promijenilo nabolje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ignoriranje problema i preporuka

”CPT je i dalje zabrinut zbog lošeg stanja u grčkom zatvorskom sustavu i nepostojanja radnji koje su poduzete kako bi se riješile preporuke Odbora sadržane u prethodnim izvješćima o posjetima za poboljšanje situacije. Činjenica je da se situacija u grčkim zatvorima nije značajno popravila od 2011., kada je Odbor izdao javnu izjavu, posebno sustavne nedostatke u pogledu zatvora navedene u CPT-ovim izvješćima posjetima 2015. i 2019.”.

Zahtjevi navedenog odbora Vijeća Europe od grčke vlasti da ”u cjelini da ponovno preuzme kontrolu nad zatvorima i da se izađe iz okvira ‘skladišta zatvorenika’ nije se ostvarila.

>Otac zatvorenog navijača: Sin mi je rekao ‘Tata, ja odavde živ neću izaći’

Visoka razina nasilja u zatvorima

Nalazi CPT-ovog posjeta Grčkoj u studenom/prosincu 2021. još jednom pokazuju da sveobuhvatni problemi trajne prenapučenosti u potpuno neprikladnim materijalnim uvjetima i kroničnog nedostatka osoblja i dalje otežavaju mnoge dodatne nedostatke u posjećenim zatvorima, kao što su osiromašeni režim, neadekvatnu zdravstvenu skrb i stalne visoke razine nasilja i zastrašivanja među zatvorenicima”, stoji u izvješću objavljenom krajem 2022.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U vrijeme posjeta odbora u studenom/prosincu 2021. zatvorska populacija iznosila je 11 1827 za kapacitet od 10 175 mjesta (tj. stopa popunjenosti zatvora od 110%).
Međutim, raspodjela zatvorenika po zatvorskom posjedu, pa čak i unutar pojedinačnih zatvorskih ustanova, znači da je prenapučenost mnogo ozbiljnija nego što pokazuje brojka od 110%.

Uistinu, u vrijeme posjeta, 24 od 34 zatvora bila su pretrpana, s tim da je 15 zatvora imalo stopu popunjenosti od preko 130% njihovog službenog kapaciteta, uključujući velike zatvore kao što su muški Korydallos (152%), Larissa (134%) i Patras (137%), dok je zatvor Komotini primao 280 zatvorenika s kapacitetom od 166 mjesta (tj. , stopa popunjenosti od 172%), a zatvor Ioanina držao je 126 osoba na 66 mjesta (tj. stopa popunjenosti od 190%).

U izvješću se navodi i da je analiza kazni koje su grčki sudovi izrekli osobama u zatvoru pokazala da su, u usporedbi s drugim europskim zemljama, kazne posebno duge, dok je u isto vrijeme stopa puštanja na slobodu ispod europskog medijana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Ćelije su bile potpuno neprihvatljive za držanje osoba čak i na kratko”

U zatvoru na Krfu pojedine zatvorenike kažnjavalo se boravkom u određenim ćelijama u kojima su članovi odbora našli prljave deke i madrace na podu, prazne boce s fekalijama. ”Ćelije su bile potpuno neprihvatljive za držanje osoba čak i na kratko (prljave, vlažne, oronule, bez tekuće vode, bez pristupa prirodnom svjetlu, ruševni zidovi i ograničena ventilacija)”, navodi se.

”U sadašnjem stanju ovo krilo mora biti trajno zatvoreno. CPT preporučuje da grčke vlasti ponove zatvorskom osoblju u zatvoru na Krfu jasnu poruku da je fizičko zlostavljanje zatvorenika u potpunosti neprihvatljivo i da će biti sankcionirano u skladu s tim”.

Fenomen nasilja među zatvorenicima

Izaslanstvo CPT-a utvrdilo je da su se visoke razine fizičkog nasilja među zatvorenicima, evidentne u svim zatvorima koje su posjetili 2019., smanjile, s manjim brojem slučajeva teških ozljeda koje su rezultirale hospitalizacijom. Nadalje, u muškom zatvoru Korydallos više nije bilo sveprisutne klime straha prisutne u zatvorima.

Grčke vlasti objasnile su da je poboljšanje sigurnosti u grčkim zatvorima prioritet, s boljom kontrolom sve robe i osoba koje ulaze u zatvorske ustanove i ciljanim transferima iz jednog zatvora u drugi nasilnih zatvorenika ili onih koji ugrožavaju dobar red u zatvoru. Ako se pravilno i pošteno primjenjuju, ove mjere predstavljaju početak u rješavanju fenomena nasilja među zatvorenicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Red u grčkim zatvorima održavaju drugi zatvorenici?!

Međutim, izaslanstvo je još jednom otkrilo da veliki dio nasilja i zastrašivanja među zatvorenicima ostaje neprijavljen jer zatvorenici ne vjeruju da im osoblje može pomoći.
Dapače, jači zatvorenici ili grupe zatvorenika vode krila u svakom od većih zatvora koje su posjetili izaslanici Vijeća Europe postavljajući pravila i često odlučujući koji zatvorenici mogu ostati ili biti primljeni u njihovo krilo.

U tom smislu, temeljna dinamika u zatvorima nije se promijenila od 2019.

”Ukratko, većina grčkih zatvora još uvijek ne pruža sigurno i zaštićeno okruženje za zatvorenike što je izravno povezano s kontinuiranim nedostatkom osoblja, što rezultira prepuštanjem kontrole skupinama određenih zatvorenika, često formiranih duž etničkih linija, unutar smještajnih odjela.

Improvizirani noževi

Izaslanstvo CPT-a ponovno je primilo višestruke navode o zastrašivanju i nasilju koje su počinili drugi zatvorenici u grčkim zatvorima, a mnogi zatvorenici su nastavili posjedovati improvizirane noževe radi samozaštite.

Žalba se još uvijek smatrala nezamislivom, prema osobama s kojima se susrelo, jer žrtve ne samo da su očekivale da se službeno neće poduzeti nikakve mjere, već su se također bojale odmazde drugih zatvorenik kao što je navedeno u izvješću CPT-a o njegovom posjetu 2019., iako je situacija u muškom zatvoru Korydallos ekstremnija, nije jedinstvena.

Naknadni posjet zatvoru Nigrita 2021. otkrio je da još uvijek postoji jasna hijerarhija jačih skupina zatvorenika unutar krila i da bi zatvorenici koji ne bi slijedili interni red bili zastrašeni ili čak pretučeni ili otjerani iz krila. Dapače, uprava zatvora objasnila je da im je najviše problema zadavalo krilo u kojem nije postojala jasno definirana hijerarhija među zatvorenicima za održavanje reda.

Rješavanje fenomena nasilja među zatvorenicima prije svega zahtijeva radikalno povećanje broja osoblja. Još jednom, izaslanstvo CPT-a je utvrdilo da se odredbe grčkog zakona o kaznionicama iz 1999 jednostavno više ne poštuju u pogledu standarda smještaja i normi za sigurno okruženje, uključujući zdravstvenu skrb i higijenu, koje treba pružiti svakom zatvoreniku.

Razbijena stakla, žohari, stjenice…

Osim prenapučenosti, problem su i materijalni uvjeti i higijena koji su u spavaonicama općenito bili loši (prozorska stakla nedostaju ili su razbijena, nema grijanja, nedovoljna
higijena i sredstva za čišćenje te prisutnost žohara, ušiju i stjenica).

Spominje se i diskriminacija osoba koje su strani državljani.

U muškom zatvoru Korydallos situacija je bila posebno očajna s obzirom na to da je kuhinja proizvodila mnogo više obroka nego što je službeno bila opremljena.

Kruh umjesto žlice

Izaslanstvo je promatralo kako se velika kanta s hranom dostavlja u svaku spavaonicu u podrumu krila E gdje su je zatvorenici morali podijeliti pomoću plastičnih posuda, a zatim koristiti svoj kruh kao žlicu za hranjenje. U krilu C, gdje je vladala slična situacija, mnogi su se žalili da nema dovoljno hrane za sve.

Ako zatvorenik mora biti odvojen radi vlastite zaštite, ta odluka mora biti propisno obrazložena, dokumentirana i revidirana u redovitim intervalima. Tijekom posjeta, CPT je utvrdio da je većina donesenih odluka o smještaju zatvorenika u odvojeni smještaj radi njihove vlastite zaštite još uvijek donesena na neformalnoj osnovi, bez odgovarajućih postupaka i zaštitnih mjera.

Značajan broj smrtnih slučajeva u zatvorima

Tijekom posjeta izaslanstvo je saznalo za značajan broj smrtnih slučajeva koji su se dogodili u prethodne dvije godine u zatvorskom kompleksu Korydallos, a posebno u Psihijatrijskoj bolnici za zatvorenike gdje je od početka 2019. bilo 19 smrtnih slučajeva.
Liječnik sudske medicine izaslanstva pregledao je niz obdukcijskih izvješća sastavljenih nakon smrti koja su otkrila ozbiljne nedostatke u kvaliteti…U jednom slučaju na tijelu preminule osobe pronađeni su postmortalni ugrizi.

Što s pritužbama zatvorenika?

Problem je i što grčkim zatvorima još uvijek ne postoji odgovarajući sustav internih pritužbi.

U posjećenim zatvorima zatvorenici su mogli podnijeti zahtjeve (ili pritužbe) za različite usluge ispunjavanjem papira i stavljanjem u zaključanu kutiju . Međutim, nije postojala jasna politika koja regulira sustav pritužbi, s rokovima za odgovore i mogućnostima žalbe višem tijelu ako je pritužba odbijena, pa čak ni tko bi trebao biti odgovoran za istraživanje pritužbe, posebno ako se odnosila na ravnatelja ili glavnog stražara.

Niti su zabilježene pritužbe niti je učinjen bilo kakav pokušaj prikupljanja statistike o različitim vrstama pritužbi koje bi mogle utjecati na zatvorsku politiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version