Tijekom debate o pobačaju koju je organizirao web kanal Zero, dr. Anna Orawiec, poljska ginekologinja, usporedila je trudnoću s oblikom parazitizma u koji žene svjesno ulaze.
Za dijete tvrdi da je parazit, odnosno da ženi ništa ne daje, ali uzima od nje. Na njezinu izjavu reagirali su i korisnici društvenih mreža. Zaključili su da je riječ o barbarskim stavovima koji su nespojivi s liječničkim habitusom.
Debata o pobačaju u Poljskoj ponovno je postala aktualna dolaskom Donalda Tuska na vlast koji želi omogućiti pobačaj do 12. tjedna trudnoće.
>Poljska lijeva stranka traži ponovno uvođenje eugeničkog pobačaja i pobačaja na zahtjev
Usporedila trudnoću s parazitizmom
“S biološkog gledišta, parazitizam je situacija u kojoj jedan organizam uzima od drugog i ne daje ništa zauzvrat. Trudnoća je u nekom smislu takva situacija jer fetus ni na koji način ne hrani ženu, tako da je parazit. No većina žena ipak odluči sudjelovati u tom parazitizmu i sretna je s parazitom koji je unutra”, rekla je Orawiec.
Orawiec je također objasnila da zagovara legalizaciju pobačaja do 12. tjedna trudnoće.
“Vjerujem da bi žena trebala odlučiti želi li biti trudna ili prekinuti trudnoću. Ako pacijentica odluči imati pobačaj do 12. tjedna, to je postupak koji je dovoljno siguran, sigurniji od vađenja umnjaka. Dakle, odluka o tome hoćemo li nastaviti trudnoću ili ne, trebala ovisiti o osobi koja je trudna”, rekla je ginekologinja.
Reakcije na društvenim mrežama
Šokantne riječi koje je izrekla doktorica tijekom debate o pravu na pobačaj izazvale su oštre reakcije na društvenim mrežama.
“Dijete je parazit. Žena pristaje nositi parazita unutar sebe i sretna je kad rodi parazita. Kako doktor može nazvati dijete parazitom?”, upitao je jedan korisnik na X.
Oto Anna Orawiec (Parzyńska)- Klinika Perinatologii i Położnictwa Szpitala MSWiA w Warszawie. Ginekolog.
“Dziecko to pasożyt, Kobieta zgadza się nosić w środku pasożytnictwo i jest szczęśliwa urodzić pasożyta”.
Jak Lekarz może nazwać dziecko Pasożytem? To się w głowie nie mieści! pic.twitter.com/UuXTTJA8h7— Mateusz (@Gameover1920) March 18, 2024
Tekst se nastavlja ispod oglasa
“Tužno je, ali takvi ljudi bi trebali češće iznositi takve izjave, jer svojim izjavama ismijavaju ljevičarske stavove o pobačaju. Oni ih dovode do takvih ekstrema”, rekao je drugi.
“Ne mogu pronaći riječi koje su dovoljno civilizirane kako bih komentirao ove odvratne riječi”, rekao je drugi korisnik dok je drugi jednostavno napisao: “Barbarski stavovi.”
>Andrijanić: Poljska aktivistica nepravomoćno osuđena zbog pomaganja u izvršenju pobačaja, mediji je podržavaju
Debata o legalizaciji pobačaja do 12. tjedna trudnoće pokrenuta je dolaskom Tuska na vlast
Debata o liberalizaciji zakonodavstva o pobačaju ponovno je buknula u Poljskoj u studenom prošle godine kada je Ljevica podnijela dva prijedloga zakona. Jedan koji djelomično dekriminalizira pobačaj i pruža pomoć za postupak, i drugi koji omogućava prekid trudnoće do kraja 12. tjedna.
Krajem siječnja ove godine, grupa zastupnika iz Građanske Koalicije Donalda Tuska podnijela je u parlament prijedlog zakona koji omogućuje pobačaj na zahtjev do 12. tjedna trudnoće. Drugi prijedlog, od Trećeg Puta, poništava presudu Ustavnog suda iz 2020. godine, omogućujući pobačaj ukoliko dođe do oštećenja fetusa. Političari Trećeg Puta također žele referendum o pobačaju.
Szymon Hołownia, predsjednik poljskog parlamenta, odlučio je da će se o svim prijedlozima zakona o pobačaju raspravljati u Sejmu 11. travnja, nakon lokalnih izbora. To je izazvalo veliku svađu u vladajućoj koaliciji, jer su Ljevica i Tuskova stranka željele da se pitanje raspravi što je prije moguće.
2020. Ustavni sud Poljske presudio je da pobačaj nije dozvoljen ukoliko je dijete bolesno
Propisi o pobačaju u Poljskoj koji su na snazi od 1993. godine promijenjeni su nakon presude Ustavnog suda iz listopada 2020. godine. Prije toga, Zakon o planiranju obitelji, poznat kao kompromis o pobačaju, dopuštao je pobačaj u slučaju teškog i nepovratnog oštećenja fetusa ili neizlječive bolesti koja prijeti životu djeteta. Ustavni sud je smatrao da ovaj razlog za prekid trudnoće nije u skladu s standardima za zaštitu života.
Presuda je dovela do masovnih prosvjeda 2020. godine, pri čemu je ovo pitanje najvjerojatnije naštetilo PiS-u na izborima 2023. godine, prenosi Remix.